REKLAMA

Wynagrodzenia Polaków wystrzeliły! Niesamowite dane. Też tyle zarabiasz?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym wyniosło niemal 8 tys. zł brutto, a to oznacza wzrost aż o niemal 13 proc. w stosunku do zeszłego roku. Choć inflacja w lutym wyhamowała do 2,8 proc. rok do roku, to płace w przedsiębiorstwach wzrosły w podobnym tempie, ale w ciągu miesiąca.

Wynagrodzenia Polaków wystrzeliły! Też tyle zarabiasz?
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł brutto. Oznacza to, że w stosunku do lutego 2023 r. wzrosło nominalnie o 12,9 proc., a w stosunku do stycznia 2024 r. o bardzo solidne 2,7 proc.

REKLAMA

Podwyżki, premie i nagrody

GUS tłumaczy, że tak duży wzrost miesiąc do miesiąca spowodowany był nie tylko podwyżką wynagrodzeń, ale także wypłatami premii – w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych.

Duże zaskoczenie po stronie danych z rynku pracy w lutym. Wzrost płac w ujęciu realnym przyspieszył do rekordowego poziomu nieco ponad 9,5 proc. rok do roku. Jednocześnie słabszy, niż zakładaliśmy, okazał się wynik zatrudnienia, które obniżyło się o 0,2 proc. rok do roku – wskazuje dział analiz Banku PKO BP.

Jednocześnie podano dane na temat zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i w tym przypadku zmiana w stosunku do lutego 2023 r. jest symboliczna. GUS informuje, że w lutym 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2023 r. było niższe o 0,2 proc. i wyniosło nieco ponad 6,5 mln etatów (dokładnie: 6510,9 tys.).

Źródło: GUS

Więcej o polskim rynku pracy przeczytacie w tych tekstach:

Sektor przedsiębiorstw

Trzeba pamiętać, że nazwa „sektor przedsiębiorstw” jest mocno myląca z punktu widzenia laika, bo pod uwagę brane są tu nie tylko firmy zatrudniające – i to na umowę o pracę – co najmniej 10 osób, ale także tylko te z wybranych rodzajów działalności PKD, typu górnictwo, leśnictwo, wytwarzanie i zaopatrywane w energię elektryczną czy działalności firm centralnych. Dane te nie obejmują więc przytłaczającej większość firm w Polsce, czyli głównie jednoosobowych działalności gospodarczych.

REKLAMA

Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej i obejmuje podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą. Dane dla gospodarki narodowej są publikowane kwartalnie, np. w publikacji Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej – tłumaczy GUS.

Badania rynku pracy pokazują, że obecnie w Polsce nie ma żadnego nadwyżkowego zawodu, czyli nie występuje sytuacja, że miejsc pracy jest mniej niż osób chętnych do pracy. Są jednak zawody, które są chronicznie deficytowe, czyli cały czas popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są tacy specjaliści jak cieśle, dekarze, czy spawacze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA