REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Dodatkowy dzień wolny. Termin już znamy, Polacy są oczywiście na tak

ClickMeeting przeprowadziła badanie na temat 4-dniowego tygodnia pracy. Z analizy wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Niemal 25 proc. z nich sądzi, że w obecnej pracy ma za dużo obowiązków. Ale są też tacy, co uważają, że nasze społeczeństwo nie pracuje za dużo, a co trzeci ankietowany uważa, że 4-dniowy tydzień pracy w żaden sposób nie wpłynie na produktywność w pracy.

12.04.2024
8:10
Dodatkowy dzień wolny. Termin już znamy, Polacy są na tak
REKLAMA

Szefowa resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji, w Polsce zostały wdrożone przepisy skracające czas pracy. Pracodawcy oraz pracownicy zastanawiają się nad ewentualnymi kosztami, oraz produktywnością w takim modelu pracy. Równocześnie część osób domaga się zmian, a z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy.

REKLAMA

ClickMeeting postanowił sprawdzić, jaką opinię na temat ewentualnych zmian mają Polacy.

Polacy nie wiedzą co myśleć o 4-dniowym tygodniu pracy

Jak wynika z przeprowadzonego przez ClickMeeting badania, nowoczesne modele pracy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak zdania podzielone są w kwestii tego, jak wpłyną one na naszą efektywność:

 • 43 proc. ankietowanych uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy naszą produktywność,
 • 29 proc. respondentów twierdzi, że nie ulegnie ona zmianie,
 • 19 proc. osób uważa, że staniemy się mniej produktywni,
 • 10 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

ClickMeeting zapytał również respondentów o to, jaki tryb pracy pozwoliłby im wykonywać swoje obowiązki służbowe najbardziej wydajnie:

 • 44 proc. badanych twierdzi, że najlepiej pracowaliby w trybie 4 dni w tygodniu,
 • 22 proc. wybrało pracę zdalną lub hybrydową,
 • 17 proc. osób nie ma zdania,
 • 14 proc. chciałoby większej liczby przerw,
 • 4 proc. twierdzi, że pomogłyby im rozwiązania bazujące na AI.

Według ekspertki dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy powinna skłaniać do refleksji na temat tego, w jaki sposób pracować możliwie najbardziej efektywnie.

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie i aby to zmienić, niezbędne jest odpowiednie korzystanie z nowoczesnych narzędzi, automatyzacji oraz pracy zdalnej i hybrydowej. To rozwiązania, które mogą zbliżyć nas do krótszego czasu wykonywania obowiązków służbowych - komentuje Martyna Grzegorczyk Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Wspomina też, że pierwszym krajem w Europie, który wprowadził 4-dniowy tydzień pracy, była Belgia. W lutym 2022 r. pracownicy uzyskali tam prawo do pracy w ciągu czterech dni, zamiast pięciu, bez utraty wynagrodzenia. Z kolei we Francji od 2000 r. obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy.

Czy taka rewolucja możliwa będzie w Polsce? Z pewnością wymagałoby to dostosowania rozwiązań do danej branży i odpowiedniego okresu przejściowego - mówi Martyna Grzegorczyk.

I dodaje, że temat 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś o wiele więcej niż debatą o liczbie godzin, to rozmowa o wartościach, oczekiwaniach i przede wszystkim o przyszłości pracy. Twierdzi też, że jako ClickMeeting chcą wspierać pracodawców oraz pracowników w efektywnych modelach wypełniania służbowych obowiązków, które przyniosą im największe możliwe korzyści.

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:

Nowoczesne formy zatrudnienia mogą pomóc w skróconym tygodniu pracy

W opinii ekspertów Polacy biorą też pod uwagę to, że skrócenie tygodnia pracy jest wyzwaniem, w związku z tym łaskawym okiem spoglądają też na nowoczesne formy pracy, które mogą ułatwić jego osiągnięcie. Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie, czy praca zdalna/hybrydowa powinna być standardem w miejscach pracy, w których jest to możliwe:

 • 73 proc. ankietowanych odpowiedziała twierdząco,
 • 14 proc. nie ma opinii na ten temat,
 • 13 proc. sądzi, że nie powinna ona być w każdym możliwym miejscu.

Badani zostali też zapytani o ich obowiązki służbowe:

 • 63 proc. ankietowanych deklaruje, że ilość zadań, które mają do wykonania w trakcie dnia, jest odpowiednia,
 • 24 proc. twierdzi, że ma obecnie za dużo pracy'
 • 10 proc. respondentów oczekuje więcej wyzwań,
 • 3 proc. nie ma zdania na ten temat.

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, czy Polacy są pracowici:

REKLAMA
 • 79 proc. respondentów odpowiedziała twierdząco,
 • 13 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat,
 • 8 proc. uważa, że nie pracujemy zbyt wiele.

Badanie przeprowadzono w marcu 2024 na grupie 1000 osób. Ankietowani to osoby w wieku 18-27 lat (18 proc.), 28-44 lata (44 procent) 45-59 lat (33 procent) oraz 60 lat i powyżej (6 proc.). 47 procent wszystkich osób to kobiety, a 53 procent mężczyźni. Respondenci to osoby, zamieszkujące miejscowości do 5 tys. mieszkańców (40 proc.), od 5 do 20 tys. (12 proc.), od 20 do 100 tys. mieszkańców (19 proc.), od 100 do 500 tys. mieszkańców (18 proc.) oraz powyżej 500 tys. mieszkańców (12 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA