REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Praca

Polak ciągle ceni wolność, ale Europejczyk woli w pracy stabilizację

Samozatrudnienie ostatnio w Polsce na zbytek łaski od rządzących nie może liczyć. Ale to nas nie odstrasza od prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Za to w Europie własny biznes jest jednak coraz mniej popularny.

04.07.2019
9:23
samozatrudnienie w Polsce i UE
REKLAMA

W Polsce eksperci z jednej strony mówią, że zniesienie limitu składek na ZUS (30-krotność przeciętnego wynagrodzenia) to nic innego jak wypychanie na samozatrudnienie, które po takich zmianach miałoby się stać zdecydowanie bardziej opłacalne niż zwykły etat. 

REKLAMA

Zniesienie limitu składek na ZUS to kompletny absurd. Spowoduje, że jeszcze bardziej zwiększą się różnice między opodatkowaniem dochodów z pracy tzw. etatowej i dochodów z pracy z własnej działalności. A to oznacza, że rząd wypycha pracowników na samozatrudnienie - argumentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z drugiej jednak strony nie brakuje kolejno wprowadzanych przez rząd mechanizmów, które własną działalność gospodarczą mogą skutecznie obrzydzać. Jak chociażby w przypadku zapowiadanej wyższej składki ZUS, która zmuszałaby przedsiębiorców do płacenia o ok. 10 proc. więcej niż teraz. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warsaw Enterprise Institute - aż dwie trzecie właścicieli małych firm z miejsca zrezygnowałoby z płacenia ZUS, gdyby Polska tak jak Niemcy wprowadziła dobrowolne opłacanie składek dla przedsiębiorców.

Polacy wolą samozatrudnienie, odwracają się od etatu.

Z najnowszego badania „Workforce View in Europe 2019”, przeprowadzonego przez firmę ADP, wynika że w Polsce od dwóch lat odsetek tych, którzy wykluczają jakąkolwiek formę samozatrudnienia jest na stałym poziomie - 38,1 proc. Ale za to rośnie ten dotyczący osób, którzy na własną działalność patrzą raczej przychylnym okiem. Samozatrudnienie jako dobry pomysł na swoje życie upatruje już 26,5 proc. ankietowanych. Jeszcze dwa lata temu ów odsetek wyniósł tylko 19,6 proc.

Polski rynek pracy zdecydowanie różni się od rynków państw zachodnich pod względem wysokości wynagrodzeń. Warto też pamiętać o kwestii kosztów pracy. Dochody z działalności gospodarczej są w Polsce opodatkowane - włączając w to obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych - stosunkowo nisko w porównaniu do kosztów umów o pracę; w szczególności w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym oraz odprowadzania składek ZUS od minimalnej podstawy. Wiele osób wystawia więc fakturę, ale de facto wykonuje działalność o znamionach umowy o pracę – mówi Tomasz Czerkies, radca prawny w ADP Polska.

 class="wp-image-949268"
Samozatrudnienie w Polsce - struktura na przestrzeni lat.

Co drugi Europejczyk nie chce własnego biznesu.

Okazuje się, że pozostali obywatele UE na kwestię samozatrudnienia patrzą już nieco surowiej niż Polacy. Atrakcyjność freelancingu i samozatrudnienia w Europie zdecydowanie maleje. Niemal połowa pracowników (47 proc.) twierdzi, że nie interesują ich takie formy zatrudnienia. Według zeszłorocznego raportu „Workforce View in Europe 2018” możliwość przejścia na własną działalność gospodarczą odrzucał jedynie co trzeci ankietowany (39,6 proc.). Liczba pracowników, którzy poważnie rozważają przejście na ten niezależny styl życia spadła zaś do poziomu zaledwie 15,2 proc.

Za tą zmianą nastawienia Europejczyków do własnego biznesu ma stać niepewność polityczna i ekonomiczna.

Z odpowiedzi europejskich pracowników wynika, że szczyt popularności freelancingu mamy już za sobą. Europejczycy ponownie dostrzegają korzyści posiadania pewnej, stałej posady, tym bardziej, że coraz więcej firm otwiera się na elastyczne godziny pracy. Pracownikom coraz bardziej zależy na zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym – na szczęście pracodawcy to dostrzegają i wprowadzają rozwiązania, które mają na celu dać ludziom czas na realizację pasji i spędzanie czasu z bliskimi. Nie wolno nam jednak spoczywać na laurach. Samozatrudnienie wciąż dla wielu stanowi kuszącą alternatywę. Warto zadbać, by nasze oferty pracy mogły z powodzeniem konkurować z pracą freelancera – zaleca Anna Barbachowska, HR Business Partner w ADP Polska.

Niezależne zatrudnienie wciąż pociąga najbardziej włoskich pracowników – 68 proc. z nich interesuje się przejściem na freelancing albo już pracuje na własną rękę. Zaraz za nimi plasują się pracownicy z Wielkiej Brytanii i Polski (62 proc.).

Stabilizacja na całe życie.

Ów europejski pęd do tego co stałe i znane widać doskonale w odpowiedziach ankietowanych na pytanie o pracę na całe życie. Wśród 10 tys. pracowników z UE przepytanych na tę okoliczność zainteresowanie tylko jedną posadą przez całą karierę zawodową wyraziło 27,2 proc. respondentów. To wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z zeszłorocznym badaniem. 

REKLAMA

Co ciekawe, takie podejście nie jest najbardziej powszechne jedynie w najstarszych grupach wiekowych. Plan pozostania w obecnej pracy do końca kariery podziela 27,9 proc. osób w wieku 34–45 lat oraz 37,4 proc. osób w wieku 45–54 i 28,6 proc. w wieku 55+. Jeśli chodzi o nacje, najmniej mobilni pod tym względem są Włosi, Holendrzy i Hiszpanie. Przeciętnie pracownicy uważają, że będą pracować dla swojego aktualnego pracodawcy przez nieco mniej niż cztery i pół roku, co stanowi drobny wzrost w stosunku do poprzedniego raportu.

Polski pracownik jest bardziej nastawiony na zmiany. Chęć pozostania w obecnej firmie do końca kariery wyraziło 17,5 proc. ankietowanych. Największy odsetek respondentów (27,1 proc.) planuje pracować w obecnej pracy od 2 do 5 lat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA