Żadne dane dotyczące REGON-u nie poleciały w ubiegłym miesiącu z takim hukiem, jak liczba nowo zakładanych firm. Dwucyfrowy spadek robi wrażenie, ale kiedy przyjrzymy się bliżej raportowi GUS i w dłuższej kwartalnej perspektywie, to okazuje się, że niższa liczba rejestracji jednoosobowych działalności rekompensowana jest liczbą nowo założonych spółek. Eksperci tłumaczą to wzrostem aktywności gospodarczej.
Spadek liczby otwieranych jednoosobowych działalności gospodarczych i wzrost nowo zakładanych spółek w całym pierwszym kwartale od razu skojarzył mi się z wyrokiem Sądu Najwyższego. Ten na początku roku orzekł, że mniejszościowi wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie muszą płacić składek ZUS. Spójrzmy zatem na liczby. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zakładanych spółek z o.o. wzrosła w styczniu o ponad 14 proc., w lutym prawie o 20 proc., ale w marcu odnotowaliśmy 5,6-proc. spadek. W całym kwartale zarejestrowano ich o 8,76 proc. więcej. W tym samym czasie liczba spółek akcyjnych spadła o 5,70 proc., a cywilnych aż o 11,7 proc. I jak sądzicie – jest coś na rzeczy?
W marcu zarejestrowaliśmy o 15,5 proc. mniej firm niż w lutym
Dane pochodzą z najnowszego raportu GUS na temat aktywności biznesowej na podstawie danych pochodzących z rejestru REGON.
Według stanu na koniec marca 2024 roku do rejestru REGON wpisanych było 5 188,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W marcu zarejestrowano 32,8 tys. nowych podmiotów, aż o 15,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej – podał GUS w czwartek.
Jakub Rybacki, szef działu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) uważa, że marcowe statystyki przyniosły pozytywną zmianę.
Odbicie aktywności gospodarczej powoli przekłada się na decyzję dotyczącą prowadzenia czy rozbudowy działalności. Wyraźnie rośnie liczba nowych spółek. W marcu zamknięto też dużo mniej działalności niż w ubiegłych latach – komentuje ekspert.
Więcej spółek i mniej zawieszeń
Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba wyrejestrowanych z REGON-u podmiotów w stosunku do lutego 2024 r. spadła o 0,8 proc. wyniosła 32775. Zmniejszyła się też liczba zawieszonych działalności – o 0,5 proc. do 754 854.
W pierwszym kwartale liczba nowych działalności była o 2,4 proc. większa niż rok temu. Rośnie głownie liczba bardziej rozbudowanych podmiotach, które funkcjonują w formie spółki (+6,4 proc.), powstaje natomiast mniej małych działalności. Dodatkowo przybywa głównie firm usługowych, słabiej prezentuje się sytuacja w przemyśle i budownictwie – wskazuje Jakub Rybacki z PIE.
Więcej wiadomości na temat prowadzenia działalności gospodarczej
Zdaniem eksperta Instytutu spadek liczby zawieszonych w marcu działalności z 758,5 do 754,8 tys. również pozytywnie wyróżnia się na tle ubiegłych dwóch lat.
Komunikat GUS wskazuje, że to w dużej mierze zasługa firm handlowych, przemysłowych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną. Kolejne miesiące powinny sprzyjać podtrzymaniu tej tendencji – uważa ekspert.
Mniej zamkniętych działalności gospodarczych
18,9 tys. zamkniętych działalności to również niższy wynik niż w ostatnich dwóch latach. Jeśli przyjrzymy się, co działo się w 2022 i 2023 r., to okaże się, że zamykaliśmy o 4-5 tys. więcej firm, a to oznacza, że w tym roku odnotowaliśmy 20-21-proc. spadek.
Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach wyniki będą nieco mniej optymistyczne i raczej zbliżone do poziomów z poprzedniego roku. Wciąż obserwujemy większą liczbę zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych – tonuje nastroje Jakub Rybacki.
Jego zdaniem ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach.