REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Można już wnioskować o kredyt w ramach programu Czyste Powietrze

Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska jako pierwsze włączyły się do programu „Czyste Powietrze”. Oferują kredyt do 100 tys. zł. Wkrótce mamy poznać w tym względzie inne oferty .

07.07.2021
9:09
czyste-powietrze-kredyt-bankowy
REKLAMA

W ten sposób można uzyskać finansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwa stałe, a także na termomodernizację budynku. Bankowy kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze” pozwoli też sfinansować montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej i przeprowadzenie audytu energetycznego. Zdaniem Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska, włączenie się banków to kolejny krok w walce ze smogiem w Polsce. 

REKLAMA

Ścieżka bankowa to spełnienie obietnic o poszerzeniu kanałów dotarcia „Czystego Powietrza”

– twierdzi.

Czyste Powietrze ze ścieżką bankową

Żeby móc starać się o kredyt bankowy w ramach „Czystego Powietrze”, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku w banku. Inne kryterium mówi, że okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść nie więcej niż 18 miesięcy. Z kolei kwota udzielanego kredytu nie może być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takiego kredytu nie uzyskamy też już na ukończone inwestycje. Nie bez znaczenia jest też to, że dotacja na częściową spłatę kredytu jest wypłacana wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych.

Alior Bank na 10, a BOŚ na 12 lat

Alior Bank oferuje dwa kredyty: gotówkowy i ratalny. W obu przypadkach maksymalna kwota kredytowania to 100 tys. zł. Można to zobowiązanie finansowe wziąć na okres od 3 do 120 miesięcy. Alior Bank nie nalicza prowizji, a RRSO dla kredytu gotówkowego wynosi 7,43 proc., a dla ratalnego - 5,85 proc. Co trzeba zrobić, żeby je uzyskać? Beneficjenci zainteresowani kredytem gotówkowym powinni udać się do dowolnego oddziału Alior Banku i złożyć stosowny wniosek. Bank następnie w imieniu kredytobiorcy wyśle wniosek o dotację do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Pieniądze będą wypłacone przez fundusz po pozytywnej akceptacji dokumentów, a bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu. 

Kredyt ratalny rządzi się nieco innymi zasadami. Wniosek kredytowy, jak i ten o dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”, składa się bezpośrednio o partnera handlowego banku, u którego planowany jest zakup towarów lub usług. I to właśnie sprzedawca wyśle wniosek o dotacje do wojewódzkiego funduszu. Z kolei w BOŚ jest jeden rodzaj kredytu, ale za to okres kredytowania jest dłuższy i wynosi maksymalnie do 144 miesięcy (12 lat). RRSO kredytu „Czyste Powietrze” w BOŚ wynosi 6,11 proc. Nie jest wymagany wkład własny.

Kredyty objęte gwarancją BGK

REKLAMA

W najbliższym czasie do Aliora i BOŚ dołączyć mają kolejne banki, które w połowie kwietnia podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o BNP Paribas Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank i SGB. Przygotowane przez te instytucje kredyty Czyste Powietrze będą z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Na razie umowy w tym względzie z BGK podpisali: Alior Bank, BOŚ i BNP Paribas Bank Polska. 

Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty

– przekonuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA