REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Czekaliśmy na to prawie trzy lata. „Czyste Powietrze” szybko, wygodnie i z dotacją

Zbliża się wielkimi krokami długo oczekiwana rewolucja w programie „Czyste Powietrze”. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za chwilę klienci w jednym okienku będą mogli wnioskować o kredyt z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i też o dotacje z rządowego programu, która część tego zobowiązania spłaci.

29.06.2021
9:31
czyste-powietrze-kredyt-bankowy
REKLAMA

Zgodnie z analizami sprzed paru lat Banku Światowego i Komisji Europejskiej dołączenie do programu „Czyste Powietrze” gmin oraz banków komercyjnych wyraźnie rozruszało tę rządową inicjatywę wycelowaną w smog. Na koniec listopada 2020 r. wydano raptem 3,3 mld zł z puli liczonej na 103 mld zł (wykorzystano tylko ponad 3 proc. środków) i złożono przeszło 177 tys. wniosków. Tymczasem wcześniejsze rekomendacje jasno dawały do zrozumienia, że „Czyste Powietrze” zrobi różnicę, jak rocznie tych wniosków będzie co najmniej 400 tys. 

REKLAMA

Miarą tego nowego otwarcia jest wzrost liczby wniosków, których na koniec kwietnia 2021 r. było już ponad 241 tys., co przekłada się na ponad 4,2 mld zł dofinansowania. Za chwilę zaś możemy być świadkami jeszcze większego boomu na „Czyste Powietrze”, kiedy wszystkie formalności związane z programem będzie można załatwić w jednym okienku bankowym.

Program „Czyste Powietrze” w jednym okienku

Krokiem milowym dla „Czystego Powietrza” ma być włączenie się do programu BGK. Dzięki temu przyszli beneficjenci będą mogli w jednym okienku bankowym złożyć wniosek o kredyt z gwarancją BGK i również wnioskować o dotację w ramach „Czystego Powietrza”, która część tego kredytu spłaci. Tym samym będzie można otrzymać pieniądze na sfinansowanie przedsięwzięcia, zanim się ono jeszcze rozpocznie. 

Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty

– zwraca uwagę Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. 

Jak dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski: kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł.

undefined

Poza wymianą kotła, kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE

– przypomina Mirowski.

Ścieżki bankowe dla rządowego programu

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, twierdzi że „dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki mogą proponować lepsze warunki finansowania inwestycji”. Jak informuje NFOŚiGW wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu „Czyste Powietrze” zostały zaakceptowane znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. 

Dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny

– twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały w pierwszej kolejności: Alior Bank S.A., BOŚ S.A. i BNP Paribas Bank Polska S.A. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji konkretnego banku kredytującego.

REKLAMA

Sprawdź, jak radzi sobie twoja gmina

Ale to jeszcze nie wszystkie nowości w programie „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW wraz z Polskim Alarmem Smogowym udostępniły ranking ukazujący aktywności gmin w rządowej inicjatywie wycelowanej w smog. Można w ten sposób zobaczyć ile w jego otoczeniu złożono wniosków na docieplenie czy wymianę kopciucha. Obecnie wśród 100 najaktywniejszych pod tym względem gmin prym wiedzie Bieruń, który miejscami na podium dzieli się jeszcze z Radlinem i Lubomią. W gronie 20 najaktywniejszych gmin aż 16 jest z województwa śląskiego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA