REKLAMA

Zmiany w prowadzeniu księgowości. Duże firmy muszą się przygotować

Rok 2025 rozpoczynamy pod znakiem zmian, które dotyczą nie tylko podatków, lecz również księgowości. Zmienia się nie tylko limit dla pełnych ksiąg rachunkowych, ale też sposób ich prowadzenia. Początkowo nowe zasady obejmą duże firmy. Na czym polegają i jak się do nich przygotować?

Zmiany w prowadzeniu księgowości. Duże firmy muszą się przygotować
REKLAMA

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej

REKLAMA

Obecnie większość firm korzysta z programów do prowadzenia księgowości, które ułatwiają nie tylko ewidencjonowanie operacji gospodarczych, lecz także komunikację z urzędem skarbowym. Od 1 stycznia 2025 roku księgi rachunkowe trzeba jednak prowadzić według określonych zasad. Duzi podatnicy CIT i grupy kapitałowe mają obowiązek stosowania specjalnych znaczników pozwalających identyfikować konta księgowe. Raporty wygenerowane przez system przekazywane są do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego.

JPK_CIT – jak będzie wyglądać?

Raport, o którym mowa powyżej, to JPK_CIT. Jest to plik zawierający dane dotyczące ksiąg rachunkowych oraz ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Docelowo wyszczególniono w nim następujące informacje:

  • NIP kontrahenta przypisanego do konkretnej operacji gospodarczej,
  • numery Krajowego Systemu e-Faktur dla faktur,
  • urzędowe znaczniki identyfikujące zapisy księgowe,
  • dane potwierdzające nabycie, wytworzenie i wykreślenie z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • różnicę między wynikiem podatkowym a bilansowym.

W 2025 roku podatnicy mogą skorzystać z uproszczenia, dzięki któremu pełne raportowanie nie będzie konieczne. Jest to okres przejściowy, jednak nie oznacza to, że można całkowicie zaniechać nowego obowiązku.

Więcej o księgowości czytaj na Bizblog.pl:

Kogo dotyczy JPK_CIT?

Wysyłka pierwszego pliku JPK_CIT nastąpi na początku 2026 roku, jednak raport będzie zawierał dane z roku 2025, dlatego tak ważne jest wprowadzenie stosownych zmian już teraz. Początkowo do raportowania zobowiązani będą:

  • grupy kapitałowe,
  • podatnicy CIT, których obroty wynosiły co najmniej 50 mln euro.

Niemniej jednak nowe przepisy dotyczą nie tylko największych graczy rynkowych. Od 2027 roku raportowaniem zostaną objęci podatnicy zobowiązani składać JPK_VAT (pierwszy raport dotyczy roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2025 r.). Natomiast od 2028 roku obowiązek raportowania stanie się powszechny i obejmie wszystkie podmioty gospodarcze.

Jak przygotować się do JPK_CIT?

Każda operacja gospodarcza ewidencjonowana po 1 stycznia 2025 roku musi spełniać wymogi JPK_CIT. Jak więc przygotować się do zmian? W pierwszym kroku sprawdzamy, czy program, z którego korzystamy, obsługuje ten raport. Popularniejsze oprogramowania z pewnością zostaną zaktualizowane, jednak zadbajmy, aby specjalista zrobił to w odpowiednim czasie. W kolejnym kroku przeglądamy plan kont. Firmy, które prowadzą księgowość zbyt ogólnie, najprawdopodobniej będą musiały go zaktualizować i usystematyzować. Zmiany muszą znaleźć odzwierciedlenie również w polityce rachunkowości. Przekształcenie planu kont wymaga zmiany schematów księgowych, za co najczęściej odpowiadają wdrożeniowcy. Natomiast samo prowadzenie rachunkowości zgodnie z nowymi zasadami to oczywiście zadanie dla księgowych, dlatego powinni być oni przygotowani do zmian, odbywając stosowne szkolenia.

REKLAMA

Kary za niewdrożenie zmian

Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowych przepisów, muszą liczyć się z karami finansowymi. Za każdy błąd w raportowaniu organ skarbowy ma prawo nałożyć 500 zł kary administracyjnej, której można uniknąć, wprowadzając korekty (trudno jednak zrobić to w ciągu 14 dni – tyle wynosi termin ustawowy - bez odpowiednich narzędzi). Podatnicy, którzy nie złożą JPK w terminie lub zrobią to w niewłaściwej formie, zostaną ukarani w wysokości do 240 stawek dziennych. W grę wchodzi tutaj odpowiedzialność karno-skarbowa. Najwyższe kary przewidziano dla podatników, których pliki JPK zawierają rażące uchybienia. Wysokość waha się w przedziale 280-56 000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA