REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Revolut ujawnił prawdę o inwestycjach Polaków

Jak pokazują dane Revoluta średnia wartość portfela inwestycyjnego u panów (8280 zł) była dwukrotnie wyższa niż u pań (4045 zł). A to dopiero początek ciekawostek o polskich użytkownikach fintechu. 

15.01.2024
9:19
Revolut ujawnił prawdę o inwestycjach Polaków
REKLAMA

Revolut podsumowuje 2023 rok na polu inwestycji. Fintech oferuje klientom dostęp do handlu ponad 2200 akcjami spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych, ponad 140 akcjami spółek notowanych w Europie i ponad 200 funduszami indeksowymi (ETF).

REKLAMA

Polacy inwestują nieco mniej niż średnia

Choć liczba polskich klientów inwestujących z pomocą aplikacji wzrosła w 2023 roku prawie dwukrotnie, to brakuje nam jeszcze nieco do osiągnięcia europejskiej średniej. Przeciętny portfel inwestycyjny dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynosił 7960 zł, podczas gdy u nas było to 7330 zł.

Najwięcej inwestują Polacy z grupy wiekowej 55-64 lat. Średnia wartość portfela w tej grupie wyniosła 22 266 zł. Co ciekawe, wyprzedzamy tu znacznie (o 5,5 tys. zł) kolegów i koleżanki z kontynentu.

Tesla na pierwszym miejscu

Akcje giganta branży motoryzacyjnej były w minionym roku łakomym kąskiem. Pierwsza trójka jeśli chodzi o inwestycje Europejczyków na Wall Street przedstawia się następująco:

  • Tesla,
  • Momentus - firma z branży kosmicznej,
  • NIO - chiński producent pojazdów elektrycznych.

Patrząc na rok 2023 widzimy imponujący wzrost indeksu S&P 500 o ponad 24 proc. i robiący jeszcze większe wrażenie wzrost indeksu Nasdaq 100 o 54 proc. To przykład odporności i adaptacji na rynkach finansowych - komentuje Rolandas Juteika, Head of Wealth and Trading (EEA).

Oto zaś podium wśród spółek europejskich:

  • Anheuser-Busch Inbev - belgijski browar,
  • Volkswagen - jeden z największych producentów samochodów,
  • Adyen -  holenderska spółka z sektora płatności.

Ta ostatnia spółka najczęściej znajdowała się w portfelach Polaków. Na drugim miejscu uplasował się niemiecki producent samochodów - Porsche, a na trzecim Nordea, fiński bank.

REKLAMA

Rok 2024 w regionie EOG to z kolei perspektywa osiągnięcia przez stopy procentowe możliwych maksimów na poziomie 4 proc. - 5 proc. i potencjalna zmiana dynamiki. Wraz z możliwymi spadkami stóp procentowych, ceny obligacji mogą znaleźć się w trendzie wzrostowym, co może być z kolei podstawą do budowania strategii inwestycyjnej - dodaje Rolandas Juteika.

Ekspert zapowiada również, że Revolut udostępni niebawem możliwość handlu obligacjami w aplikacji. Fintech coraz mocniej stawia na produkty inwestycyjne. W ubiegłym roku dodał możliwość kupna ETF-ów, a także udostępnił platformę Trading Pro, dla bardziej doświadczonych i wymagających inwestorów. To osobny plan, który zawiera wyższe limity transakcji, niższe opłaty, zaawansowane funkcje do analizy portfela i webową aplikację do handlu akcjami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA