REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Mniej niż tysiąc złoty za rok ogrzewania domu? To możliwe, tłumaczymy, jak to zrobić

Ostatnie dane programu Czyste Powietrze jednoznacznie pokazują, że kryzys energetyczny zmusił Polaków do zmiany nastawienia. Teraz w zmianie źródła ciepła widzą w pierwszej kolejności nęcące korzyści finansowe. Wcześniej nie mieli do tego głowy, skoro gaz i węgiel były stosunkowo tanie. Ale jak wynika z wyliczeń fachowców, obecnie różnice w kosztach ogrzewania domu mogą iść nawet w tysiące złotych.

16.03.2023
6:39
koszty-ogrzewania-kalkulator
REKLAMA

Chociaż paliwa kopalne nie są aż tak drogie, jak miało to miejsce jeszcze w ubiegłoroczne wakacje letnie, to i tak jest znacznie drożej niż przed nakręcanym przez Rosję kryzysie energetycznym. Jeszcze dwa lata temu, w połowie marca 2021 r., 1 MWh gazu kosztowała ok. 16 euro. Teraz, już miesiące po rekordowych szczytach, jesteśmy na poziomie 50 euro.

REKLAMA

A węgiel? Za polski energetyka zawodowa w pierwszym kwartale 2021 r. płaciła ok. 252 zł, a ciepłownie - ok. 310 zł. A w styczniu 2023 r. obowiązywały odpowiednio stawki ok. 701 i ok. 1098 zł. Różnice w cenach są bardzo wyraźne. Trudno więc się dziwić Polakom, że w trosce o własne portfele zaczęli gremialnie wymieniać swoje źródła ciepła na tańsze. W efekcie jesteśmy świadkami boomu na pellet ze względu na wyraźne spadki cen surowca. Od roku zaś jesteśmy też mistrzami Europy, jeżeli chodzi o rynek pomp ciepła, ale to może się wkrótce zmienić.

undefined

Wzrost będzie ale już nie tak duży jak do tej pory. Przecież przez ostatnie cztery lata z rzędu, to było po ok. 80 proc. w górę – twierdzi Paweł Łachman, szef PORT PC.

Koszty ogrzewania domu, czyli kalkulator od POBE

Na stronie PORT PC dostępny jest kalkulator kosztów ogrzania budynków od Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE. W tej analizie porównano koszty ogrzewania typowych budynków jednorodzinnych po kompleksowej termomodernizacji w programie Czyste Powietrze oraz nowego budynku jednorodzinnego spełniającego z kolei wymogi izolacyjne programu Moje Ciepło.

Nastąpiło zwiększenie cen energii elektrycznej we wszystkich taryfach elektrycznych oraz zmiana stawki VAT na gaz ziemny i energię elektryczną na 23 proc. - zauważa POBE.

W pierwszym przypadku brany pod uwagę jest istniejący dom jednorodzinny, poddany termomodernizacji w ramach Czystego Powietrza, o powierzchni 150 m kwadr., z typowym zużyciem ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny. W drugim zaś prześledzono koszty ogrzania nowego budynku jednorodzinnego. Też o powierzchni 150 m kwadr., z przeznaczeniem dla 4-osobowej rodziny. Tutaj jednak, zgodnie ze standardami programu Moje Ciepło, są wyższe wymogi izolacyjne.

Pompa ciepła na jednym końcu, kocioł elektryczny na drugim

I co się okazało? Że w jednym i drugim przypadku zdecydowanie najtańszym, w skali roku, źródłem ciepła jest bezsprzecznie pompa ciepła. Roczny koszt ogrzanie pierwszego domu w ten sposób (pompa ciepła typu solanka/woda, ogrzewanie podłogowe - 35 st. C), razem z instalacją PV o mocy 5 kWp, to 1378 zł.

Jeżeli do ogrzania takiego domu użylibyśmy samej pompy, bez instalacji fotowoltaicznej, to zapłacilibyśmy 2940 zł. Dla porównania: kocioł na pellet to koszt od 6110 do 8430 zł. Tańsze jest ogrzewanie kotłem węglowym: od 3530 do 5540 zł. W przypadku zaś kotła gazowego, to wydatek od 5510 do 5700 zł. Jeżeli stawiamy na kocioł kondensacyjny na olej to w rok na ogrzewanie wydamy ponad 10 tys. zł. Liderem w tym zestawieniu jest kocioł elektryczny. Wtedy roczne rachunki mogą opiewać nawet na 16 530 zł. 

REKLAMA

A jak to się ma w przypadku drugiego domu, tego nowego i izolowanego w standardzie programu Moje Ciepło? Tutaj w dwóch przypadkach możemy zejść nawet poniżej 1000 zł. Tak się dzieje, jeżeli do ogrzania tego domu użyjemy kotła węglowego (grzejnik 55 st. C, sprawność średnia 83 proc.) albo pompy ciepła razem z instalacją PV. Wtedy zapłacimy odpowiednio 840 i 992 zł. I ponownie na drugim końcu tej tabeli znalazło się miejsce dla kotła elektrycznego.

W takim przypadku roczne ogrzewanie będzie kosztować 9 130 zł. Można też takie wyliczenia zrobić dla własnego domu. Wystarczy w tym celu odwiedzić stronę pobe.pl i użyć kalkulator kosztów ogrzewania budynków, w formie otwartego arkuszu kalkulacyjnego z możliwością wprowadzania swoich danych dotyczących budynków i ich wyposażenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA