REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Rozliczenie składki zdrowotnej. Masz 3000 zł nadpłaty? I tak możesz mieć problemy

Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej – termin upływa już 22 maja. – Wielu podatników może spodziewać się zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ale trzeba podać w ZUS właściwy numer rachunku bankowego, na który mają być przekazane środki – przypomina Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

18.05.2023
14:50
Rozliczenie składki zdrowotnej. Masz 3000 zł nadpłaty? I tak możesz mieć problemy
REKLAMA

Nadpłata składki zdrowotnej mogła pojawić się u przedsiębiorców opłacających ją w zależności od osiąganego dochodu, który w pierwszym półroczu 2022 roku był wysoki, a w drugiej części roku spadł poniżej minimalnego wynagrodzenia – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

REKLAMA

Wykazujesz stratę? Składkę zdrowotną i tak płacisz

Od ubiegłego roku przedsiębiorcy musieli płacili 270,90 zł miesięcznie w ramach składki zdrowotnej, nawet kiedy notowali stratę.

Jeśli podatnik rozliczający się na skali podatkowej w pierwszej połowie roku miał dochód 50 tys. zł, a w drugiej połowie roku działalność przynosiła mu stratę lub jego dochód był zerowy, to przez drugie pół roku i tak konieczne było płacenie co miesiąc 270,90 zł składki – zaznacza ekspert inFaktu.

Piotr Juszczyk dodaje, że w konsekwencji, jeśli podatnik poniósł w drugiej połowie stratę w kwocie 15 tys. zł, to zapłacił za 2022 r. składki w wysokości 6125,40 zł:

  • 4500 zł składki od 50 tys zł
  • 6 razy po 270,90 zł.

W rozliczeniu rocznym składka należna będzie wynosić 3250,90 zł, czyli 9 proc. liczone od minimalnej podstawy 36 120 zł. W tej sytuacji podatnik do 1 sierpnia, jeśli zaakceptuje wniosek, otrzyma zwrot w kwocie 2874,50 zł – wylicza doradca inFaktu.

Jak uzyskać zwrot nadpłaty? Skorzystać z PUE ZUS albo CEIDG

Zwrot nadpłaconych składek można otrzymać na numer konta bankowego zgłoszonego do ZUS przez CEIDG albo na konto ZUS PUE. Piotr Juszczyk wyjaśnia, że wniosek o zwrot nadpłaty przedsiębiorca otrzyma na PUE ZUS po złożeniu rozliczenia rocznego. Jak podkreśla, w dokumencie warto sprawdzić, czy widniejący tam rachunek bankowy jest prawidłowy.

Jeśli jest on wpisany błędnie albo nie został podany, konieczne jest wprowadzenie poprawek. Niestety, druk ZUS nie daje możliwości zmiany numeru konta, tak jak w systemie e-PIT, w którym na koniec rozliczenia można wskazać dowolny numer rachunku – zaznacza ekspert.

Dlatego numer konta należy przeprowadzić według procedury administracyjnej na ZUS PUE:

  • wypełniając odpowiedni formularz
  • podając nowe dane
  • zaczekać na zaakceptowanie zmian

Drugim sposobem jest aktualizacja wpisu w CEIDG. W tym wypadku zatwierdzenie zmiany też może potrwać kilka dni. Czasu na to jest niestety coraz mniej, ponieważ wniosek o zwrot składki należy zatwierdzić do 1 czerwca – zauważa Piotr Juszczyk.

Rozliczenie składki zdrowotnej. Nie warto czekać na ostatnią chwilę

REKLAMA

Ekspert ostrzega, że jeśli ktoś będzie czekał z rozliczeniem na ostatnią chwilę, a wniosek okaże się wypełniony błędnie, to może być problem z odzyskaniem nadpłaty składki do 1 sierpnia.

Wówczas środki można będzie odzyskać na zasadach ogólnych, występując do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłat na koncie. Warto więc się pospieszyć, aby we właściwym czasie złożyć rozliczenie i sprawdzić, czy wniosek o zwrot nadpłaty jest prawidłowo wypełniony – zaleca.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA