Zasponsoruj klub sportowy. Odliczysz 150 proc. wydatków
Sponsorowanie klubów sportowych daje im dostęp do lepszego sprzętu czy trenerów. Dla przedsiębiorców oznacza natomiast możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, a tym samym zobowiązania wobec fiskusa. Jest jednak pewien warunek.
Czym jest ulga na sponsoring?
Ulga na sponsoring, potocznie zwana sponsoringową, przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których dochody opodatkowane są według skali lub liniowo. Umożliwia ona odliczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przeznaczonych na działalność:
- sportową,
- kulturalną,
- wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym z prowadzenia działalności gospodarczej.
Jakie wydatki można odliczyć?
Ustawodawca precyzuje, które wydatki podlegają odliczeniu w ramach ulgi sponsoringowej. Jeśli chodzi o działalność sportową, to przedsiębiorca może uwzględnić w zeznaniu podatkowym koszty związane z:
- finansowaniem klubu sportowego,
- sponsorowaniem stypendium sportowego,
- dotowaniem imprezy sportowej niebędącej jednocześnie imprezą masową.
W kontekście działalności kulturalnej odliczeniu podlegają wydatki poniesione na finansowanie instytucji kultury, uczelni artystycznych czy publicznych szkół artystycznych. Najszerszy zakres wydatków uwzględniony został w działalności naukowej. Przedsiębiorca może finansować m.in.: stypendia, praktyki, studia (dotyczy pracowników zatrudnionych przez podatnika), studia dualne.
Jak skorzystać z ulgi na sponsoring?
Podatnicy mogą odliczyć w sumie 150 proc. poniesionych wydatków – 100 proc. zaliczają do kosztów uzyskania przychodu, a dodatkowe 50 proc. rozliczają w ramach ulgi na sponsoring. W tym celu składają deklarację PIT-36 lub PIT-36L, w zależności od sposobu opodatkowania dochodów. Podatnik ma obowiązek posiadać dokument potwierdzający poniesienie wydatków, który przedstawia podczas kontroli skarbowej. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki, które nie zostały w jakikolwiek sposób zwrócone. Ponadto kwoty, które ze względu na niski dochód nie zostały uwzględnione w zeznaniu podatków za rok bieżący, nie przechodzą do rozliczenia w kolejnych latach. Innymi słowy, można je odliczyć wyłącznie w roku poniesienia.
Więcej o ulgach podatkowych przeczytasz na Bizblog.pl:
Ulga na sponsoring w zamian za reklamę
Ulgę na sponsoring wprowadziły przepisy Polskiego Ładu, zatem obowiązuje ona stosunkowo od niedawna. Wciąż budzi wiele wątpliwości – nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, czy ponoszone przez nich wydatki spełniają wymagania ustawowe. Jeden z nich zwrócił się o indywidualną interpretację podatkową, która została wydana 28 października 2024 roku (sygn. 0115-KDIT3.4011.738.2024.2.AD). Wskazuje ona, iż przedsiębiorca ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane ze sponsorowaniem klubu, jednak klub musi świadczyć na jego rzecz usługę reklamową. Może ona mieć formę na przykład promocji podczas meczu. Innymi słowy, zarówno jedna, jak i druga strona odnoszą w tym przypadku zyski, choć nie zawsze są one w pełni mierzalne. Reklama pozwala bowiem trafić do szerokiego grona odbiorców, a to przekłada się na przychód firmy.
Ulga na sponsoring – jeszcze możesz skorzystać!
Chcąc skorzystać z ulgi na sponsoring, w pierwszej kolejności należy znaleźć instytucję, która będzie dotowana. Następnie zawieramy umowę, która reguluje kwestie związane z przekazywaniem środków pieniężnych i ich późniejszym wykorzystaniem. Jest to bardzo istotne, ponieważ co do zasady ulga ma wspierać kulturę, sport lub naukę, nie może natomiast przekładać się na przykład na zwiększenie wypłat z zysków. Treść umowy powinien przeanalizować prawnik lub doradca podatkowy. Z finansowego punktu widzenia ulga jest dla przedsiębiorców korzystna, ponieważ jako jedna z nielicznych pozwala odliczyć koszty aż dwukrotnie (za drugim razem w połowie). Trzeba jednak pamiętać o pewnych warunkach formalnych, które muszą być spełnione, aby móc skorzystać z ulgi na sponsoring. Jednym z nich jest poniesienie wydatków w roku, w których chcemy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.