REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Boom na JDG w IT. Praca w domu, wysokie zarobki, zlecenia z zagranicy

Według danych z KRS na koniec sierpnia liczba jednoosobowych firm IT wzrosła o 13 proc. w stosunku do końca 2021 r. Aż 70 proc. JDG w branży informatycznej prowadzą programiści – wynika z najnowszej analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. Fot. Vitaly Vlasov/Pexels.

29.09.2022
15:41
Boom na JDG w IT. Praca w domu, wysokie zarobki, zlecenia z zagranicy
REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej wybierana forma współpracy w IT. Trudno się dziwić, że od początku roku do końca sierpnia 2022 r. przybyło ponad 17 tys. takich podmiotów – tylko o 3000 mniej niż w całym w 2021 r. (+20 proc.). W ciągu całego 2021 r. liczba programistycznych JDG wzrosła o 21 proc.

REKLAMA

70 proc. polskich jednoosobowych firm informatycznych działa w branży zarządzania oprogramowaniem i to właśnie ich liczba odnotowuje największe wzrosty. Na koniec sierpnia było ich już ponad 15 proc. więcej niż na początku roku – wskazują autorzy analizy.

Coraz więcej pracy w IT na B2B

Blisko 20 proc. jednoosobowych firm IT zajmuje się doradztwem informatycznym (wzrost o niecałe 10 proc. w stosunku do końca 2021 r.), 7 proc. jako główną swoją działalność podało świadczenie usług w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (+4 proc.), a 5 proc. zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (+8 proc.).

Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, software house’u, specjalizującego się w e-commerce, zauważa, że przy utrzymaniu się obecnej tendencji na koniec 2022 r. wzrost liczby jednoosobowych działalności w tej branży przebije 20 proc., a ich liczba będzie oscylować w granicach 155-160 tys.

Jeśli firmy chcą współpracować z najlepszymi specjalistami, muszą być elastyczne i gotowe do oferowania współpracy w modelu B2B, zwłaszcza że wzrost popularności pracy zdalnej sprawił, że muszą konkurować o kandydatów również z firmami zagranicznymi. Specjaliści IT należą do najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku, a liczba ofert pracy dla nich i proponowane zarobki wciąż rosną.

Najwięcej jednoosobowych firmy IT działa w dużych miastach

REKLAMA

Najwięcej JDG IT działa w największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi.

Ponad jedna czwarta (37,5 tys.) JDG zarejestrowanych zostało w województwie mazowieckim, na kolejnych miejscach znalazły się małopolskie (12 proc.) i dolnośląskie (10 proc.). Najmniej, bo tylko jedną tego typu działalność IT, zarejestrowano w województwie świętokrzyskim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA