REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Kryzys na rynku pracy? Coraz mniej ofert zatrudnienia

Polski rynek pracy wygląda bardzo zdrowo, ale gdy przyjrzeć się bliżej, to można zauważyć niepokojące symptomy możliwego kryzysu. Analizy portali ogłoszeniowych wskazują na utrzymujący się od wielu miesięcy głęboki spadek liczby ofert pracy. Dane systemu rekrutacyjnego Element dla firmy Grant Thornton pokazują, że w marcu pojawiło się o jedną piątą mniej ofert pracy niż przed rokiem.

15.04.2024
14:45
Kryzys na rynku pracy? Coraz mniej ofert zatrudnienia
REKLAMA

Jak informuje firma doradcza Grant Thornton, z systemu rekrutacyjnego Element wynika, że w marcu roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali około 262 tys. nowych ogłoszeń o pracę, a to aż o 63 tys., czyli o 19 proc. mniej niż przed rokiem. Firma podkreśla, że dane te wyprzedzają oficjalne dane o zatrudnieniu w polskiej gospodarce prezentowane przez GUS o około dwa miesiące.

REKLAMA

Trend spadkowy na rynku pracy

Magdalena Marcinowska, partner w Grant Thornton zwraca uwagę, że wprawdzie liczba ofert pracy w marcu wzrosła o 28 tys. w stosunku do lutego, ale „nie jest to wynik, z którego moglibyśmy być zadowoleni”. Tłumaczy, że zwykle między tymi miesiącami wzrost jest wyższy, bo zaczynają działać czynniki sezonowe, a więc przybywa tymczasowych miejsc pracy w rolnictwie czy budownictwie. W 2022 r. w tym czasie przybyło aż 65 tys. ofert.

Wiosenne odbicie jest więc w tym roku dość skromne, a to potwierdza, że trend spadkowy na rynku rekrutacyjnym jest kontynuowany – pisze ekspertka.

Okazuje się, że obecnie najmocniej w stosunku do zeszłego roku kurczy się popyt na specjalistów z obszarów IT i finanse. Dane systemu Element pokazują, że w branży informatycznej pracodawcy opublikowali aż o połowę (!) mniej ofert niż rok temu. Duży spadek widoczny jest też wśród pracowników finansowych oraz HR. W obu branżach spadek liczby ofert pracy wynosi 43 proc.

Więcej o rynku pracy przeczytacie w tych tekstach:

Jedyny obszar rynku pracy, który zanotował wzrost w stosunku do zeszłego roku, to prace fizyczne. Liczba ogłoszeń dla pracowników fizycznych była jednak tylko o 2 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dane płynące z naszego badania są, niestety, zgodne z sygnałami, jakie napływają do nas z rynku, np. z informacjami o planowanych przez pracodawców zwolnieniach, zwłaszcza w obszarze księgowości i finansów, czy o słabym popycie na pracę tymczasową. Cieszy fakt, że roczna dynamika spadków liczby miejsc pracy przestała się pogłębiać, ale sytuacja nadal jest daleka od tej, jaką obserwowaliśmy jeszcze rok, dwa temu – mówi Maciej Michalewski szef Elementu.

Benefity i wymagania

REKLAMA

Dane systemu Element pokazują też, że od początku 2023 roku średnia liczba benefitów w ofertach, np. kart sportowych, prywatnej opieki medycznej czy ubezpieczenia, utrzymuje się na podobnym poziomie. W marcu 2024 roku pracodawcy oferowali średnio 6,6 zachęt na jedną ofertę, czyli o 0,1 więcej niż w lutym. Najczęściej pracownikom oferowane są szkolenia, pakiet medyczny i karta sportowa, ale także wysokie wynagrodzenie czy elastyczny czas pracy.

Najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę warunkiem jest wymóg posiadania odpowiedniego doświadczenia – oczekuje go teraz trzy czwarte pracodawców. Pracodawcy wymagają też odpowiedniego wykształcenia. Takie oczekiwanie zgłasza 41 proc. pracodawców. Niewiele mniej, bo 36 proc. oczekuje dyspozycyjności. Znajomości języka obcego wymaga teraz jedna trzecia pracodawców.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA