REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Najtańszy sposób na ogrzanie domu. Ten model pompy ciepła nie ma konkurencji

Jak pod koniec 2023 r. najtaniej ogrzać dom jednorodzinny i przygotować w nim ciepłą wodę użytkową? Na to pytanie odpowiada najnowszy kalkulator kosztów ogrzewania, opracowany przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Wychodzi na to, że być może kryzys energetyczny ostatnio wywrócił wszystko do góry nogami, ale w tym zestawieniu zostało wszystko po staremu. Kotły na paliwa kopalne lub biomasę drzewną to dalej zdecydowanie najdroższe rozwiązanie.

01.11.2023
8:32
pompy-ciepla-koszty-ogrzewania
REKLAMA

W kontekście użytkowników pomp ciepła coraz częściej mówi się o działaniach mających na celu zmniejszenie dla nich ceny energii. W grę wchodzą specjalne taryfy energetyczne albo też niższy podatek VAT na prąd dla określonych odbiorców, co jest zresztą już praktykowane w kilku krajach UE. Bo zbyt droga energia koniec końców zrazi potencjalnych kupców pomp ciepła. Ale okazuje się, że z tym specjalnym traktowaniem użytkowników pomp ciepła jest ciut na wyrost. Kalkulator kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego za IV kwartał 2023 r., opracowany przez POBE, jednoznacznie temu dowodzi. 

REKLAMA

Jak pokazują wyniki bieżącej analizy, gruntowa pompa ciepła (typu solanka-woda) współpracująca z instalacją ogrzewania podłogowego – pomimo utrzymywania się w Polsce wysokich cen energii elektrycznej i ich niekorzystnej relacji do cen innych paliw – wciąż pozostaje najtańszym źródłem ciepła dla budynku jednorodzinnego - utrzymuje POBE.

Pompa ciepła najlepsza w połączeniu z fotowoltaiką

POBE zwraca uwagę, że w domach wyposażonych w „podłogówkę” mniej zapłacimy również za ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-woda niż za ogrzewanie kondensacyjnym kotłem gazowym. Nawet gdy w budynku nie ma instalacji fotowoltaicznej. Jej połączenie z pompą ciepła robi jednak sporą różnicę. 

Przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej koszty eksploatacji pompy ciepła można zredukować o 30–50% zależnie od wielkości instalacji PV. Dzięki temu pompa ciepła, bez względu na konfigurację, będzie zdecydowanie tańsza w użytkowaniu niż pozostałe źródła ciepła, a więc kotły na paliwa kopalne (gazowy, węglowy czy olejowy) lub biomasę drzewną - czytamy w opracowaniu.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Dlatego, to ile konkretnie oszczędzimy dzięki pompie ciepła i fotowoltaice - zależy głównie od tego do jakiego rodzaju kotła te wartości porównywuejemy. Ale też od typu pompy ciepła, sprawności źródła ciepła oraz temperatury zasilania, a także – od standardu energetycznego budynku. Nie bez znacznie jest też sposób rozliczania. Wychodzi bowiem na to, że koszty eksploatacji pompy ciepła w przypadku korzystania ze starego systemu, tzw. net-meteringu (znacznie korzystniejszego niż obecnie stosowany net-billing) mogą być bardzo niskie i wynosić zaledwie kilkaset zł rocznie.

Warto zauważyć, że dotyczy to ponad miliona domowych instalacji fotowoltaicznych wciąż rozliczanych w systemie net-meteringu - dopowiada POBE.

Szukasz oszczędności? Zacznij od termomodernizacji

Na potrzeby swoje kalkulatora kosztów ogrzewania, POBE porównało trzy charakterystyczne poziomy zużycia energii użytkowej w przykładowym domu jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 150 m kwadr.: ok. 80 kWh/(m2 · rok) – w istniejącym budynku, który został poddany głębszej termomodernizacji; ok. 55 kWh/(m2 · rok) – w nowym budynku, który spełnia standardy minimalne Warunków Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. i ok. 40 kWh/(m2 · rok) – w nowym budynku, który spełnia standardy programu Moje Ciepło obowiązujące od 1 stycznia 2023 r., czyli charakteryzującym się lepszymi parametrami izolacyjności niż te określone w WT 2021.

REKLAMA

Analiza wyraźnie pokazuje, że im niższe jest zużycie energii użytkowej (ciepła użytkowego) w budynku, tym mniejsze są rachunki za jego ogrzewanie, niezależnie od zastosowanego źródła ciepła. Zużycie ciepła można istotnie ograniczyć, nawet kilkukrotnie, dzięki termomodernizacji - wskazuje POBE.

Można samemu sprawdzić, jakie są korzyści finansowych wynikające z termomodernizacji budynku, w tym wymiany źródła ciepła. Wystarczy w tym celu skorzystać z otwartego arkusza kalkulacyjnego na stronie POBE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA