REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec eldorado dla IT. Informatycy i programiści zamykają firmy

Główny Urząd Statystyczny na podstawie zmian w rejestrze REGON podał statystki dotyczące liczby działalności gospodarczych w październiku. Wyraźnie wzrosła liczba nowo założonych firm, ale też zdecydowanie więcej działalności zostało zamkniętych. Eksperci uspokajają, że to efekt dołka spowolnienia gospodarczego i w kolejnych miesiącach pod tym względem powinno być lepiej. Nie dla wszystkich jednak. Problemy mają firmy przemysłowe, transportowe i informatycy na JDG.

11.11.2023
13:59
Koniec eldorado dla IT. Informatycy i programiści zamykają firmy
REKLAMA

Według stanu na koniec października 2023 roku do rejestru REGON wpisanych było 5 130,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W październiku zarejestrowano 37,1 tys. nowych podmiotów w rejestrze REGON – podał GUS.

REKLAMA

Tradycyjnie już osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,2 proc. wszystkich nowo zarejestrowanych podmiotów. Na dodatek w październiku odnotowano ich wzrost o 29,2 proc. Wśród nowo zarejestrowanych spółek wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano dla spółek cywilnych o 1,8 proc. i spółek handlowych o 1,6 proc.

Założyliśmy więcej firm

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważa w komentarzu, że liczba nowych firm odbija wraz z rozpędzającą się gospodarką.

Dane z rejestru REGON sugerują, że aktywność firm zaczyna odbijać. Ponownie rośnie liczba otwieranych działalności gospodarczych i spada liczba zawieszeń. Równocześnie po dołku spowolnienia widzimy więcej zamykanych firm.

Liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych przekroczyła w październiku 37 tys.

 class="wp-image-2283757"
Źródło: GUS

To znacząca poprawa zarówno do słabego września, jak i ubiegłego roku – stopa wzrostu przekroczyła 12 proc. rok do roku. Taki wynik prawdopodobnie ciężko będzie powtórzyć w kolejnym miesiącu – dodaje Rybacki.

Zobacz nasze poradniki dotyczące przedsiębiorczości

Instytut spodziewa się słabszych wyników w przemyśle i transporcie z uwagi na kurczenie się aktywności w tych sektorach. Dalej możemy też obserwować będziemy zastój w ICT (ang. Information and Communications Technology – pol. teleinformatyka, IT – przyp. red.).

Niemniej w dalszym ciągu powinniśmy obserwować będziemy lepsze wyniki niż przed rokiem – uważa ekonomista PIE.

Zawieszenia przyhamowały, zamknięcia wręcz przeciwnie

Jakub Rybacki wskazuje, że coraz wolniej przyrasta liczba przedsiębiorców, który zdecydowali się na zawieszenie działalności gospodarczej.

W październiku takich podmiotów było o 12,1 proc. więcej niż w 2022 r. W poprzednich miesiącach stopa wzrostu była o punkt procentowy wyższa. Poprawa ograniczona jest jednak głównie do sektora usług, na przykład handlu czy działalności profesjonalnej – zaznacza.

I dodaje, że znowu wzrosła liczba zawieszeń działalności dokonanych przez informatyków, co można wiązać z mniejszą liczbą inwestycji dotyczących automatyzacji dużych firm w kolejnych miesiącach.

 class="wp-image-2283763"
Źródło: GUS

Dołek spowolnienia gospodarczego przyczynia się jednak do większej liczby zamykanych działalności – zauważa Jakub Rybacki.

REKLAMA

W październiku ich liczba wzrosła aż o 25 proc. rok do roku do 20,7 tys., a najwięcej dotyczyło usług profesjonalnych, rozrywkowych, IT i transportu.

Kolejne miesiące powinny jednak przynieść poprawę w tych branżach – zapowiada PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA