REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rachunek za prąd niższy o 125 zł. Wystarczy spełnić jeden warunek  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska sprzedawcy energii w swoich rozliczeniach muszą uwzględnić 12-procentową obniżkę rachunku. Tym samym gospodarstwa domowe mogą liczyć na jednorazowy rabat w wysokości ponad 125 zł. Ale jest mały haczyk. Aby dostać te pieniądze i zmniejszyć ciut swoje rachunki za prąd, trzeba spełnić przynajmniej jeden z podanych warunków. Ale żaden z nich nie dotyczy kryterium dochodowego.

24.10.2023
15:12
Rachunek za prąd niższy o 125 zł. Spełnij jeden warunek
REKLAMA

Ten rabat, o którym wspomina rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, to dokładnie 125,34 zł. Skąd taka kwota? To 12 proc. iloczynu średniej ceny energii elektrycznej opublikowanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na 2022 r. dla taryfy G11 (0,4140 zł za kWh) i wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh.

REKLAMA

Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię - tłumaczy Anna Moskwa, szefowa MKiŚ.

Zdaniem ekspertów to sztuczne manipulowanie rachunkami za prąd na dłuższą metę nic nie da. Potrzebne są inne działania, przede wszystkim koncentrujące się na zmianie struktury naszego miksu energetycznego, nieobciążonego w aż takim stopniu jak teraz cenami emisji CO2. Inna sprawa, że z tego rabatu w wysokości ponad 125 zł będą mogli skorzystać prawie wszyscy, bo wbrew podpowiedziom analityków, rząd jednak nie zastosował w tym przypadku żadnego kryterium dochodowego.

Rachunki za prąd, czyli dla kogo ten rabat?

Biorąc pod uwagę, że obecnie zamrożone ceny prądu nijak mają się do rynkowej rzeczywistości (tak samo było do niedawna jeszcze z cenami paliw na stacjach Orlenu), to wyliczony na lekko ponad 125 zł rabat nie robi zbyt dużego wrażenia. Ale wiadomo: lepiej jednak obniżyć tak rachunki za prąd, niż płacić więcej. Tyle tylko, żeby ów rabat można otrzymać bez zbędnej zwłoki, najpóźniej przy okazji ostatniej faktury za 2023 r., jedynie spełniając jeden z warunków:

• beneficjent jest prosumentem (czyli nie tylko pobiera energię, ale ją również sam produkuje);

• beneficjent zmniejszył zmniejszył zużycie energii o co najmniej 5 proc. w okresie co najmniej trzech następujących po siebie miesięcy - w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;

• beneficjent złożył oświadczenie potwierdzające, że jest odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limit zużycia;

• beneficjent potwierdził swoje dane będące w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej;

• beneficjent wyraził zgodę na otrzymanie od przedsiębiorstwa energetycznego korespondencji, w tym faktury VAT, drogą elektroniczną;

• beneficjent wyraził zgodę na otrzymywanie od przedsiębiorstwa energetycznego informacji o jego produktach i usługach.

Więcej o rachunkach za prąd przeczytasz na Spider’s Web:

Bez żadnego warunku na upust przyjdzie poczekać dłużej

REKLAMA

Trudno więc nie zgodzić się z ekspertami, którzy sugerują, że bardzo trudno będzie nie spełnić chociaż jednego z tych kryteriów, a właśnie takim podstawowym warunkiem obarczony jest rabat energetyczny w wysokości ponad 125 zł. Ale co się stanie, jak dane gospodarstwo domowe jednak nie spełni żadnego z tych podanych? Wtedy to rabatowe rozliczenie i tak nastąpi, tyle że później. Stanie się to w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., ale nie później niż do 31 marca 2024 r. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA