REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Firmy i księgowi mają problemy z rozliczeniem składki zdrowotnej. Oto odpowiedź ZUS-u

Reforma podatkowa znana swego czasu jako Polski Ład wprowadziła składkę zdrowotną uzależnioną od dochodu przedsiębiorcy. Jak przystało na taki nieformalny, ale wciąż podatek dochodowy, trzeba złożyć rozliczenie za zeszły rok. Niestety nie idzie to gładko, ponieważ system ZUS-u nie jest do tego odpowiednio przystosowany i biura księgowe mają olbrzymie kłopoty z poprawnym złożeniem deklaracji. ZUS zapewnia, że nie ustaje w próbach naprawienia tego problemu. Lukas Plewnia/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

12.05.2023
16:42
zaslek-chorobowy-l4
REKLAMA

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Jedną z najważniejszych zmian reformy pod szyldem „Polski Ład” było wprowadzenie zasady rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku przedsiębiorców stosujących opodatkowanie na zasadach ogólnych albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Podobieństwo do rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest przypadkowe, ponieważ składka zdrowotna stała się właśnie rodzajem podatku dochodowego. Przedsiębiorcy obliczają składki co miesiąc od miesięcznej podstawy wymiaru, ale po zakończeniu roku muszą dodatkowo ustalić wysokość składki rocznej od rocznej podstawy jej wymiaru.

Biura księgowe mają problem ze składką zdrowotną

Niestety tutaj jest problem. Biura księgowe mimo najszczerszych chęci i odpowiednich kompetencji nie są w stanie poprawnie wyliczyć należnej składki rocznej, ponieważ na przykład zusowski program Płatnik podaje wyniki niezgodne z comiesięcznymi wpłatami przedsiębiorców, ale to niejedyny problem.

Jak mówi Bizblog.pl Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, ekspertka kadr i płac, rozliczenia składki zdrowotnej za rok 2022 należy dokonać w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień 2023 r. Zwraca uwagę, że ZUS nie przewidział oddzielnego formularza rozliczeniowego, stąd rozliczenie następuje na deklaracji kwietniowej obok składki zdrowotnej za kwiecień.

ZUS wycisza emocje

Prosta z pozoru czynność stanowi spory problem zarówno dla przedsiębiorców, jak i biur rachunkowych, a to za sprawą trudności technicznej. Księgowi bija na alarm, że system nie działa, ZUS wycisza emocje, twierdząc, że wystarczy pobrać z zainstalować aktualizację. Niestety kolejne aktualizacje nic nie dają i nadal występują problemy, które uniemożliwiają przesłanie w terminie rozliczenia składki zdrowotnej.

Monika Smulewicz wskazuje, że fora księgowe są rozgrzane do czerwoności, czas nagli, a zmęczeni wykończeni licznymi zmianami i niedociągnięciami legislacyjnymi i technicznymi nie zostawiają suchej nitki na systemie. Dodaje, że problemy zgłaszane przez biura i przedsiębiorców ZUS nazywa wyimaginowanymi, a księgowi odpowiadają memami i ostrymi epitetami.

Coś chyba jednak nie domaga, skoro na tronie ZUS co chwila pojawia się informacja o kolejnej przedłużonej przerwie serwisowej

– mówi ekspertka.

Co na to Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Rzecznik Paweł Żebrowski w odpowiedzi na pytania Bizblog.pl przyznaje, że w pierwszych dniach niektórzy przedsiębiorcy informowali ZUS o problemach ze złożeniem deklaracji. Zapewnia, że pracownicy Zakładu od razu interweniowali w tej sprawie, informując prowadzących firmy, którzy korzystają z Płatnika, że powinni pamiętać o aktualizacji danych.

Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r., należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki – wyjaśnia.

Rzecznik ZUS-u podkreśla, że w związku ze zmianami w prawie zmodyfikowano bloki „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”: w ZUS DRA i w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie roczne składki. Pytania? Wątpliwości? ZUS odpowie

Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie w przedsiębiorcom

– mówi Paweł Żebrowski.

Rzecznik ZUS-u zapewnia, że system jest stale ulepszany, a w programie Płatnik wprowadzane są kolejne ułatwienia.

Chodzi nam o to, aby usprawnić przekazywanie dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA oraz ZUS RCA. W najbliższych dniach przeprowadzimy kolejne szkolenie dla biur rachunkowych

– zapowiada.

Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Płatnik, wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapraszamy na bezpłatne webinarium. Podczas szkolenia eksperci z centrali ZUS zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na pytania uczestników. Webinarium odbędzie się we wtorek o godz. 10.00 – zaprasza Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA