REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

1500 zł za powrót do pracy. Szczegóły programu Aktywny rodzic

Babciowe to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych dominującego dziś ugrupowania politycznego i wkrótce zostanie wprowadzona w życie. We wtorek rząd zajął się projektem ustawy wprowadzającej program Aktywny rodzic, bo taka nazwa ostatecznie została oficjalnie przyjęta. Dopłaty do powrotu kobiet do pracy po urlopie macierzyńskim mają w ciągu 10 lat kosztować budżet 65 mld zł.

09.04.2024
12:02
1500 zł za powrót do pracy. Szczegóły programu Aktywny rodzic
REKLAMA

We wtorek rząd zajął się projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”, który znany był dotąd jako świadczenie babciowe. Ma to być zasadnicza część „systemowej strategii wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi”.

REKLAMA

Trzy rodzaje świadczeń

Projektowana ustawa stanowi kompleksowe podejście do wspierania rodziców dzieci w tzw. wieku żłobkowym, zapewniając im różnorodne formy wsparcia w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej – czytamy w ocenie skutków regulacji.

Autorzy projektu powołują się na badania, które pokazują, że wśród ojców-pracowników występuje stały poziom aktywności zawodowej bez względu na liczbę posiadanych dzieci, a w przypadku kobiet widoczne jest powiązanie ich aktywności zawodowej z liczbą posiadanych dzieci oraz wiekiem najmłodszego dziecka. Projekt przewiduje wprowadzenie trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka:

  • aktywni rodzice w pracy,
  • aktywnie w żłobku,
  • aktywnie w domu. 

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie to będzie przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez dwa lata. Beneficjenci będą mogli przeznaczyć te pieniądze na co tylko zechcą, nie będą z tego w żaden sposób rozliczani.

Więcej o świadczeniach socjalnych przeczytacie w tych tekstach:

Z kolei zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie Aktywnie w żłobku. Świadczenie to wynosić będzie maksymalnie 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Możliwość zmiany świadczenia

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w domu będzie z kolei stanowiło wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń. Będzie przysługiwało na podobnych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, ale będzie jedna istotna różnica. Będzie dostępne wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące i nie będzie możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Rząd podkreśla, że każdy beneficjent nowego programu będzie miał możliwość, w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji, zmiany nawet wielokrotnej, jednego świadczenia na inne, ale na to samo dziecko za dany miesiąc może być pobierane tylko jedno świadczenie wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka. Program w ciągu 10 lat ma kosztować budżet łącznie około 65 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA