REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes /
 3. Poradniki
 4. Podatki - poradniki

Działalność nierejestrowana 2024. Jakiej kwoty nie wolno przekroczyć?

Działalność nierejestrowana daje możliwość sprzedaży dóbr i usług bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności natury podatkowej. Osoby, które prowadzą działalność w tej formie, muszą jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, w tym o miesięcznym limicie przychodów.

08.03.2024
22:22
Działalność nierejestrowana 2024. Jakiej kwoty nie wolno przekroczyć?
REKLAMA

Czym charakteryzuje się działalność nierejestrowana?

REKLAMA

Działalność nierejestrowana to rozwiązanie dla osób, które chcą sprzedawać dobra lub usługi, a jednocześnie nie planują zakładania własnej firmy. Mogą zdecydować się na nią ci, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej. Ponadto ich miesięczny przychód nie może przekroczyć kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba odprowadzać składek ZUS (ani składki na ubezpieczenie społeczne, ani składki zdrowotnej) oraz składać niezbędnej dokumentacji. Trzeba jednak pamiętać o obowiązku rozliczenia rocznych przychodów w urzędzie skarbowym.

Limity przychodów w działalności nierejestrowanej w 2024 r.

Limit przychodów w działalności nierejestrowanej uzależniony jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 3181,50 zł netto, natomiast od 1 lipca 2024 r. będzie to 3225,00 zł netto.

Warto pamiętać, że limit rozliczany jest w częstotliwości miesięcznej, a nie na przykład kwartalnej czy rocznej. Ustawodawca nie dopuszcza więc możliwości przekroczenia go w jakimkolwiek miesiącu. Jeśli w danym miesiącu przychód przekroczy 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, należy zarejestrować działalność gospodarczą.

Obowiązki w działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana zakłada znaczące uproszczenia rachunkowe i rozliczeniowe. Jednak osoba ją prowadząca musi dopełnić kilku obowiązków, w tym:

 • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży,
 • rozliczyć przychód z działalności nierejestrowanej za pomocą formularza PIT-36,
 • przestrzegać praw konsumentów,
 • wystawiać dokumenty sprzedaży na żądanie kupującego.

Działalność nierejestrowana może podlegać kontroli skarbowej. W jej ramach urzędnicy sprawdzają, czy w poszczególnych miesiącach nie przekroczono przychodów oraz czy działalność jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Osoby, które zdecydowały się na działalność nierejestrowaną, mogą skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego VAT, gdyż roczna kwota ich przychodu nie przekroczy 200 tys. zł. Wyjątkiem jest świadczenie usług lub sprzedaż towarów, w przypadku których zwolnienie nie obowiązuje. Wtedy też należy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

Więcej o działalności nierejestrowanej przeczytasz na Bizblog.pl:

Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności nierejestrowanej ma wiele zalet – pozwala między innymi sprawdzić, czy opłacalnym będzie zakładanie własnej firmy, a także zbudować bazę klientów. Niemniej jednak nie każdy może zdecydować się na takie rozwiązanie.

Założenie działalności gospodarczej jest konieczne, jeśli:

 • osoba chcąca prowadzić działalność nierejestrowaną w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziła działalność gospodarczą,
 • czynności wykonywane w ramach działalności nierejestrowanej wymagają posiadania zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanych,
 • działalność została zdefiniowana jako gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców.

W ramach działalności nierejestrowanej nie można między innymi:

 • sprzedawać alkoholu,
 • organizować imprez o charakterze turystycznym,
 • świadczyć usług z zakresu ochrony mienia i osób,
 • świadczyć usług z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Kiedy warto zdecydować się na prowadzenie działalności nierejestrowanej?

REKLAMA

Działalność nierejestrowana to rozwiązanie prawne, na które czekało wiele osób. Do 2018 r. sprzedaż usług czy dóbr w jakiejkolwiek formie wymagała założenia działalności gospodarczej, a to wiązało się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.

Tymczasem działalność nierejestrowana skierowana jest przede wszystkim do osób, które uzyskują dodatkowy dochód poprzez sprzedaż produktów lub usług. Korzystają z niej również potencjalni przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozeznać rynek i ocenić, czy zakładanie własnej firmy okaże się opłacalne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA