REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Szukasz pracy? W tych branżach wakatów jest najwięcej

Ciekawy odczyt przyniósł najnowszy Barometr Ofert Pracy (BOP), przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W przeciwieństwie do innych danych publikowanych w ostatnim czasie marcowy wskaźnik BOP pokazał, że liczba ofert pracy wzrosła.

16.04.2024
14:46
Szukasz pracy? W tych branżach wakatów jest najwięcej
REKLAMA

Mamy przesilenie na rynku pracy? Chyba tylko w ten sposób można zinterpretować raporty dotyczące ofert zatrudnienia, które przynoszą odmienne dane. W poniedziałek Element i Grant Thornton doniosły, że w marcu pojawiło się o jedną piątą mniej ofert pracy niż przed rokiem. We wtorek WSIiZ w Rzeszowie i BIEC opublikowały Barometr Ofert Pracy, który w marcu osiągnął poziom 257,8 pkt. i w stosunku do lutego zwiększył się o 10 pkt.

REKLAMA

Po pozytywnych, ale drobnych zmianach obserwowanych do tej pory w bieżącym roku, marcowy wzrost jest wyraźny i największy od maja 2022 r. – podkreślili autorzy badania.

Przyznali jednak, że wakatów w porównaniu z historycznymi danymi jest wyraźnie mniej, a ich liczba jest najniższa od trzech lat.

Za główną przyczynę niskiej ich liczby uważamy osłabioną w porównaniu do ubiegłych lat koniunkturę gospodarczą. Najlepsze tendencje występują w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, turystyką oraz pracą fizyczną – czytamy w komentarzu do wyników najnowszego badania.

BIEC i ekonomiści z rzeszowskiej WSIiZ wyliczyli, że po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym wzrost liczby ofert zatrudnienia wystąpił w w piętnastu województwach.

Relatywnie największe wzrosty w skali miesiąca notujemy w województwach mazowieckim, śląskim oraz lubelskim. Mniej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie w podkarpackim. Choć ogólnie ogłoszeń o pracy było więcej niż przed miesiącem, wyraźnie szybciej przybywało ich w województwach o niższej stopie bezrobocia – zauważają eksperci.

Mniej pracy dla ekonomistów

Po raz pierwszy od początku obecnej dekoniunktury wyhamowanie tendencji spadkowych notujemy we wszystkich szerokich grupach jednocześnie. Najwięcej do odrobienia mają zawody wymagające wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych oraz społecznych lub prawnych – zauważają autorzy BOP.

Jeśli chodzi o pracowników po studiach społecznych lub prawnych, najwięcej nowych ofert ogłoszono z branż nieruchomości i finanse oraz z działów zaopatrzenia w przedsiębiorstwach.

Mniej wakatów niż przed miesiącem ukazało się dla ekonomistów, pracowników zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz pracowników centrum obsługi telefonicznej. W ostatnim roku najwięcej ogłoszeń ubyło dla ekonomistów i ta negatywna tendencja nadal nie uległa zmianie – wynika z BOP.

Więcej wiadomości z rynku pracy w Bizblog.pl

W przypadku absolwentów kierunków ścisłych i studiów inżynieryjnych mniej wakatów ukazało się dla pracowników jednostek naukowo-badawczych (R&D). Spadki w tej kategorii oraz w programowaniu należały do największych, do jakich doszło w marcu.

W pozostałych kategoriach odnotowano wzrosty – największe w zawodach związanych z handlem internetowym, programowaniem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP).

BHP pozostaje kategorią ofert pracy w grupie nauk ścisłych dla której ogłoszeń zatrudnienia na tle lat ubiegłych ukazuje się stosunkowo dużo. Liczba ogłaszanych wakatów w BHP oscyluje wokół poziomu niewiele mniejszego niż podczas historycznego maksimum w końcu 2021 r. Rośnie również liczba ogłaszanych ofert pracy dla pracowników branży budowlanej – wskazują autorzy raportu.

Turystyka rozkwita

Z najnowszego Barometru Ofert Pracy wynika, że w usługach spadek liczby ogłoszeń zatrudnienia wystąpił jedynie w mediach, w pozostałych kategoriach wakatów było więcej niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano w branży edukacyjnej oraz w turystycznej.

Po mocnej redukcji liczby ogłoszeń w drugiej połowie ubiegłego roku liczba ofert pracy dla przedstawicieli branży edukacyjnej wzrasta od trzech miesięcy, choć wakatów wciąż jest mniej niż przed rokiem – zauważa BIEC.

REKLAMA

W turystyce po trzech miesiącach wzrostów pracodawcy niemalże nadrobili wcześniejsze spadki, a liczba wakatów wróciła do poziomu z czerwca 2023 r., kiedy notowano historyczne maksima.

Branża turystyczna pozostaje jedną z niewielu, w których aktywność pracodawców nie została wyraźnie spowolniona osłabioną koniunkturą – wynika z Barometru.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA