REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT. Tysiące wakatów czekają na kandydatów. Oto najlepsza droga do ich obsadzenia

Firmy z branży zgłaszają, że brakuje im w sumie 150 tys. pracowników. Instytut badawczy MANDS postanowił przyjrzeć się efektywności poszczególnych serwisów zamieszczających ogłoszenia o pracę w IT. Okazało się, że aby otrzymać wartościowe CV, w zależności od portalu pracodawca musi wydać od 11 zł do nawet 516 zł netto.

16.02.2023
11:30
Praca w IT. Tysiące wakatów czekają na kandydatów. Oto najlepsza droga do ich obsadzenia
REKLAMA

Pracy w IT wciąż jest bardzo dużo, co nie oznacza wcale, że rekrutacja jest łatwa. Instytut MANDS wziął pod lupę największe polskie portale publikujące oferty pracy w IT – Bulldogjob, inHire.io, Just Join IT, No Fluff Jobs oraz the:protocol. Na każdym z nich opublikował zestaw czterech ogłoszeń na różne stanowiska IT.

REKLAMA

Najniższy koszt pozyskania wartościowego kandydata z branży IT odnotowano na portalu No Fluff Jobs i wyniósł on średnio 30 zł netto. Drugi w tym zestawieniu okazał się portal Just Join IT z kosztem 45 zł netto, następnie kolejno Bulldogjob (165 zł netto/wartościowy kandydat), the:protocol (200 zł netto), oraz inhire.io (267 zł netto).

 class="wp-image-2044762"

Najwyższy wskaźnik efektywności (liczba jakościowych CV/liczbę otrzymanych CV uzyskały ex aequo No Fluff Jobs i inhire.io (63 proc.) – najniższą efektywność miały Just Join IT (48 proc.), Bulldogjobs (49 proc.) i the:protocol (50 proc.).

Praca w IT. Najłatwiej o project managerów

Najpopularniejszym stanowiskiem, o które zabiegało najwięcej kandydatów, okazał się Project Management. Lider zestawienia (No Fluff Jobs) zyskał 203 aplikacje, z czego 122 były wartościowe. Drugi w zestawieniu (Just Join IT) mógł pochwalić się wynikiem 85 aplikacji, z czego 48 było wartościowych.

 class="wp-image-2044765"

Najtrudniejsze do obsadzenia okazało się stanowisko Remote Fullstack .Net Developer. Tu ponownie zwyciężyło No Fluff Jobs, które zebrało 14 aplikacji, w tym 13 wartościowych. Drugi Just Join IT pochwalił się 13 aplikacjami, z których pięć było wartościowych.

Im bardziej niszowe stanowisko i im wyższe wymagane doświadczenie, tym trudniej o kandydatów – komentuje wyniki badań Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Koszt pozyskania wartościowego CV od Remote Fullstack .Net Developera był dziewięć razy więcej od aplikacji na stanowisko Project Managera. Za tę pierwszą w No Fluff Jobs zapłacić trzeba średnio 104 zł netto, za drugą średnio 11 zł netto. Na Just Join IT było to odpowiednio 220 zł netto i 23 zł netto, a na Bulldogjob 516 zł netto i 64 zł netto. Na the:protocol za jedną aplikację na pozycję Project Managera trzeba było zapłacić 55 zł netto, a w inhire.io – 125 zł netto.

W IT brakuje pracowników, a nadchodzące miesiące mogą być wyjątkowe trudne

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, przypomina, że według Polskiego Instytutu Ekonomicznego rynek pracy w Polsce cierpi na niedobór 147 tys. specjalistów IT.

Z tych samych badań wynika, że aż co piąta firma musiała często odmawiać przyjęcia projektu ze względu na brak zasobów ludzkich koniecznych do jego wykonania, a 42 proc. wakatów firmy określały jako trudne do obsadzenia – wskazuje szef No Fluff Jobs.

REKLAMA

Tymczasem Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, uważa, że rekrutacje w sektorze technologicznym w 2023 roku będą trudniejsze nie tylko z powodu niedoborów talentów, ale także z powodów ekonomicznych.

Dlatego warto współpracować z takimi portalami ogłoszeniowymi, które są przyjazne dla kandydatów i kandydatek, mówią ich językiem i przede wszystkim oszczędzają ich czas przez publikowanie widełek wynagrodzeń – przekonuje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA