REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

„Mam nadpłatę, ale ZUS każe mi dopłacić 3000 zł!” Podatnicy mają koszmarny problem ze składkami

Prowadzisz firmę? Do poniedziałku musisz rozliczyć roczną składkę zdrowotną za 2022 r. Eksperci ostrzegają, że u wielu podatników, zwłaszcza rozliczających się z fiskusem ryczałtem, może pojawić się konieczność dokonania dopłat. I to nawet jeśli wcześniej opłacali miesięczne różnice w należnej składce i na kontach w ZUS mają nadpłaty.

19.05.2023
16:31
„Mam nadpłatę, ale ZUS każe mi dopłacić 3000 zł!” Podatnicy mają koszmarny problem ze składkami
REKLAMA

Dla ryczałtowców składki zdrowotne są obliczane stopniowo i zależą od osiąganych przychodów. W zeszłym roku obowiązywały następujące stawki:

REKLAMA
  • 335,94 zł miesięcznie dla przychodów do 60 tys. zł rocznie
  • 559,89 zł miesięcznie dla przychodów powyżej 60 tys., ale niższych niż 300 tys. zł rocznie
  • 1007,81 zł miesięcznie dla przychodów powyżej 300 tys. zł rocznie

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu, tłumaczy, że jeżeli przedsiębiorca rozpoczął rok z niższą składką, na przykład 335,94 zł, a następnie przekroczył drugi próg dochodowy 60 tys. zł, to od tego momentu musi płacić składkę w wysokości 559,89 zł. Jeśli w kolejnych miesiącach przekroczył próg 300 tys. zł, składka wzrosła do 1007,81 zł.

Miał niedopłatę składki zdrowotnej, więc ją uregulował

Część przedsiębiorców, przede wszystkim ryczałtowcy, może mieć niedopłaty wynikające z obowiązujących trzech progów przychodowych – wskazuje Piotr Juszczyk z inFaktu.

Jak tłumaczy, jeśli ktoś wpadł w wyższy próg w trakcie roku, a płacił składkę według niższego, to musi dopłacić różnicę.

Mogą być też sytuacje odwrotne: z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Jej zwrot następuje tylko na wniosek płatnika, bo ZUS automatycznie tego nie robi - zaznacza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

Myślałam, że dostanę zwrot składki, a muszę dopłacić. Jak to możliwe?

Trudno się dziwić, że powstało potworne zamieszanie i wielu przedsiębiorców, kiedy się zorientowali, że mają niedopłatę składki zdrowotnej, zaczęli je regulować na własną rękę. Efekt? Jeszcze większe zamieszanie.

Rozliczyłam składkę zdrowotną za ubiegły rok. Spodziewałam się, że mam co najmniej kilkaset złotych nadpłaty. Jakież było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że muszę dopłacić kilka tysięcy złotych – opisuje swój przypadek pani Marta, działająca w branży IT.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu, potwierdza, że wielu przedsiębiorców pod koniec roku uświadomiło sobie, że składka zdrowotna jest obliczana na podstawie przychodu za cały rok. Wtedy część z nich postanowiła nie czekać do maja i wcześniej dopłacić różnicę.

Niestety zrobili to bez składania dokumentów DRA, czyli formularzy, w których wykazuje się wszystkie składki i pobrane świadczenia. Niestety, nie było to możliwe w przypadku pierwszych okresów rozliczeniowych, kiedy płacili niższe składki – zaznacza Piotr Juszczyk.

Co zrobi ZUS z tymi, którzy nie zapłacili dwa razy? Przekonamy się wkrótce

To prawda, pod koniec 2022 roku dopłacałam ZUS-owi brakujące składki. Z wyliczeń księgowej wychodziło, że przelałam za dużo, dlatego byłam przekonana, że należy mi się zwrot – przyznaje pani Marta.

Niestety w tym wypadku dokonywanie wpłat na własną rękę, okazało się poważnym błędem i czasami mimo dużych nadpłat przedsiębiorcy mogą zostać zaskoczeni przez ZUS koniecznością dokonania dopłaty. Na dodatek Zakład w oficjalnych odpowiedziach na pytania podatników upiera się, że prowadzący działalność powinni wpłacić składkę zdrowotną wynikającą z rozliczenia rocznego do 22 maja, w tym ewentualną niedopłatę. Tak, nawet jeśli ta została wcześniej opłacona.

REKLAMA

Na koncie w ZUS widnieją nadpłaty, ale Zakład i tak wymaga opłacenia wszystkich niedopłat. Jest to kuriozalna sytuacja, bo dodatkowe środki zapłacone już przez podatnika powinny zostać wykorzystane do uregulowania właśnie tych niedopłat w rozliczeniu rocznym – komentuje sytuację Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy z inFaktu.

Jak dodaje, dopiero po złożeniu rozliczenia rocznego zobaczymy, jak ZUS potraktuje podatników, którzy nie zapłacili dodatkowych kwot (bo zrobili to wcześniej) i czy w jakiś sposób będzie egzekwował od nich niedopłaty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA