REKLAMA

Revolut idzie jak burza. Tyle kasy trzymają tam Polacy

Na koniec 2023 r. liczba klientów Revoluta sięgnęła 38 mln na całym świecie. Revolut jednocześnie chwali się, że ubiegły rok udało mu się zakończyć na plusie. O ile wcześniej zyski fintechu oglądaliśmy pod lupą, to teraz wynoszą one 438 mln funtów.

Revolut idzie jak burza. Tyle kasy trzymają tam Polacy
REKLAMA

Revolut to brytyjskich fintech, z którego usług w Polsce korzysta już 3,5 mln ludzi. Przed laty zasłynął on jako idealne rozwiązanie z konkurencyjnymi prowizjami za płatności podczas wakacji za granicą. Teraz jednak dla coraz większej grupy jest bankiem pierwszego wyboru.

REKLAMA

Wyniki finansowe Revoluta za 2023 r.

W skrócie wyniki Revoluta za ubiegły rok kształtują się następująco:

  • przychody przekroczyły 2,2 mld dol. (wzrost o 95 proc. w porównaniu do ubiegłego roku),
  • zysk przed opodatkowaniem w wysokości 545 mln dol.,
  • zysk netto na poziomie 428 mln dol.,
  • marża zameldowała się na poziomie 24 proc.
Źródło: Revolut

Revolut - czemu zawdzięcza swój sukces?

Fintech podkreśla, że stoi za tym zdywersyfikowany model biznesowy, w którym żadna linia produktowa ani kraj nie odpowiadał za więcej niż 30 proc. udziałów w przychodach firmy. W 2023 r. do znacznych strumieni przychodów dołączyły:

  • karty i interchange: 605 mln dol.,
  • produkty majątkowe i wymiana walut: 491 mln dol.,
  • subskrypcje: 303 mln dol.

Właśnie to pokazuje, że strategia Revoluta działa. Firma dywersyfikuje swój biznes i nie opiera się już jedynie na spreadzie walutowym czy odcinaniu kuponów od transakcji kredytowych. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy do aplikacji trafiły obligacje, karty eSIM, integracja z portfelem krypto, bookowanie atrakcji turystycznych.

Źródło: Revolut

Revolut zarządza już blisko 23 mld dol.

Całkowite saldo na rachunkach klientów wzrosło z 16,4 mld dol. w 2022 r. do 22,7 mld dol. na koniec ubiegłego roku. Stało się to m.in. dlatego, że coraz więcej klientów traktuje Revolut jako główne konto bankowe, na które otrzymuje przelewy od pracodawcy. 

Revolut jest dziś obecny w 38 krajach. Jak prezentują się jego wyniki w Polsce?

Czytaj więcej o Revolucie:

Z Revoluta korzysta już 3,5 mln Polaków

REKLAMA

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy konto w Polsce otworzyło prawie 500 tys. nowych klientów. Całościowo zdeponowaliśmy na kontach fintechu już 783 mln funtów. Wystarczy jednak porównać to z liczbą fizycznych płatności kartami i transakcji w bankomatach (172 mln), aby przeliczyć, że średnio jedna transakcja polskiego użytkownika wynosi 23 zł.

Przecięty Polak przechowuje w Revoucie 223 zł i w ciągu roku wykonuje 57 transakcji. Wciąż nie jest to więc liga starszych banków, choć Brytyjczycy doganiają czołówkę w szybkim tempie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA