REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Prowadzisz taką działalność? Zrób ZUS-owi papa

Szykują się przełomowe zmiany w przepisach dotyczących działalności nierejestrowanej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii właśnie zapowiedziało nowelizację, która będzie określać, że w tej działalności nie będzie obowiązkowych składek ZUS. Zmienią się również limity. To na pewno spora ulga dla osób chcących sobie dorobić do domowego budżetu.

14.04.2024
10:01
emerytura ZUS
REKLAMA

Działalność nierejestrowana to działalność na małą skalę, której prowadzenie nie wymaga dokonywania formalności, w tym rejestracji firmy w CEIDG i co do zasady opłacania składek ZUS. Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca 2023 r. maksymalna kwota, jaką można zarobić miesięcznie, aby uniknąć konieczności zakładania działalności gospodarczej, to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Zmienią się miesięczne limity dla działalności nierejestrowanej

InFakt podaje, że w 2024 r. kwota wynagrodzenia minimalnego od stycznia wynosi 4 242 zł, a od 1 lipca wzrośnie do kwoty 4 300 zł. Oznacza to, że przez pierwsze półrocze, miesięcznie nasz przychód z działalności nierejestrowanej nie może być większy niż 3 181,50 zł. W drugim półroczu nie może przekroczyć miesięcznie 3 225 zł. W konsekwencji w całym roku będzie można zarobić nawet 38 439 zł. Trzeba jednak pamiętać o limitach miesięcznych, które mogą być barierą dla takiego biznesu.

Pomimo że działalność na mniejszą skalę miała być bez składek ZUS, to w praktyce wygląda to inaczej.

Pamiętaj! Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteś przedsiębiorcą, zatem zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy-zlecenia. Od tych umów twój zleceniodawca odprowadza za ciebie składki do ZUS – czytamy na stronie rządowej.

Powyższe potwierdzenie znajduje w wydawanych indywidualnych interpretacjach przez ZUS np. Pismo z dnia 12 lutego 2024 r. (DI/100000/43/1239/2023). W związku z tym powstaje pytanie, dla kogo właściwie działalność nierejestrowana? Skoro jest niczym innym jak umową zleceniem.

Więcej wiadomości na temat składek ZUS można przeczytać poniżej:

Będzie zmiana przepisów w systemie ubezpieczeń społecznych

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt tłumaczy, że w przygotowanym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego zaproponowana została zmiana do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przygotowana zmiana określa jasno, że nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownemu, osoby wykonującymi pracę na podstawie umowy w ramach działalności nierejestrowanej. Oznacza to, że drobne usługi będą, mógłby być wykonywane bez rejestracji działalności oraz bez ZUS. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. – komentuje ekspert inFakt.

Juszczyk zauważa, że obecnie przy działalności nierejestrowanej obowiązuje limit miesięczny przychodów. Problem jednak dotyczy osób, które zarabiają na przykład sezonowo lub tworzą przez dłuższy czas jakiś produkt, a następnie go sprzedają. W takiej sytuacji wartość przychodu może przekroczyć 3181,50 zł i zmusza to do założenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

W mojej ocenie rozsądnym byłaby zmiana limitu miesięcznego na roczny. Przychody wówczas nie mogłyby przekroczyć 9-krotności minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym np. w 2024 r. pilnowalibyśmy limit roczny 38439 zł, a nie miesięcznie – mówi Piotr Juszczyk.

I dodaje, że łączny limit w roku byłoby taki sam, ale efekt zdecydowanie korzystniejszy, ze względu na brak pilnowania limitu miesięcznego. Roczny próg to większą elastyczność i ułatwienie prowadzenia działalności nierejestrowanej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA