REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Ostry spadek inflacji we wrześniu. A oto co nas czeka teraz

Inflacja we wrześniu spadła rzeczywiście poniżej 10 proc., ba, nawet wyraźnie poniżej 9 proc. i w sumie niewiele brakowało, by zeszła jeszcze niżej, przebijając nawet 8 proc. Wszystko wskazuje, że oprócz obsuwających się cen żywności, paliw i energii swoje dołożyła inflacja bazowa. Ostatni raz na tym poziomie CPI oglądaliśmy w lutym 2022 r.

29.09.2023
10:46
Ostry spadek inflacji we wrześniu. A oto co nas czeka teraz
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2 proc. (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc. (wskaźnik cen 99,6) – podał GUS w piątek.

REKLAMA

Ekonomiści oczekiwali, że inflacja we wrześniu wyniesie 8,5 proc. rok do roku. Wstępne dane są zatem lepsze od prognoz.

Źródło: GUS

Inflacja bazowa w dół

Łubu dubu, łubu dubu, spadła polska inflacja do jednocyfrowego klubu… z hukiem – odtrąbili (dosłownie) nowe dane na X/Twitterze ekonomiści mBanku.

Jak wskazują jednocyfrowe CPI, to efekt spadku cen żywności (-0,4 proc. miesiąc do miesiąca), energii (-0,8 proc. miesiąc do miesiąca) i cen paliw (-3,1 proc. miesiąc do miesiąca).

…oraz (fanfary) prawdopodobnego obniżenia się CEN BAZOWYCH o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca (przy spadku wskaźnika rocznego inflacji bazowej w okolice 8,5 proc.) – dodali.

Źródło: GUS

Jak zastrzegli, silny spadek inflacji bazowej może wynikać z w wprowadzenia programu darmowych leków, który był bardzo trudny do analitycznego wychwycenia.

Bez tego inflacja bazowa nadal byłaby w ujęciu miesięcznym dodatnia – wskazują ekonomiści mBanku.

Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego również zwraca uwagę, że inflacja bazowa mogła się obniżyć (oficjalne dane NBP poznamy za około dwa tygodnie).

Głównym czynnikiem hamującym inflację jest spadek cen paliw o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Maleje również tzw. inflacja bazowa – szacujemy, że we wrześniu spadła z 10 do 8,8 proc . Spowalniają także tempa wzrostu cen żywności oraz energii – obecnie wynoszą one wynoszącymi odpowiednio 10,3 proc. i 9,9 proc. – wylicza w komentarzu do danych GUS.

Więcej wiadomości o inflacji

Ceny ropy i VAT na żywność przyhamują spadek CPI

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wskaźnik cen konsumpcyjnych dalej będzie się obniżać, ale już nie tak efektownie.

Tempo zmian będzie dużo mniejsze niż dotychczas. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych będą podwyższać inflację. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność – wylicza Sajnóg.

PIE zapowiada też, że w 2024 roku inflacja utrzyma się na dość wysokich poziomach.

REKLAMA

Konsensus prognoz ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazuje, że średnia roczna inflacja wyniesie 5,9 proc ., podobny wynik prognozuje Komisja Europejska (6,1). Potencjalnym ryzykiem są jednak zmiany na rynkach energetycznych – zastrzega ekonomista Instytutu.

Wkrótce przekonamy się, czy rzeczywiście ropa dobije do 100 dol. za baryłkę. Miejmy nadzieję, że to tylko przejściowe zawirowania na rynku paliw.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA