REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. ZUS wydłużył termin składania wniosków

1 czerwca miał minąć termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2022 roku, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Dzień Dziecka niespodziewanie ogłosił, że można to zrobić jednak do 5 czerwca. W tym roku pierwszy raz rozliczyliśmy składkę zdrowotną jak podatek dochodowy, którym de facto jest, ale aby otrzymać zwrot nadpłaty, trzeba poprosić o to ZUS w odpowiedni sposób.

01.06.2023
15:37
Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. ZUS wydłużył termin składania wniosków
REKLAMA

Jeszcze we wtorek ZUS przypominał wszystkim płatnikom, że aby otrzymać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, do 1 czerwca trzeba złożyć odpowiedni wniosek o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia. Niespodziewanie w czwartek, gdy termin mijał, ZUS ogłosił, że wnioski można składać jednak do najbliższego poniedziałku.

REKLAMA

Przedsiębiorco! Do 5 czerwca wydłużono termin, w którym możesz złożyć wniosek o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej – ogłosił ZUS na Twitterze, nie wyjaśniając, dlaczego podjęto taką decyzję.

Składka zdrowotna jak PIT

Przypomnijmy, że obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej po raz pierwszy pojawił się w tym roku. Jest to efekt zeszłorocznej reformy podatkowej znanej jako Polski Ład. Ponieważ od zeszłego roku składka zdrowotna jest wyliczana od dochodu, jako parapodatek dochodowy, podlega podobnemu rocznemu rozliczeniu jak klasyczny PIT.

Termin rozliczenia składki minął 22 maja i do końca było dość nerwowo, bo nie obyło się bez poważnych problemów technicznych, a ZUS niemal do ostatniej chwili aktualizował program Płatnik. Biura księgowe alarmowały, że błędy w tej aplikacji uniemożliwiają poprawne wyliczenie składki swoim klientom. Wielu z nich miało nadpłatę składki zdrowotnej w 2022 roku, której zwrot im się należy, ale ZUS – w przeciwieństwie do skarbówki – z automatu jej nie przekazuje.

Milionowe nadpłaty

W przypadku większości przedsiębiorców kwoty nadpłaty wynoszą najwyższej kilkaset złotych, ale nie brakuje takich firm, które do zwrotu mają kwoty idące w setki tysięcy złotych. Aby wystąpić o zwrot tych pieniędzy, trzeba wysłać wniosek RZS-R. W systemie PUE ZUS czeka wygenerowany przez system zusowski roboczy dokument, który wystarczy podpisać cyfrowo i wysłać.

Jeśli z jakiegoś powodu nie uda nam się skutecznie wysłać tego dokumentu – na przykład kod przyjdzie z opóźnieniem SMS-em, coś oderwie nas od komputera, albo stracimy na chwilę połączenie z internetem – możemy natrafić na błąd w PUE ZUS. Jeśli nie jesteśmy z tym systemem zaznajomieni na tyle, że możemy sobie pozwolić na ignorowanie wyskakujących komunikatów, możemy mieć problem z powtórną próbą wysłania wniosku.

Potrzebny doktorat z PUE ZUS

Jak objawia się ten błąd? Jeśli pierwsza próba wysłania RZS-R się nie powiodła, to po każdorazowym zalogowaniu do PUE ZUS pojawia się komunikat:

W systemie PUE czeka wniosek o zwrot nadpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, która wynika z rocznego rozliczenia tej składki. Zweryfikuj wniosek, następnie podpisz i wyślij go do ZUS. Termin na złożenie wniosku upływa 1 czerwca br.

REKLAMA

Co istotne, pod komunikatem jest przycisk „Przejdź do dokumentów roboczych”, który klikamy. Otwiera się folder „robocze”, ale nie znajdziemy tam naszego wniosku. Próba wygenerowania nowego wniosku RZS-R także się nie powiedzie. Pojawia się wtedy komunikat mówiący o tym, że na naszym profilu został już utworzony wniosek o zwrot rocznej nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

„Sprawdź utworzone lub wysłane wnioski w widoku Dokumenty robocze Dokumenty i wiadomości na zakładce Płatnik” – poucza ZUS i niestety wprowadza nas w błąd. Dokument jednak na nas czeka, ale musimy zignorować powyższe błędne komunikaty systemowe. Tym sekretnym miejscem jest folder „Zlecenia – Autoryzacja operacji – operacje do potwierdzenia”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA