REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka /
  3. Poradniki
  4. Energetyka - poradniki

Tak się oszczędza na pompach ciepła. Sprytny i prosty patent

Polski rynek pomp ciepła, z wynikiem najlepszej sprzedaży na świecie w 2022 r., zaczął potykać się o własne nogi, między innymi przez nieuczciwych sprzedawców i dystrybutorów, którzy postanowili wybuch popularności na te urządzenia wykorzystać w pierwszej kolejności do własnego zarobku. W efekcie w wielu domach zainstalowano nie takie pompy, jak trzeba. I bywa, że rachunek za prąd zamiast zmaleć dodatkowo się zwiększył. Jak ustrzec się tego typu błędów i nie dać się zrobić w konia przy okazji domowej rewolucji energetycznej? Odpowiada ekspert firmy Woltair.

19.02.2024
3:47
pompy-ciepla-rachunki-za-prad
REKLAMA

Na gwałtownie malejącą popularność pomp ciepła w Polsce wpływ ma kilka czynników. W ciągu ledwie roku udział wniosków dotyczących takich inwestycji w programie Czyste Powietrze spadł z 64 proc. (styczeń 2023 r.) do 40 proc. (grudzień 2023 r.). Między innymi przez bierność polityków, którzy cały czas głusi są na nawoływanie branży w sprawie utworzenia dla użytkowników tych urządzeń grzewczych specjalnej taryfy energetycznej. Ale nie bez znaczenia byli – i w jakimś stopniu cały czas są – nieuczciwi sprzedawcy i dystrybutorzy, którzy wpychali Polakom fatalnej jakości urządzenia. Efekt: rachunki za prąd wcale nie są mniejsze. 

REKLAMA

Nieuczciwe praktyki niektórych firm działających na rynku pomp ciepła sprawiają, że klienci często mogą nie być zadowoleni z wykonanej instalacji urządzenia. Zazwyczaj przyczyną tego jest złe dopasowanie pompy do gospodarstwa domowego oraz wykonanie montażu w sposób wadliwy - potwierdza Michał Chaberski, ekspert czeskiego startupu Woltair, który na polskim rynku pomp ciepłą obecny jest od 2022 r.

Pompy ciepła, na co zwracać uwagę

Główny wykonawca inwestycji musi określić dokładnie zakres dostaw oraz prac, które będą wykonane. Końcowa cena też powinna być od początku w jasny sposób ustalona i potwierdzona. Nie możemy zapominać o warunkach płatności (kredyt, oprocentowanie, RRSO) i także terminie realizacji. W kontekście poziomu dofinansowania ważna jest też klasa energetycznej wybranej pompy.

Bardzo ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy analizie oferty, są materiały i towar z których ma zostać wykonana instalacja. Powinny być jasno zdefiniowane i nie dawać żadnego pola do zastosowania tanich i niejakościowych zamienników – podpowiada Chaberski.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Jest też całkiem szeroki wachlarz usług dodatkowych. To na przykład budowa posadowienia pod pompę ciepła, wycięcie i wyniesienie pieca, polisa ubezpieczeniowa czy system antyzamrożeniowy, w przypadku urządzeń typu monoblok. Tego typu urządzenie grzewcze możemy integrować z kotłem gazowym czy stałopalnym, rozbudowywać standardowy pakiet o drugi obieg grzewczy albo zmieniać zasobnik na solarny (z dwoma wężownicami do pompy ciepła i solarów).

Kluczowe komponenty zawierają informacje na temat producenta i modelu. Nie podajemy na przykład ogólnej informacji o buforze o pojemności 100 l, tylko konkretny model wraz z producentem – tłumaczy ekspert Woltair.

Dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta

Obecnie przygotowanie pełnej oferty dla klienta zdecydowanego na zakupy i instalację pomp ciepła zajmuje od kilku dni do nawet kilku tygodni. Na szczęście nie brakuje rozwiązań, które ten proces zdecydowanie przyspieszają. 

REKLAMA

Kalkulator online Woltair pozwala to zrobić w trzy minuty. Trzeba jedynie określić, w jaki sposób obecnie ogrzewany jest nasz dom, jak jest podgrzewana woda, ustalić, ile osób będzie korzystać z ciepłej wody użytkowej, jaka jest powierzchnia grzewcza naszego budynku. Potem trzeba jeszcze określić stopień izolacji termicznej domu, zaznaczyć, czy posiadamy basen, klimatyzację i saunę. Na koniec pozostaje wybór województwa. Po wpisaniu adresu mailowego, otrzymujemy ofertę i możemy jednocześnie umawiać się z ekspertem Wotair.

Chcemy być tak wydajni, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o sprzedaż cyfrową – zapowiada Michał Chaberski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA