REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy tylko narzekają jak im źle? Prawda jest zupełnie inna

Szybki wzrost płacy minimalnej, składka zdrowotna liczona jak podatek, a do tego wzrost koszów energii i wielu innych towarów i usług. Nie tylko w mediach społecznościowych nie sposób nie natknąć się na narzekanie osób przedstawiających się jako przedsiębiorcy na pogarszające się warunki prowadzenie biznesu w Polsce. Z najnowszego Badania Polskiej Przedsiębiorczości na zlecenie firmy księgowej inFakt wynika jednak, że przedsiębiorcom nigdy łatwiej nie prowadziło się biznesu.

Polscy przedsiębiorcy tylko narzekają jak im źle? Prawda jest zupełnie inna
REKLAMA

W Polsce łatwiej prowadzi się firmę niż przed rokiem, ale przedsiębiorcy oczekują podniesienia kwoty wolnej od podatku, zryczałtowanej składki zdrowotnej i dobrowolnego ZUS. Taki wniosek płynie z Badania Polskiej Przedsiębiorczości przeprowadzonego na zlecenie firmy inFakt przez SW Research.

REKLAMA

Wskaźnik inFakt Indeks 2024

Na podstawie wyników badania wyliczono wskaźnik inFakt Indeks, mierzący nastroje przedsiębiorców. W 2024 roku wyniósł 3,8 pkt., co z jednej strony oznacza spadek o 0,5 pkt. względem 2023 r., ale był to rekordowy wynik w siedmioletniej historii tego badania. Na inFakt indeks składają się cztery czynniki: 

  • łatwość prowadzenia działalności gospodarczej: -25,5 pkt 
  • zmiana sytuacji finansowej w ciągu ostatniego roku (2024): -4,0 pkt 
  • spodziewana zmiana sytuacji finansowej w bieżącym roku (2025): 10,5 pkt 
  • satysfakcja z prowadzonej działalności: 34 pkt 

W 2024 roku Indeks jest ponownie dodatni, drugi rok z rzędu, choć jego wartość jest nieznacznie niższa niż przed rokiem, kiedy to Indeks osiągnął historyczne maksimum na poziomie 4,3 pkt. Tym razem to 3,8 pkt., co pokazuje stabilizację gospodarki po problemach związanych z pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją – mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

Badanie inFaktu pokazało, że prowadzenie biznesu w Polsce staje się coraz łatwiejsze – wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej poprawił się o 5,1 pkt., osiągając rekordowy wynik. Główne problemy pozostają jednak niezmienne. Połowa przedsiębiorców wskazuje wysokie składki ZUS, a 38 proc. narzeka na wysokość podatków.

 class="wp-image-2649288"

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Niecała połowa przedsiębiorców oceniła sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą. 28 proc. przedsiębiorstw uznało, że w 2024 roku poprawiła się ona w porównaniu z sytuacją z roku 2023. Większość badanych uznała, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się, a pogorszyła w przypadku 30 proc. firm. Przedsiębiorcy przewidują jednak, że 2025 rok pod kątem finansowym będzie dla nich zdecydowanie lepszy – wskazało tak solidne 37 proc. badanych.

Wśród działań mających zapewnić im powodzenie w 2025 roku przedsiębiorcy najczęściej wskazywali poszukiwanie nowych rynków zbytu (37 proc.) oraz tańszych dostawców (30 proc.). Wielu planuje również oszczędności, m.in. na energii elektrycznej (25 proc.), ogrzewaniu (17 proc.), kosztach związanych z biurem lub siedzibą firmy (17 proc.), inwestycjach (16 proc.) oraz benefitach dla pracowników (13 proc.).

 class="wp-image-2649287"

Kwota wolna od podatku 60 tys. zł

Najbardziej oczekiwaną przez przedsiębiorców zmianą w 2025 roku, według 45 proc. ankietowanych, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Z kolei 36 proc. respondentów uznało, że priorytetem powinno być wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej, a 27 proc. wskazało na konieczność zapewnienia chorobowego dla pracowników płatnego od pierwszego dnia przez ZUS.

Niezbyt dobre recenzje zebrały wakacje składkowe wprowadzone pod koniec 2024 roku, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za jeden miesiąc w roku. Pozytywnych ocen jest wprawdzie dwukrotnie więcej niż negatywnych (28 proc. do 14 proc.), to najczęściej (40 proc.) wskazywano odpowiedź, że lepiej obniżyć składki ZUS o jedną dwunastą.

REKLAMA

Z badania inFaktu wynika, że przedsiębiorcy w Polsce wciąż narzekają na wysokie składki ZUS i podatki, ale stabilizacja sytuacji gospodarczej oraz optymizm co do 2025 roku dają powody do umiarkowanej nadziei. Największe wyzwania na przyszłość to uproszczenie przepisów oraz wsparcie w realizacji nowych regulacji, takich jak KSeF.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA