REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Polak na wakacjach chętnie popracuje. Ale to nigdy nie zastąpi urlopu

Widok człowieka z laptopem na leżaku na plaży, hamaku pod palmami, czy tarasie w górach, już nikogo nie dziwi. Workation, czyli połączenie wakacyjnego wyjazdu z pracą na etacie, zyskuje coraz bardziej na popularności. Również polscy pracownicy mówią temu rozwiązaniu "tak" i nie jest to tylko gadanie, bo wielu z nich zamierza skorzystać z tego, co oferuje im znowelizowany Kodeks pracy.

03.08.2023
11:53
Workation - Polak na wakacjach chętnie popracuje
REKLAMA

Nowe zasady w Kodeksie pracy zaczęły obowiązywać od kwietnia tego roku i w końcu sformalizowały pracę zdalną. W efekcie każdy pracownik może wnioskować o okazjonalną pracę poza biurem w wymiarze nawet 24 dni następujących po sobie. Do tej sielanki brakuje jedynie zgody pracodawcy i tu zaczynają się schody, bo szef ma prawo odmówić pracownikowi zdalnego wykonywania obowiązków służbowych. Niemniej jednak spora część Polaków pracujących umysłowo chce zaryzykować i złożyć u pracodawcy taki wniosek, bo scenariusz połączenia pracy z wakacjami coraz bardziej zaczyna im odpowiadać.

REKLAMA

Nie tylko młodzi chcą spróbować workation

Blisko co trzeci pracownik biurowy w Polsce (29 proc.) wymienia workation jako pomysł na wakacje. Co piąty (18,9 proc.) jest zdecydowany, by połączyć w tym roku pracę z odpoczynkiem, zaś co dziesiąty (10 proc.) deklaruje, że na workation raczej się wybierze - wynika z badania firmy Komputronik.

Co ciekawe, choć dominuje przekonanie, że workation do domena młodych, to powyższe deklaracje są niezależne od wieku.

Okazuje się, że 35 proc. ankietowanych do 35. roku życia planuje lub rozważa skorzystanie z workation. To niewiele więcej niż odsetek osób w wieku 36 lat i starszych. W tej grupie taką wolę wskazał co czwarty ankietowany. To jednak koniec różnic, jeśli chodzi o pokolenia. Myślimy bardzo podobnie o workation, mamy podobne obserwacje, oczekiwania i obawy, niezależnie od tego, czy mamy dwadzieścia, czy czterdzieści kilka lat – komentuje wyniki badania Andrzej Wiglusz, HR manager z Komputronik.

Zdaniem Andrzeja Wiglusza workation wiąże się również z ryzykiem dla pracodawcy. Szczególnie dla firm, które nigdy nie pracowały w całości zdalnie, które nie mają procedur czy narzędzi do wykonywania i monitorowania efektywności pracy na odległość.

Co ciągnie Polaków do workation, a co odpycha?

Jakie są zalety łączenia pracy z wakacjami? Ankietowani Polacy okazali się bardzo pragmatyczni:

 • 32,5 proc. badanych wymienia oszczędność czasu na dojazdach do pracy,
 • 32,5 proc. możliwość spędzenia wspólnych chwil z najbliższymi,
 • 39,1 proc. postrzega workation jako dodatkowy urlop, podczas którego nie trzeba brać wolnego.

Ten ostatni czynnik może nieco zaniepokoić pracodawców. Podobnie, jak wady workation, na które wskazują sami pracownicy:

 • 43,8 proc. badanych uważa, że wadą workation jest brak możliwości oddzielenia życia prywatnego od zawodowego,
 • dla 26,6 proc. wyzwaniem jest współdzielenie miejsca pracy z innymi domownikami,
 • 25,4 proc. zwraca uwagę na problemy z koncentracją i niższą wydajnością pracy.

Pracownicy mają o wiele więcej obaw, m.in. takich, które związane są z technologią. 37,3 proc. ankietowanych boi się, że będzie mieć problemy z łączem internetowym, a 15,4 proc. wskazuje na możliwy problem z dostępem do energii elektrycznej.

Praca zdalna wymaga przygotowania i technologicznego, i organizacyjnego. O ile wyzwania technologiczne łatwo wyeliminować kupując laptopa z dobrą baterią, mobilny router, przenośną stację zasilania czy panel solarny, o tyle bariery organizacyjne czy mentalne pokonać jest trudniej - uważa.

Co ciekawe najnowsze badanie przeczy stworzonemu wizerunkowi workation jako pracy wykonywanej pod palmą na plaży gdzieś na drugim końcu świata, gdyż tylko dla co dziesiątego ankietowanego (10,6 proc.) to okazja na poznanie nowych kultur i miejsc.

Komputronik już przetestował workation na własnej skórze

Wiglusz mówi również o własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach ws. workation, ponieważ już w ubiegłym roku Komputronik wprowadził dla kilkuset swoich pracowników możliwość pracy zdalnej w okresie wakacyjnym. Wnioski?

Nie zauważyliśmy pogorszenia efektywności pracy, przeciwnie po wakacjach wszyscy okazali się bardziej zmotywowani - mówi Wiglusz.

I dodaje, że również w tym roku firma podjęła decyzję o możliwości workation. Mimo że pracownicy mogą w okresie wakacyjnym korzystać z biura, to jak mówi Wiglusz, zdecydowana większość tego nie robi.

Natomiast trzeba podkreślić, że znaczna część pracowników pomimo workation bierze w wakacje urlop. I to bardzo ważne, bo workation urlopu nigdy nie zastąpi – zwraca uwagę HR manager z Komputronik.

Czego potrzebuje pracownik na workation?

W najnowszym badaniu ankietowani zostali również zapytani o to, jakie narzędzi są im potrzebne do pracy podczas wakacji. Najczęściej wskazywali oni na:

REKLAMA
 • laptop - 66,3 proc.,
 • smartfon - 53,3 proc.,
 • słuchawki z mikrofonem - 24,9 proc.,
 • tablet - 15 proc.,
 • powerbank - 13 proc.,
 • podstawka chłodząca - 5 proc.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA