REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wkurzeni przedsiębiorcy utknęli w kolejkach do ZUS-u. Miało być szybko i sprawnie, ale nie wyszło. Co teraz zrobić?

22 maja upłynął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej przedsiębiorców. A co za tym idzie? Jak właściciel firmy nie stanął w kolejce i nie złożył odpowiednich dokumentów może zapłacić karę. Zautomatyzowanie procesu rozliczeń, miało pomóc przedsiębiorcom, a tylko narobiło problemów.

22.05.2023
18:32
Wkurzeni przedsiębiorcy utknęli w kolejkach do ZUS-u. Miało być szybko i automatycznie, nie wyszło
REKLAMA

Zautomatyzowany system miał korzystać z danych zgromadzonych w ciągu roku na podstawie dokumentów składanych przez podatników i automatycznie rozliczać składkę zdrowotną. Z informacji, jakie docierają do nas od przedsiębiorców wynika, że system jest wadliwy, bo są duże rozbieżności między wyliczeniami ZUS-u i przedsiębiorców.

REKLAMA

Rozliczenie z błędami lub złożenie dokumentów w formie papierowej

Problem polega na tym, że dane automatycznie podstawiane w dokumentach rozliczeniowych są błędne. ZUS nie uwzględnia wszystkich dokumentów złożonych w trakcie roku, co prowadzi do nieprawidłowego ustalenia podstawy obliczenia składki zdrowotnej.  W rezultacie przedsiębiorcy muszą stanąć w kolejce w ZUS i złożyć swoje rozliczenia roczne w formie papierowej.

Przedsiębiorcy muszą teraz zdecydować, czy złożyć rozliczenie z błędami i narazić się na karę, czy stanąć w kolejce do ZUS– tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jak zauważa Piotr Juszczyk, to niewygodne i niezwykle czasochłonne, zwłaszcza że większość osób przyzwyczaiła się do składania dokumentów elektronicznie. Aby uniknąć kary za nieterminowe złożenie rozliczenia rocznego, przedsiębiorcy nie mają jednak innego wyboru.

Za niezłożenie rozliczenia grożą kary

Według analizy podstawy składki zdrowotnej wyliczane automatycznie na podstawie zgromadzonych danych często są błędne.  Piotr Juszczyk zauważa, że i przedsiębiorcy, i księgowi starają się dokonać poprawek w dokumentacji, aby uwzględnić właściwe wartości w rozliczeniach.

W takiej sytuacji nie jest możliwe przesłanie skorygowanego rozliczenia do ZUS drogą elektroniczną, co rodzi poważny problem, ponieważ za niezłożenie rozliczenia grożą kary. Przedsiębiorcy znaleźli się w patowej sytuacji. ZUS próbował zautomatyzować proces, ale nie udało się to w pełni – podkreśla ekspert inFaktu.

REKLAMA

Dodatkowym czynnikiem komplikującym prawidłowe rozliczenie się jest brak dostępu do dokumentów złożonych w inny sposób niż w formie papierowej. Większość przedsiębiorców i podmiotów składających dokumenty do ZUS korzysta już z formy elektronicznej. Dzięki temu można uniknąć długich kolejek i załatwić sprawy szybko i sprawnie. Jednak w przypadku rozliczenia rocznego składki zdrowotnej, konieczne jest złożenie dokumentów w formie papierowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA