REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca dla studenta. Ten rok akademicki zapowiada się wyjątkowo słabo

Koszty utrzymania studentów rosną, ale ich zarobki nie rosną na tyle szybko, by pokryć wzrost wydatków. Co więcej, okazji do dorobienia w czasie studiów w nadchodzącym roku akademickim może być mniej niż w poprzednim, bo liczba wakatów maleje. Jest to szczególnie odczuwalnie w przypadku typowych stanowisk pracy dla studentów.

16.09.2023
13:26
Praca dla studenta. Ten rok akademicki zapowiada się kiepsko
REKLAMA

Firma Personnel Service ostrzega, że nadchodzący rok akademicki może okazać się wyjątkowo trudny dla osób, które planują pracować w czasie studiów. Sytuacja na polskim rynku pracy pogarsza się, bo firmy coraz bardziej tną koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a często polega to na ograniczaniu rekrutacji pracowników.

REKLAMA

Praca jest, ale nie dla studenta

Wakatów wprawdzie wciąż nie brakuje, ale w większości do obsadzenia są stanowiska, które nie są przeznaczone dla studentów. Personnel Service zwraca uwagę, że firmy najczęściej mają wolne miejsca pracy dla pracowników produkcyjnych oraz operatorów maszyn i urządzeń, ale stwierdza, że „tam dla studenta raczej miejsca nie ma”. 

Zgodnie z danymi GUS-u najwięcej wolnych miejsc pracy dostępnych jest w przemyśle, gdzie firmy szukają głównie robotników przemysłowych oraz operatorów maszyn i urządzeń. Pracę oferuje też sektor handlu i naprawy samochodów, budownictwo oraz transport i logistyka. Eksperci Personnel Service zwracają uwagę, że choć w teorii studenci mogą szukać pracy w tych branżach, ale w praktyce charakter takiego zatrudnienia jest trudny do pogodzenia ze studiowaniem.

Więcej na temat rynku pracy w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

Co roku publikujemy listę zawodów, w których studenci mogą znaleźć pracę. W tym roku, po raz pierwszy, zamiast wskazywać konkretne branże, ostrzegamy, że z zatrudnieniem może nie być kolorowo. Oczywiście nie będzie tak, że nikt pracy nie znajdzie, natomiast widać coraz bardziej zachowawcze działania firm – tłumaczy Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Przedsiębiorcy tną koszty działalności

Krzysztof Inglot wyjaśnia, że pracodawcy rezygnują z wypełniania części wakatów i zatrudniania nowych osób, co jest pochodną ciągłej niepewności gospodarczej. Zwraca uwagę, że część etatów nie jest odpowiednia dla studentów, dla których kluczowa jest elastyczność pozwalająca łączyć pracę z grafikiem zajęć na studiach.

REKLAMA

Problem ze znalezieniem zatrudnienia w czasie studiów ma o tyle duże znaczenie, że szczególnie w ostatnim czasie koszty utrzymania znacznie wzrosły. Dane Związku Banków Polskich pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnie miesięczne wydatki studenta w Polsce wzrosły aż dwukrotnie. W 2017 roku wystarczyło 1600 zł, żeby przeżyć cały miesiąc, a w 2022 roku te koszty urosły do 3177 zł. Jednym z największych wydatków studentów jest zakwaterowanie, które pochłania od jednej trzeciej do nawet połowy całych kosztów życia. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA