REKLAMA

Kasy fiskalne w 2025 r. Jesteś na liście, musisz wprowadzić ewidencję sprzedaży

Obowiązek zakupu kasy fiskalnej dotyka coraz więcej branż. Kolejne zmiany wejdą w życie już na początku 2025 roku, jednak prawdziwa rewolucja będzie miała miejsce w kolejnych latach. Kto już dziś powinien przygotować się do użytkowania kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne w 2025 r. Jesteś na liście, musisz wprowadzić ewidencję sprzedaży
REKLAMA

Limit zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej w 2025 roku

REKLAMA

Rozporządzenie, na podstawie którego podatnicy korzystają ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, obowiązuje do końca 2024 roku. Nowe rozporządzenie, którego projekt przedłożono, dotyczy dwóch kolejnych lat podatkowych, a więc roku 2025 i 2026. Roczny limit zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej został utrzymany na dotychczasowym poziomie i wynosi 20 tys. zł. Przedsiębiorca, który go przekroczy, musi niezwłocznie zakupić urządzenie.

Kogo nie obejmuje zwolnienie?

Ze zwolnienia nie będą mogli już korzystać przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży:

  • wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 oraz wyrobów z konopi klasyfikowanych do CN 1211 przeznaczonych do palenia lub wdychania bez spalania,
  • wyrobów zawierających w składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
  • towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
  • węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych.

Ponadto zwolnienie nie będzie obejmowało przedsiębiorców świadczących usługi:

  • parkingu samochodów i innych pojazdów,
  • przy użyciu urządzeń wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, przyjmujących należność w formie gotówkowej i bezgotówkowej.

Wyjątek przewidziano dla usług publicznego transportu zbiorowego. Pasażerowie, którzy zakupią bilet w biletomacie, nie otrzymają paragonu.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Zmiany jeszcze nie w 2025 roku?

Niektóre zmiany wejdą w życie wraz z nowym rokiem, dlatego przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wyżej wymienionych towarów już powinni się do nich przygotować. Odroczone terminy obowiązują natomiast w przypadku świadczenia usług. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w przypadku usług parkingowych wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2026 roku. W automatach vendingowych kasy zaczną funkcjonować jeszcze później, bo od kwietnia 2027 roku. Sprzedawcy mają więc sporo czasu, aby zakupić kasę fiskalną i dostosować ją pod kątem technicznym.

Dodatkowe zwolnienie dla podmiotów zagranicznych

Dodatkowe zwolnienie przedmiotowe ma zastosowanie w stosunku do przedsiębiorców, którzy nie mają siedziby w Polsce i korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Rozwiązanie to wynika z dyrektywy unijnej, która powinna zostać zaimplementowana do 31 grudnia 2024 roku, a tym samym powinna obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Inne obowiązki dotyczące posiadania kasy fiskalnej

Od 2025 roku ustawodawca nakłada na przedsiębiorców jeszcze jeden obowiązek. Dotyczy on integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Przepisy miały wejść w życie w 2022 roku, jednak termin odroczono do 1 stycznia 2025 roku. Na chwilę obecną nie uchwalono przepisów, które znosiłyby poprzedni, dlatego zakłada się, że wejdzie on w życie w 2025 roku.

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie zintegrowali terminali płatniczych z kasami fiskalnymi, powinni zrobić to jak najszybciej, ponieważ niedopełnienie obowiązku grozi karą grzywny w wysokości 5 tys. zł. Co więcej, może być ona nakładana kilkakrotnie. W okresie przejściowym, tzn. od 2022 do 2025 roku, nie można było karać przedsiębiorców za brak integracji systemów.

Tymczasem, zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami, okres przejściowy kończy się wraz z upływem 2024 roku. Władza zapowiadała całkowite zniesienie tego obowiązku, ale do tej pory nie podjęto stosownych kroków prawnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA