Barometr Ofert Pracy (BOP), który przygotowują wspólnie Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ (KEiF WSiiZ) w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), bierze pod lupę liczbę zamieszczonych w internecie ofert zatrudnienia. W najnowszym badaniu wskaźnik wzrósł do 259,8 pkt. z 258,7 pkt. w czerwcu. Dla porównania – rok wcześniej wyniósł 300,3 pkt. Jak podkreślają autorzy badania, to drugi z rzędu oraz szósty w ciągu bieżącego roku wzrost wartości wskaźnika. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Z najnowszego badania wynika, że w usługach, edukacji i turystyce. Ta ostatnia kategoria rządzi.
Barometr Ofert Pracy (BOP) po wyłączeniu ofert o charakterze sezonowym wzrósł w połowie województw. Jak podkreślają analitycy BIEC i KEiF WSIiZ, w regionach o wysokiej stopie bezrobocia wakatów odnotowano więcej niż przed miesiącem, podczas gdy w większości województw o niskiej stopie bezrobocia ogłoszeń zatrudnienia nieznacznie ubyło. Najwięcej nowych ogłoszeń o pracę przybyło w kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim oraz zachodniopomorskim. Największe spadki wielkopolskim, lubelskim oraz podlaskim.
Najszybciej znajdziesz pracę w usługach
Z badania BIEC i KEiF WSIiZ wynika, że najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło w usługach. Z wyjątkiem lutego, kiedy liczba wakatów w niewielkim stopniu zmalała, liczba ofert pracy w tym sektorze sukcesywnie zwiększa się od początku roku.
Co więcej, w ostatnich miesiącach tempo wzrostu liczby wakatów było stosunkowo duże. Na skutek trwającego ożywienia liczba wakatów w usługach wróciła do poziomu sprzed ubiegłorocznych spadków, ale utrzymuje się nieco poniżej wartości ze szczytu w 2022 r. – czytamy w komentarzu.
Jednak w porównaniu z innymi grupami zawodowymi różnica pomiędzy liczbą obecnie ogłaszanych ofert pracy a poziomem wakatów sprzed szczytu pozostaje jedną z najmniejszych.
Więcej niż przed miesiącem, choć nieznacznie, wakatów również ukazało się dla pracowników wykonujących prace fizyczne oraz dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych. W pracach fizycznych liczba ogłoszeń zatrudnienia ustawicznie wzrasta od sześciu miesięcy, a z wyjątkiem grudnia, w którym spadki miały powszechny charakter, wakatów sukcesywnie przybywa od roku – wskazują eksperci BIEC i KEiF WSIiZ.
Wzrost liczby wakatów w lipcu był najmniejszy od lutego 2024 r., ale liczba ogłoszeń zatrudnienia dla pracowników fizycznych po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum.
Przybywa ofert pracy w nieruchomościach
W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w lipcu wzrost liczby ogłoszeń o pracy notujemy w połowie obserwowanych kategorii – czytamy w najnowszym BOP.
Najwięcej wakatów w skali miesiąca przybyło w nieruchomościach, działach związanych z zaopatrzeniem w organizacji oraz w finansach.
W nieruchomościach od początku roku notujemy wyraźne odbicie. Wakatów dla tego typu pracowników obecnie jest więcej niż przed rokiem, choć skutki ubiegłorocznego koniunkturalnego spadku są nadal widoczne – zaznaczają analitycy BIEC i WSIiZ.
Więcej wiadomości z rynku pracy
W ich ocenie dobra sytuacja utrzymuje się dla zawodów związanych z obsługą klienta, dla której liczba wakatów wzrasta od początku roku.
W pozytywnym świetle wyróżniamy również kategorię zawodów związanych z pracą biurową, dla której obserwujemy nieśmiały wzrost oraz z pracą w call center, gdzie po ostrych spadkach w drugim kwartale wystąpiło niewielkie odbicie – wynika z BOP.
W finansach oraz w kategorii zakupy – mimo wzrostu w ostatnim miesiącu – cały czas dominuje tendencja spadkowa. Największy spadek ogłoszeń miesiąc do miesiąca (mdm) dotknął grafików, bankowców i specjalistów ds. marketingu.
Dla grafików obserwujemy spadek strukturalny od lat. Spadki spowodowane osłabieniem koniunktury krajowej gospodarki notujemy w bankowości oraz marketingu. W obydwu kategoriach ofert pracy jest wyraźnie mniej niż przed rokiem – wskazują autorzy badania.
Praca w IT. Spadki w administracji, stabilizacja w programowaniu
Więcej ofert pracy pojawiło się dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych. Autorzy BOP wskazują, że najwięcej nowych ogłoszeń przybyło dla przedstawicieli handlu internetowego, badań i rozwoju (R&D) oraz w branży budowlanej.
W handlu internetowym po bardzo ostrych spadkach w poprzednich latach, początkiem roku notujemy wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej. Zbliżoną sytuację obserwujemy również dla ofert pracy z zakresu R&D – czytamy w komentarzu do wyników badania.
W branży budowlanej cały czas przybywa wakatów i taką tendencję obserwujemy od ponad roku. Z BOP wynika, że w tej chwili wolnych miejsc pracy jest najwięcej od roku. Największy spadek w skali miesiąca obserwowany jest dla administratorów systemów teleinformatycznych, pracowników ochrony i bezpieczeństwa pracy (BHP) oraz dla inżynierów.
Dla zawodów związanych z administracją IT notujemy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych. Wakatów ubywa od czterech miesięcy i to w stosunkowo szybkim tempie. Utrwalenie spadków koniunkturalnych notujemy również w ofertach pracy dla inżynierów. Wakatów w tej kategorii ofert pracy ubywa od czterech miesięcy – odnotowują analitycy BIEC i KEiF WSIiZ.
W przeciwieństwie do administracji IT doszło do stabilizacji podaży ofert pracy dla programistów. Jak czytamy w BOP, po bardzo mocnych spadkach liczba wakatów jest zbliżona do poziomu z początku roku.
W mediach posucha, w turystyce na bogato
W usługach największy wzrost liczby internetowych ofert pracy odnotowano w edukacji. Liczba ogłoszeń o pracę w tej branży sukcesywnie wzrasta w szybkim tempie przez cały bieżący rok. Najbardziej zmalała liczba ogłoszeń kierowanych do pracowników branży medialnej oraz logistyki. W tej drugiej kategorii spadki mają charakter koniunkturalny. Z kolei w mediach obniżenie podaży ofert obserwowane jest od kilku lat.
Mniej niż przed miesiącem wakatów ogłoszono również w turystyce. Liczba wakatów w tej kategorii wzrastała przez całą pierwszą połowę 2024 r., więc obecny spadek traktujemy raczej jako drobną korektę wzrostu – komentują autorzy badania.
Jak zauważają, wakatów jest w turystyce nadal dużo, ponieważ w czerwcu liczba ogłoszeń osiągnęła historyczne maksimum.