REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy rzucili się zakładać spółki z o.o. Jak myślicie dlaczego?

Żadne dane dotyczące REGON-u nie poleciały w ubiegłym miesiącu z takim hukiem, jak liczba nowo zakładanych firm. Dwucyfrowy spadek robi wrażenie, ale kiedy przyjrzymy się bliżej raportowi GUS i w dłuższej kwartalnej perspektywie, to okazuje się, że niższa liczba rejestracji jednoosobowych działalności rekompensowana jest liczbą nowo założonych spółek. Eksperci tłumaczą to wzrostem aktywności gospodarczej.

11.04.2024
14:35
Polacy rzucili się zakładać spółki z o.o. Jak myślicie dlaczego?
REKLAMA

Spadek liczby otwieranych jednoosobowych działalności gospodarczych i wzrost nowo zakładanych spółek w całym pierwszym kwartale od razu skojarzył mi się z wyrokiem Sądu Najwyższego. Ten na początku roku orzekł, że mniejszościowi wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie muszą płacić składek ZUS. Spójrzmy zatem na liczby. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zakładanych spółek z o.o. wzrosła w styczniu o ponad 14 proc., w lutym prawie o 20 proc., ale w marcu odnotowaliśmy 5,6-proc. spadek. W całym kwartale zarejestrowano ich o 8,76 proc. więcej. W tym samym czasie liczba spółek akcyjnych spadła o 5,70 proc., a cywilnych aż o 11,7 proc. I jak sądzicie – jest coś na rzeczy?

REKLAMA
Źródło: GUS
Źródło: GUS

W marcu zarejestrowaliśmy o 15,5 proc. mniej firm niż w lutym

Dane pochodzą z najnowszego raportu GUS na temat aktywności biznesowej na podstawie danych pochodzących z rejestru REGON.

Według stanu na koniec marca 2024 roku do rejestru REGON wpisanych było 5 188,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W marcu zarejestrowano 32,8 tys. nowych podmiotów, aż o 15,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej – podał GUS w czwartek.

Jakub Rybacki, szef działu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) uważa, że marcowe statystyki przyniosły pozytywną zmianę.

Podmioty gospodarki narodowej w rejestrze REGON. Źródło: GUS

Odbicie aktywności gospodarczej powoli przekłada się na decyzję dotyczącą prowadzenia czy rozbudowy działalności. Wyraźnie rośnie liczba nowych spółek. W marcu zamknięto też dużo mniej działalności niż w ubiegłych latach – komentuje ekspert.

Więcej spółek i mniej zawieszeń

Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba wyrejestrowanych z REGON-u podmiotów w stosunku do lutego 2024 r. spadła o 0,8 proc. wyniosła 32775. Zmniejszyła się też liczba zawieszonych działalności – o 0,5 proc. do 754 854.

W pierwszym kwartale liczba nowych działalności była o 2,4 proc. większa niż rok temu. Rośnie głownie liczba bardziej rozbudowanych podmiotach, które funkcjonują w formie spółki (+6,4 proc.), powstaje natomiast mniej małych działalności. Dodatkowo przybywa głównie firm usługowych, słabiej prezentuje się sytuacja w przemyśle i budownictwie – wskazuje Jakub Rybacki z PIE.

Więcej wiadomości na temat prowadzenia działalności gospodarczej

Zdaniem eksperta Instytutu spadek liczby zawieszonych w marcu działalności z 758,5 do 754,8 tys. również pozytywnie wyróżnia się na tle ubiegłych dwóch lat.

Komunikat GUS wskazuje, że to w dużej mierze zasługa firm handlowych, przemysłowych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną. Kolejne miesiące powinny sprzyjać podtrzymaniu tej tendencji – uważa ekspert.

Mniej zamkniętych działalności gospodarczych

18,9 tys. zamkniętych działalności to również niższy wynik niż w ostatnich dwóch latach. Jeśli przyjrzymy się, co działo się w 2022 i 2023 r., to okaże się, że zamykaliśmy o 4-5 tys. więcej firm, a to oznacza, że w tym roku odnotowaliśmy 20-21-proc. spadek.

REKLAMA

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach wyniki będą nieco mniej optymistyczne i raczej zbliżone do poziomów z poprzedniego roku. Wciąż obserwujemy większą liczbę zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych – tonuje nastroje Jakub Rybacki.

Jego zdaniem ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA