Inflacja, którą dla Polski wyliczył Eurostat, już w lipcu spadła poniżej 10 proc. Ale czy mamy powody do zadowolenia? Pod względem wzrostu cen nasz kraj wciąż bryluje w Unii Europejskiej.
Inflacja HICP w Polsce w sierpniu 2023 r. wyniosła 9,5 proc. rok do roku po spadku 10,3 proc. w lipcu. Miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc. – podał we wtorek Eurostat.
Eurostat: Ceny według HICP w Polsce w sierpniu wzrosły o 9,5 proc. I co? Jednak była inflacja jednocyfrowa :) – skomentowali na Twitterze ekonomiści mBanku.
Według wyliczeń GUS inflacja (wskaźnik cen konsumenckich CPI) wyniósł w lipcu 10,8 proc. Różnica wynika z odmiennej metody wyliczania inflacji. HICP (ang. Harmonized Indices of Consumer Prices), który co miesiąc wylicza Eurostat, różni od GUS-owskiego CPI (ang. Consumer Price Index) tym, że oprócz danych z gospodarstw domowych uwzględnia również te z rachunków narodowych (wiele różnorodnych danych opisujących gospodarki poszczególnych krajów).
Najwyższą inflację w UE mają Węgry
Polskie 9,5 proc. to czwarty najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej, gorzej jest tylko w pozostałych krajach naszego regionu.
Najwyższe najwyższe roczne wskaźniki odnotowano na Węgrzech (14,2 proc.), w Czechach (10,1 proc.) oraz na Słowacji (9,6 proc.). W porównaniu z lipcem roczna inflacja spadła w 15 państwach członkowskich, w jednym pozostała stabilna, a w 11 wzrosła – podał Eurostat w komunikacie.
Najniższą inflacją według unijnego urzędu statystycznego mogą pochwalić się Dania (2,3 proc.), Hiszpania i Belgii (po 2,4 proc.).
Więcej wiadomości o inflacji w Polsce
Inflacja w strefie euro minimalnie w dół
W całej UE inflacja HICP wyniosła w sierpniu 5,9 proc., a w strefie euro – 5,2 proc. rok do roku. W tym drugim przypadku prognozy ekonomistów wskazywały minimalnie wyższy wynik na poziomie 5,3 proc., taki sam wynik jak miesiąc wcześniej.
W sierpniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+2,41 pkt. proc), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,98 pkt. proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,19 pkt. proc.) i energia (-0,34 pkt. proc) – wyliczył Eurostat.