REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Płacimy podatek zawyżony o 875 proc. Przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Tysiące Polaków płacą podatek od nieruchomości za garaż wielokrotnie zawyżonyprawie 200 zł zamiast należnych 20 – uznał Trybunał Konstytucyjny. Taki sposób wyliczania podatku za miejsca postojowe w wydzielanych halach jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Eksperci wskazują, że zapadł przełomowy wyrok, ale ostrzegają, że na jego wyegzekwowanie przyjdzie nam poczekać.

13.11.2023
11:14
Płacimy podatek zawyżony o 875 proc. Przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego
REKLAMA

Garaż stanowi samodzielny lokal i nie może być uznany za część składową mieszkania w bloku – taka obowiązywała wykładnia do tej pory. Ustalił ją Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z lutego 2012 roku. W efekcie podatek za garaż, jeżeli wyodrębniono dla niego osobną księgę wieczystą, mógł być o wiele wyższy niż za mieszkanie.

REKLAMA

TK: garaż to mieszkanie

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, wyjaśnia, że Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że sposób interpretowania, a właściwe same przepisy ustawy o podatkach lokalnych są wadliwe.

Kluczowa jest funkcja, jaką pełni garaż czy miejsce postojowe. Nie musi znajdować się nawet w obrębie danego budynku. Uznano, że fakt czy garaż jest wyodrębniony od mieszkania, czy tez nie, nie ma znaczenia. Podczas wyliczania odnoszącego się do niego podatku zawsze należy stosować niską stawkę mieszkalną – podkreśla ekspert.

Więcej wiadomości o podatku od nieruchomości

Trybunału uznał, że skoro ustawodawca nie odwołał się do ustaw niepodatkowych, to powstałe wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatników. Piotr Juszczyk wskazuje, że pomimo stwierdzenia niezgodności z Konstytucją, termin zmiany przepisów na korzystniejszy dla podatników został odroczony aż do 2025 r.

Ustawodawca na ich zmianę ma czas do 31 grudnia 2024 roku. Wynika to z chęci ochrony gmin, ponieważ to do nich trafiają wpływy z podatku od nieruchomości. TK uznał, że nieuzasadnionym byłoby obniżenie ich dochodów w trakcie roku – relacjonuje.

W związku z tym, że Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy czas na zmianę przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, to w przyszłym roku, garaże będą opodatkowane na dotychczasowych zasadach.

Podatek od nieruchomości wyższy o 900-1000 proc.

Ekspert inFaktu zaznacza, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie stanowi podstawy do wznowienia postępowań podatkowych ani zmiany reguł dotyczących opodatkowania miejsc postojowych.

Dopiero w sytuacji, gdyby ustawodawca do końca 2024 nie zmienił przepisów, garaże faktycznie zostaną opodatkowane według stawki, którą obłożone mieszkania. Obecnie wynosi ona 1 zł za metr kwadratowy. Natomiast w przypadku pozostałych budynków, w poczet których zaliczane były dotąd garaże, jest to 9,71 zł – przypomina Piotr Juszczyk.

REKLAMA

Jak wylicza, jeżeli mamy miejsce postojowe o powierzchni 20 mkw. w odrębnie wydzielonej hali garażowej, to podatek wynosi około 195 zł. Gdyby było ono traktowane jak lokal mieszkalny, podatek wyniósłby tylko 20 zł. Oznacza to, że stawki podatku od garaży są zawyżone dokładnie o 975 proc.

W związku z opóźnieniem zmiany przepisów, w przyszłym toku za 20-metrowe miejsce postojowe podatnicy zapłacą 223,40 zł zamiast 23, a więc o 200 zł więcej – dodaje główny doradca podatkowy inFaktu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA