REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Polacy zachwyceni Polskim Ładem. A nie mówiłam, że zmienicie zdanie?

Rok temu niemal cała Polska twierdziła, że na Polskim Ładzie tylko straci i to jakiś żarłoczny demon – takie można było odnieść wrażenie, śledząc debatę publiczną. Badania pokazywały również, że większość Polaków była przekonana, że reforma podatkowa odbije im się czkawką, choć nie mogło to być zgodne z prawdą. Ale fakty nie są ważne, ważne, co społeczeństwo o nich myśli. Poczekamy, zobaczymy – mówiłam wtedy. I przyszedł czas rozliczeń. Miałam rację, po pierwszym rocznym rozliczeniu podatkowym Polacy totalnie zmienili zdanie co do Polskiego Ładu.

12.05.2023
6:29
Polacy zachwyceni Polskim Ładem. A nie mówiłam, że zmienicie zdanie?
REKLAMA

To już czas, żeby podsumować, co tak naprawdę zrobił Polski Ład. Podatki za 2022 r. już chyba wszyscy rozliczyli, większość nawet dostała już na konto zwroty nadpłaconego podatku. Rekordowe zwroty - dodajmy. I to one głównie są dziś jedynym tematem godnym uwagi dla mediów. 

REKLAMA

A może by tak uczciwie zmierzyć się z forsowaną rok temu tezą, że wszyscy na tej chaotycznej reformie podatkowej stracą? Chaotyczna ona była, owszem, bałagan jak rzadko kiedy, a w dodatku kształt pierwotnego pomysłu został rozwodniony. Ale faktem jest, że Polski Ład dla większości Polaków był korzystny - o czym media jakoś nie trąbią, tak jak trąbiłyby, gdyby okazało się, że jest inaczej.

Polski Ład nie był taki zły

Przypomnę najpierw, jakie były nastroje w 2021 r. Sondaż United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przeprowadzony w lipcu 2021 r. pokazywał, że większość Polaków uważa, że Polski Ład będzie dla nich niekorzystny finansowo. Odpowiedziało tak 54 proc. badanych. W to, że zmiany w podatkach okażą się dla nich korzystne, wierzyło 36 proc. badanych. Tylko 9 proc. nie miało zdania.

Ewidentnie wpływ na ocenę miało to, czy badany jest zwolennikiem rządu, czy opozycji, bo pozytywnie o Polskim Ładzie mówiło 81 proc. wyborców PiS, a jednocześnie w grupie wyborców Koalicji Obywatelskiej aż 85 proc. mówiło, że na reformie straci. Jasne, 1 lipca 2021 r. doszło do korekty Polskiego Ładu, ale powyższy rozkład opinii w zależności od preferencji politycznych pokazuje, że to nie fakty dotyczące poszczególnych punktów reformy miały wówczas znacznie.

No to zobaczcie, co dzisiaj o Polskim Ładzie myślą Polacy, a dokładnie, co myśleli pod koniec kwietnia, kiedy badanie zostało powtórzone - robiła je ta sama sondażownia na zlecenie tych samych mediów - United Surveys RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dzisiaj większość Polaków chwali Polski Ład

I cyk! Dziś, kiedy Polacy rozliczyli swoje PIT-y, czyli odrzucili bajki, które wmawiała im jedna albo druga strona i po prostu spojrzeli na swój portfel, okazuje się, że sytuacja obróciła się o 180 proc. Dziś większość stanowią ci, którzy przyznają, że na Polskim Ładzie zyskali.

Ponad 44 proc. badanych uważa, że tegoroczne rozliczenie podatkowe było dla nich korzystniejsze od tego sprzed roku, a więc sprzed Polskiego Ładu. Do tego doliczcie jeszcze niemal 30 proc. tych, którzy mówią, że Polski Ład był dla nich neutralny, bo nie stracili ani nie zyskali. To w sumie 74 proc. tych, którym ten żarłoczny potwór wcale nie zrobił krzywdy.

Jednocześnie jedynie 19 proc. badanych uznało, że tegoroczne rozliczenie podatkowe było dla nich miej korzystne. Przypominam, że w połowie 2021 r. było o tym przekonanych 54 proc. Och, cóż to musiała być za urocza niespodzianka. A teraz zobaczcie jeszcze, jak dzisiejsza ocena wypada na tle preferencji politycznych.

REKLAMA

Wśród wyborców obozu rządzącego 74 proc. uznaje, że Polski Ład był dla nich korzystny, a przypominam, że w 2021 r. spodziewało się tego 81 proc., zmiana jest więc niewielka, ale kilka procent Polaków mogło się na wierze w swoją partię przejechać. Jeszcze ciekawsze jest to, co wydarzyło się w elektoracie opozycji. Okazuje się, że obecnie tylko 17 proc. twierdzi, że na Polskim Ładzie stracili, a w 2021 r. grzmiało tak aż 85 proc. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA