Kryzys w IT? REGON potwierdza, że w branży źle się dzieje
W całym ubiegłym roku aktywność gospodarcza była wyższa w porównaniu z 2022 r. – wynika z danych REGON. Rosła liczba otwieranych działalności gospodarczych i spadała liczba zawieszeń. Z jednym wyjątkiem – branżą IT.
Na koniec ubiegłego roku do rejestru REGON wpisanych było 5 mln 150 tys. podmiotów. W grudniu zarejestrowano 26,6 tys. nowych podmiotów, o 10,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny.
Powstaje mniej firm IT
W porównaniu z listopadem odnotowano spadek o 12,8 proc. liczby nowo zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych – o 1,5 proc. Minimalnie o 0,3 proc. wzrosła liczba rejestracji spółek handlowych.
Najwięcej firm przybyło w branży finansowej i ubezpieczeniowej o +70,8 proc. rok do roku. Największy spadek rejestracji odnotowano w informacji i komunikacji (czyli w IT) o -15,2 proc. rok do roku – komentuje dane GUS Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
W 2024 roku PIE spodziewa się wzrostu rejestracji działalności ze względu na rozpędzającą się gospodarkę.
Rośnie liczba zawieszanych działalności w branży IT
GUS podał w komunikacie, że podmioty z zawieszoną działalnością na koniec grudnia 2023 roku stanowiły 14,3 proc. ogólnej liczby wpisanych podmiotów w rejestrze REGON, ich liczba była o 1,2 proc. większa niż w listopadzie.
Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej w Bizblog.pl
Sergiej Druchyn z PIE zauważa jednak, że liczba zawieszanych działalności przyrasta coraz wolniej.
W grudniu takich podmiotów było o 11,6 proc. rok do roku więcej niż w 2022 r., a to najmniejszy przyrost od stycznia 2022 roku – zaznacza.
Jak dodaje, spadki widać niemal we wszystkich kategoriach.
Wyjątkiem jest branża informacji i komunikacji (czyli IT – przyp. red.), gdzie w grudniu zawieszono aż o 21,5 proc. więcej niż rok temu. Przyczyni się to do mniejszych inwestycji w automatyzację dużych firm – uważa ekspert.
Więcej zamkniętych firm
Liczba podmiotów wyrejestrowanych wyniosła 19,4 tys. i była o 16,6 proc. wyższa niż w listopadzie – wynika z danych GUS. O 24 proc. więcej wykreślono z REGON-u spółek cywilnych i o 20,3 proc. więcej osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zmniejszyła się za to liczba wyrejestrowanych spółek handlowych – o 9,1 proc.
Polski Instytut Gospodarczy wskazuje, że to spowolnienie gospodarcze przyczyniło się do wzrostu liczby zamykanych działalności.
W całym 2023 r. było ich o 1,7 proc. więcej niż w 2022 r. Jak w poprzednich kategoriach również branża informacji i komunikacji pokazuje gorsze wyniki – zamknięto w zeszłym roku 8615 firm co jest o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej – wylicza Sergiej Druchyn.
Grudniowe wyniki wypadają umiarkowane na tle poprzednich miesięcy. W grudniu 2023 zamknięto 19 434 firmy – o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.