REKLAMA

Licznik elektryczny pozwala sprawdzić ilość zużytego prądu przez gospodarstwo domowe, rolne czy przedsiębiorstwo. Dane pozyskane za jego pomocą służą więc do rozliczeń i fakturowania. Jak samodzielnie odczytać licznik prądu?

19.02.2024
22:18
Jak odczytać liczniki prądu?
REKLAMA

W jaki sposób działają liczniki prądu?

REKLAMA

Mechanizm działania standardowych liczników prądu jest stosunkowo prosty. Urządzenie to przypomina wyglądem zegar, który wprawiony zostaje w ruch, gdy zużywamy prąd. W gospodarstwach domowych, rolnych czy przedsiębiorstwach energia elektryczna jest właściwie pobierana na bieżąco, nawet w czasie spoczynku. Podłączone do prądu na stałe urządzenia gospodarstwa domowego generują zużycie, choć nie jest ono tak duże, jak w czasie aktywności domowników czy pracowników. Licznik prądu jest urządzeniem, które pozwala dostawcy pozyskać dane dotyczące zużycia energii przez użytkownika w danym przedziale czasowym. Służy więc do rozliczeń oraz fakturowania. Jednocześnie dla użytkowników dane pozyskane z licznika stanowią informacje w zakresie tego, ile energii zużyto w danym okresie.

Jak odczytać licznik prądu?

Odczyt licznika prądu nie powinien sprawić większych trudności nawet osobom, które nie mają zbyt dużej wiedzy w zakresie elektryki. Nowoczesne urządzenia zbudowane są w taki sposób, aby łatwo było pozyskać dane.

Odczytując licznik prądu, w pierwszej kolejności musimy spisać widoczne na ekranie liczby. Wskazują one stan licznika prądu. Należy też zwrócić uwagę na dodatkowe symbole, takie jak data, godzina czy kod OBIS. Kod informuje o aktualnej taryfie prądu, z której korzystamy.

Jak odczytać licznik prądu dwutaryfowy?

Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z dwutaryfowych liczników prądu, decydując się na korzystanie z dwóch taryf – dziennej oraz nocnej. Taryfa dzienna zakłada wyższe ceny energii, natomiast taryfa nocna niższe.

Jak odczytać taki licznik? Tutaj ponownie nie powinny pojawić się żadne problemy, gdyż wystarczy spisać liczby dla obu taryf osobno. Nie sumujemy ich, gdyż kluczowe będzie podane konkretnej wartości przypisanej do taryfy. Na tej podstawie dostawca wystawi fakturę.

Więcej na temat cen energii przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy?

Dwukierunkowy licznik prądu znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych korzystających z fotowoltaiki. Jak wskazuje nazwa, rejestruje on ilość energii przekazywanej w dwóch kierunkach – pobranej oraz przesłanej do zakładu energetycznego. W tym przypadku należy odczytać obie wartości.

W gospodarstwach domowych wyposażonych w fotowoltaikę często montuje się dodatkowy licznik, który pozwala dokładniej kontrolować ilość produkowanej energii. Pełni on funkcję kontrolną, chroniąc przed ewentualnymi błędami ze strony dostawcy.

W jaki sposób przetwarzać dane pozyskane z licznika prądu?

Stan licznika prądu możemy sprawdzić w dowolnym momencie, zwłaszcza że jest to bardzo prosta czynność. Niektórzy dokonują pomiarów na przykład raz w tygodniu, aby kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej. Niemniej jednak dane z licznika należy odczytać celem prawidłowego rozliczenia z dostawcą prądu.

REKLAMA

Jak je przetworzyć? Najczęściej wystarczy zalogować się na swoje konto na stronie internetowej dostawcy, a następnie wpisać uzyskane wyniki w odpowiednim miejscu. Dane można również przekazać poprzez aplikacje na smartfona. Ich przetwarzaniem zajmuje się dostawca energii. Należy sprawdzić termin rozliczenia, a więc dzień, w którym będziemy musieli spisać licznik.

Szczegółowe rozwiązania są inne w zależności od tego, kto jest dostawcą prądu oraz z jakiej taryfy korzystamy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA