REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pułapka na bezrobotnych. Nowe przepisy mogą napytać im biedy

Po zmianach w prawie, które weszły życie od lipca tego roku, obowiązują nowe limity dla działalności nierejestrowanej, czyli takiej, którą można prowadzić bez zakładania firmy i wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przepisy przewidują, że aby uniknąć konieczności rejestracji biznesu, miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ale jeśli chodzi o osoby bezrobotne ten limit jest niższy – ostrzegają eksperci.

30.10.2023
18:01
Pułapka na bezrobotnych. Nowe przepisy mogą napytać im biedy
REKLAMA

Zanim zaczęło obowiązywać nowe prawo, a więc do 30 czerwca, prowadzenie działalności nierejestrowanej było możliwe, jeżeli miesięczny przychód nie przekraczał 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1745 zł. Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wzrosło do 3600 zł, a dodatkowo zmieniły się przepisy regulujące działalność nierejestrowaną. Obecnie maksymalny przychód, jaki można osiągnąć bez konieczności rejestracji firmy w CEIDG, to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – 2700 zł.

REKLAMA

Działalność nierejestrowana na umowę zlecenie

Oprócz kryterium przychodu istnieją jeszcze dwa warunki dla prowadzenia działalności nierejestrowanej.

Pierwszym jest to, że w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzono żadnej działalności gospodarczej. Drugie kryterium mówi o tym, że działalności nierejestrowanej nie można prowadzić, jeśli przepisy wymagają jej założenia, czyli na przykład wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie koncesji czy zezwoleń – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

I dodaje, że działalność nierejestrowaną często wykorzystuje się do przetestowania potencjału biznesowego firmy, bez konieczności spełniania wymogów formalnych oraz składek ZUS.

Więcej na temat działalności gospodarczej

Działalność nierejestrowaną można prowadzić głównie na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło, umowa zlecenie lub umowa o pomocy przy zbiorach. Jednak osoby bezrobotne chcące prowadzić działalność bez rejestracji nie mogą tego robić na podstawie umów cywilnoprawnych, bo wtedy straciłyby status bezrobotnych – zaznacza ekspert inFaktu.

Jak zauważa, decydując się na taką formę prowadzenia biznesu, muszą zawierać umowę sprzedaży.

Działalność nierejestrowana dla bezrobotnych

Zmiany w przepisach obowiązujące od 1 lipca pozwalają bezrobotnym prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli przychód z niej nie przekroczy 50 proc. płacy minimalnej, a nie 75 proc. jak w przypadku zatrudnionych.

Przy obecnej stawce minimalnego wynagrodzenia wynoszącej 3600 zł, osoby bezrobotne mogą więc zarobić 1800 zł bez konieczności rejestracji firmy w CEIDG – zaznacza Piotr Juszczyk.

Przekroczenie ustawowego limitu 50 proc. płacy minimalnej powoduje utratę statusu osoby bezrobotnej, a tym samym ubezpieczenie zdrowotnego i dostępu do opieki medycznej.

REKLAMA

Bezrobotni muszą zatem uważać, aby nie przekroczyć tego limitu – ostrzega ekspert.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA