REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Polski Ład dalej gnębi podatników. W sukurs skarbówce przyszedł ZUS i mamy nowy cyrk ze składkami

ZUS uniemożliwia przedsiębiorcom rozliczającym się liniowo podatnikom poprawne zadeklarowanie składki zdrowotnej. Zakład automatycznie zawyża ją i nie pozwala zmienić jej wysokości w zusowskim programie Płatnik – alarmują przedsiębiorcy. ZUS odpowiada: działamy zgodnie z przepisami. Płatnik wylicza składkę prawidłowo.

23.02.2022
15:43
Polski Ład dalej gnębi podatników. W sukurs skarbówce przyszedł ZUS i  mamy nowy cyrk ze składkami
REKLAMA

Polski Ład doprowadził do tego, że składka zdrowotna stała się największym postrachem prowadzących działalność gospodarczą. 9 lutego Sejm przegłosował poprawki do Polskiego Ładu, miało nie być składek zdrowotnych rujnujących podatników i innych przykrych niespodzianek, ale – jak się okazuje – nic z tego.

REKLAMA

W poniedziałek 21 grudnia prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółek po raz pierwszy zapłacili płacili składkę zdrowotną zgodnie z zasadami Polskiego Ładu.

Dla znacznej części z nich było oznaczało wymuszenie już na starcie reformy zawyżonej daniny – wskazuje Robert Okulski, ekspert BCC ds. księgowości i rozliczeń podatkowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Zusowski Płatnik na straży zawyżonych składek

BCC wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2022 r. ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej składka dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym (ponad 700 tys. działalności) to 4,9 proc. podstawy wymiaru składki, ale nie mniej niż 270,90 zł (9 proc. minimalnego wynagrodzenia w roku składkowym).

Jednocześnie 1 stycznia wprowadzono przepis przejściowy w ramach Polskiego Ładu ustalający jednorazowo podstawę wymiaru składki za styczeń 2022 r. na podstawie zasad obowiązujących w roku 2021 r.

W wyniku zastosowania tego przepisu prawidłowo wyliczona podstawa wymiaru składki za styczeń wynosi 4 665,78 zł, a sama składka 270,90 zł, gdyż kwota 4,9 proc. będzie kwotą mniejszą od minimalnej – wskazuje BCC.

I dodaje, że Ministerstwo Finansów, a za nim ZUS, bez podania podstawy prawnej przyjęło pogląd, że przedsiębiorcy powinni wpłacić kwotę wyższą, czyli 9 proc. podstawy.

Co więcej, w obawie przed wpłatą kwoty prawidłowej oficjalny program Płatnik nie daje możliwości jej wyliczenia. Udostępnione przez ZUS oprogramowanie w sposób automatyczny nalicza w deklaracji ZUS DRA/RCA składkę w niepoprawnej wysokości 419,92 zł, a więc zawyżoną o 55 proc. – dodaje Robert Okulski.

ZUS powinien zmienić Płatnika, ZUS: ale my działamy zgodnie z prawem

Jak zauważa ekspert BCC, przedsiębiorcy oraz księgowi stanęli przed dylematem: nie złożyć błędnej deklaracji i narazić się na konsekwencje karne czy zadeklarować zawyżoną kwotę i pozbawić się roszczeń o nadpłatę do ZUS.

W tej sytuacji należy wyegzekwować od ZUS zmianę oprogramowania, umożliwiającą przedsiębiorcom korektę deklaracji ZUS DRA/RCA, w celu zadeklarowania prawidłowej, zgodnej z prawem składki – podsumowuje ekspert BCC.

Tymczasem ZUS w odpowiedzi na zarzuty BCC zauważa, że działa zgodnie z przepisami, konkretnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, które zakłada, że rozliczenie na nowych zasadach składek podatników rozliczających się liniowo powinno nastąpić od lutego 2022 r. 

W tej sytuacji przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest opodatkowany podatkiem liniowym składkę za styczeń 2022 r. oblicza jako 9 proc. od podstawy wymiaru wynoszącej 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2021 r. (4.665,78 zł,) a składka - 419,92 zł – czytamy w oświadczeniu przesłanym do Bizblog.pl.

ZUS: płatnik działa poprawnie

Rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski wskazuje, że informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej zus.pl. Są także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, poradniki oraz nagrania webinariów, a materiały te są na bieżąco aktualizowane. 

Poprawnie działa również program Płatnik. Został on przygotowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa i zgodnie z przedstawioną poniżej ich wykładnią. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że styczeń 2022 r. nie może być uwzględniany w roku składkowym, który dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo rozpoczyna się od lutego i kończy w styczniu następnego roku – wskazuje.

I dodaje, że nie ma żadnych podstaw do zmiany przygotowanego oprogramowania.  

ZUS przypomina, że na swojej stronie internetowej udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwia przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności. 

REKLAMA

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. ZUS zapewnia, że skorzystanie z niego jest bardzo proste: wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu – wskazuje ZUS. 

Jak widać, zamieszanie po wprowadzeniu Polskiego Ładu tak duże, że przedsiębiorcom coraz częściej puszczają nerwy. To pewnie nieostatnie zamieszanie związane z wyliczaniem składki zdrowotnej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA