REKLAMA

Znicz dla butelkomatów? Za wcześnie. Nawet sklepy Społem stawiają już maszyny

Wszystko było już gotowe, a tu taka wolta. Ni stąd, ni zowąd rząd ogłosił opóźnienie systemu kaucyjnego. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., ale decyzją resortu środowiska zaczną co najmniej pół roku później. Co najmniej – bo jeśli urzędnicy raz ulegli lobbystom, to za chwilę mogą to zrobić znowu. Pocieszające, że sklepy i placówki handlowe przygotowań nie zamierzają opóźniać. Wolą dmuchać na zimne. Przecież nikt nie może zapewnić, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska znów nie zmieni zdania.

Znicz dla butelkomatów? Za wcześnie. Nawet sklepy Społem stawiają już maszyny
REKLAMA

System kaucyjny ma u nas strasznego pecha. Większość instytucji, urzędników, przedsiębiorców, którzy mieli w nim uczestniczyć lub bezpośrednio zostać objętymi nowymi obowiązkami od początku dyskusji na temat ucywilizowania gospodarki odpadami w naszym kraju robi, co może by zostać nim objętym jak najpóźniej. I właśnie im się udało. System kaucyjny miał wystartować w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Zacznie – jeśli znów nie dojdzie do poślizgu – pół roku później.

REKLAMA

Jak zagospodarować miliardy opakowań

Samorządowcy i przedsiębiorcy narzekali na ten termin i apelowali o jego przesunięcie. Jak przekonywali, zagospodarowanie 12 mld opakowań rocznie wcale proste nie jest.

Wszędzie dają na to 2-3 lata. U nas ustawę podpisano we wrześniu 2023 r. - przypomina dr inż. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Wcześniej nic nie wskazywało, że rząd zgodzi się z tymi sugestiami.

Zapaliliśmy znicz dla systemu kaucyjnego. Odszedł zbyt wcześnie, ale pozostanie w naszych sercach. Wspominamy z rozrzewnieniem czas, kiedy w lipcu 2023 r. wsparło jego narodziny 433 posłów i posłanek. Tak bardzo cieszyliśmy się widząc, że wszyscy działają razem w imię dobra środowiska, zdrowia milionów Polek i Polaków, chcąc budować zieloną przyszłość naszej gospodarki - komentuje Joanna Kędziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Sklepy nie rezygnują z systemu kaucyjnego

Ale w związku z tym legislacyjnym, półrocznym opóźnieniem wolnego od przygotowań do systemu kaucyjnego w żadnym razie nie robią sobie same sklepy. W tym kierunku zmierza współpraca między sklepami Selgros a firmą TOMRA, w ramach której placówki handlowe będą wyposażone w urządzenia umożliwiające sprawny odbiór dużej liczby opakowań po napojach typu PET, szklanych oraz puszek.

To strategiczna decyzja, która odzwierciedla nasze zaangażowanie w zapewnienie klientom wygodnej i szybkiej obsługi, a jednocześnie przygotowuje nas na nadchodzące wymogi regulacyjne systemu kaucyjnego - twierdzi Bartosz Jankowiak, dyrektor Działu Technicznego Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet i Selgros.

Więcej o systemie kaucyjnym przeczytasz na Spider’s Web:

Do systemu kaucyjnego - niezależnie od tego, kiedy ostatecznie wystartuje - chcą się dobrze przygotować nie tylko wieloformatowe sklepy, ale też mniejsze sieci handlowe, jak chociażby Społem Kielce. Tutaj zdecydowano się na wolnostojące trzyfrakcyjne recyklomaty T70 TriSort od TOMRA. 

Przy wyborze dostawcy recykomatów postawiliśmy na doświadczenie, wysoką jakość, a także estetykę i odpowiednie dopasowanie do potrzeb zaplecza sklepu, co zapewni nam spokojne funkcjonowanie w systemie kaucyjnym przez długie lata - przekonuje Grzegorz Pabis, prezes Społem Kielce.

REKLAMA

Decyzja rządu o opóźnieniu systemu kaucyjnego wbrew opinii Polaków

Nasz system kaucyjny ma objąć jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (np. butelki na wodę, sok, nektar czy mleko), opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Kaucja ma wynieść od 50 gr do 1 zł - w zależności od butelki. I Polakom ten pomysł bardzo się podoba. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez austriacką markę Waterdrop: 88,3 proc. z nas uważa system kaucyjny za strzał w dziesiątkę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA