REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła w blokach z wielkiej płyty? Nowe urządzenie na rynku

Użytkownicy pomp ciepła w Polsce cały czas nie mogą liczyć na specjalne traktowanie. Oddzielnej dla nich taryfy energetycznej jak nie było, tak dalej nie ma i popularność tych urządzeń grzewczych w naszym kraju gwałtownie spada. Tymczasem Japończycy z firmy Panasonic pokazali nowy model pomp do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, ale także w budynkach wielorodzinnych.

25.02.2024
4:02
pompy-ciepla-mieszkania-rachunki-za-prad
REKLAMA

Jak tylko pokażą się statystyki programu Czyste Powietrze za styczeń 2024 r., okaże się pewnie, że pompy ciepła pierwszy raz od marca 2022 r. mają mniejszy udział w składanych wnioskach niż 40 proc. A przecież jeszcze rok temu w styczniu 2023 r. byliśmy na poziomie 64 proc. Wszystko przez bierność polityków, którzy pozostają głusi na nawoływania branży w sprawie specjalnych taryf dla użytkowników pomp ciepła, które wtedy faktycznie zaczną obniżać Polakom rachunki za prąd. Rynek tych urządzeń grzewczych cały czas bardzo szybko się rozwija, w efekcie czego pojawiają się innowacyjne rozwiązania. Tak jak ma to miejsce w przypadku nowej pompy ciepła od japońskiego Panasonica.

REKLAMA

Nowe pompy ciepła od Japończyków

Znany na całym świecie producent elektroniki z Kraju Kwitnącej Wiśni zaprezentował nową, odwracalną pompę ciepła powietrze-woda, która zdaniem Panasonic, nadaje się do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, a także dla budynków wielorodzinnych.

Te urządzenia grzewcze charakteryzują się mocą znamionową od 50 kW do 80 kW i współczynnikiem wydajności od 3,2 do 3,4. Pompa automatycznie dostosowuje swoją prędkość do wymaganej wydajności. Producent zapewnia, że dzięki temu roczne zużycie prądu można zredukować nawet o 70 proc.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Dzięki płynnemu połączeniu kaskadowemu do 8 jednostek ta seria może skutecznie zwiększyć moc do 640 kW, zapewniając możliwość dostosowania do różnych wymagań projektu - informuje Panasonic.

Najmniejsza taka pompa, bez zbiornika na wodę, ma wymiary 1730 mm x 2215 mm x 1032 mm, a największa: 2030 mm x 2180 mm x 1160 mm. Sam zbiornik ma pojemność od 200 do 300 l. Czynnikiem chłodzącym z kolei jest propan (R290). Wysoce zoptymalizowana konstrukcja wymiennika ciepła umożliwia jednak zmniejszenie ilości czynnika chłodniczego. Nowe urządzenie grzewcze od Panasonic ma klasę efektywności energetycznej wynoszącą A++. Może pracować w trybie cichym o poziomie mocy akustycznej 79,9 dB(A). Japończycy opcjonalnie proponują specjalną sprężarkę, która dodatkowo zredukuje hałas.

Producenci bronią swojego dobrego imienia

W Polsce pod górkę ostatnio mają nieuczciwi dystrybutorzy pomp ciepła. Bo też przez ich machlojki, ostro wyhamowała popularność tych urządzeń grzewczych. Ale Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska, nie zgadza się na wrzucanie wszystkich do jednego worka, co jego zdaniem stawia w złym świetle wszystkich producentów pomp ciepła, także tych działających zgodnie z rekomendacjami Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), którzy w Polsce stanowią zdecydowaną większość rynku.

Problemem są nieuczciwi dostawcy, a nie rozwiązanie samo w sobie. Technologia pomp ciepła może efektywnie funkcjonować w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, a także przedsiębiorstwach, generując oszczędności dla użytkowników i jednocześnie zmniejszając emisję. Jedynym warunkiem jest, by instalacja została odpowiednio zaprojektowana, zamontowana oraz że zadba się o jej regularny serwis - przekonuje Koniszewski.

REKLAMA

Ekspert zwraca uwagę, że aby uzyskać wysoką efektywność energetyczną, a tym samym najniższe koszty eksploatacyjne, których miarą jest również wysokość rachunków za prąd, konieczne są rozwiązania dostosowane do konkretnego obiektu i potrzeb inwestora. A to w pierwszej kolejności wymaga wiedzy.

W Polsce istnieją dziesiątki centrów szkoleniowych, w których doświadczeni specjaliści-instalatorzy mają możliwość zapoznać się z technologią pomp ciepła. W ten sposób dostawcy dbają o wysoki poziom obsługi konsumentów - tłumaczy Adam Koniszewski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA