REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Od lipca Mały ZUS straci na atrakcyjności. Nowi przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki niż starzy

Podwyższenie płacy minimalnej od lipca spowoduje małe zamieszanie w wysokości składek, jakie przedsiębiorcy obowiązkowo płacą ZUS-owi. Eksperci podatkowi zwracają uwagę, osoby, które dopiero rozpoczynają działalność i co do zasady uzyskują najwyższe preferencje w ramach Małego ZUS-u, zapłacą wyższe składki niż przedsiębiorcy z dłuższym stażem, którzy wybiorą Mały ZUS Plus. 

27.06.2023
16:07
Mały ZUS. Nowi przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki niż starzy
REKLAMA

Od 1 lipca płaca minimalna wzrośnie z 3490 zł do 3600 zł brutto i nie jest to informacja, która powinna zainteresować wyłącznie pracowników etatowych zarabiających najmniej. Nie tylko proporcjonalnie rośnie także stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych, ale także zmienia się wiele innych stawek, które ustawowo są powiązane z płacą minimalną.

REKLAMA

Dotyczy to między innymi Małego ZUS-u, czyli ulgi przysługującej przedsiębiorcom przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności. Jego podstawę wylicza się jako 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Skoro kwota ta rośnie z 3490 do 3600 zł, to składki rosną z 331,26 zł do 341,72 zł. Warto przypomnieć, że w 2022 roku łączna kwota składek w ramach Małego ZUS-u wynosiła 285,71 zł.

Mały ZUS Plus, ale mniejszy 

Drugim preferencyjnym rozwiązaniem jest obowiązujący od 1 lutego 2020 r. Mały ZUS Plus dla najmniejszych, a już niekoniecznie dla początkujących przedsiębiorców. Z rozwiązania tego mogą korzystać osoby, których przychód w poprzednim nie przekroczył 120 tys. złotych. Tutaj podstawą składek także jest 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale z jedną istotną różnicą. Chodzi o kwotę obowiązującą w styczniu danego roku.

Jak podkreśla Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, dla przedsiębiorców z minimalną podstawą oznacza to, że od lipca nadal będą płacić ZUS w wysokości 331,26 zł z uwzględnieniem składki chorobowej i nie będą dotknięci podwyżką minimalnego wynagrodzenia od lipca. Będziemy mieli więc do czynienia z paradoksalną sytuacją, że początkujący przedsiębiorcy będą płacić wyższe składki niż ci z dłuższym stażem, ale z przychodem do 120 tys. zł rocznie.

Płaca minimalna w 2024 roku i jej skutki

Nie zapominajmy, że płaca minimalna ma od stycznia 2024 roku wzrosnąć do 4242 zł, a od lipca aż do 4300 zł. Co to oznacza dla płatników Małego ZUS-u? W związku z rekordową podwyżką płacy minimalnej od stycznia 2024 r. podstawa składki wzrośnie do 1273 zł. Składki bez zdrowotnej za okres od stycznia do czerwca wyniosą 402,78 zł, czyli o 71,52 zł miesięcznie więcej niż w tym samym okresie bieżącego roku.

Od lipca 2024 roku składki będą jeszcze wyższe. Podstawa wymiaru ulgowych składek ZUS wzrośnie wtedy do 1290 zł, a w związku z tym należności za okres lipiec–grudzień 2024 wzrosną do poziomu 408,17 zł. Wzrost względem analogicznego okresu 2023 roku wyniesie 66,45 zł miesięcznie, tłumaczy główny doradca podatkowy inFaktu.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Przedsiębiorcy płacą jeszcze składkę zdrowotną, która od stycznia tego roku jest wyliczania w całkowicie zmieniony sposób. Dla podatników rozliczających się na skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9 proc. od dochodu, a dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego – 4,9 proc. od dochodu. Składka nie może być jednak niższa niż 9 proc. liczone od wynagrodzenia minimalnego. W 2023 roku jest to więc co najmniej 314,10 zł miesięcznie. 

Co to oznacza? Przy wzrośnie pensji minimalnej od stycznia do 4242 zł, w roku 2024 wysokość składki minimalnej wyniesie 381,78 zł, czyli o 67,78 zł więcej. O tyle samo więcej zapłacą też podatnicy rozliczający się według karty podatkowej. 

Regularne składki dla przedsiębiorców

Przy okazji warto przypomnieć, jak wyliczane są składki dla przedsiębiorców, którzy utracą prawo do małego ZUS-u. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od uzyskanej kwoty następnie wylicza się procentowo wysokości poszczególnych składek.

REKLAMA

W tym roku suma obowiązkowych składek ZUS dla przedsiębiorców wynosi 1418,48 zł lub 1316,54 zł, jeśli ktoś z jakiegoś powodu rezygnuje z ubezpieczenia chorobowego. Dochodzi do tego składka zdrowotna, ale jej wysokość od ubiegłego roku jest wyliczana na podstawie dochodu, co oznacza, że jest to parapodatek dochodowy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA