REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rekordzista musi dopłacić milion zł do składki zdrowotnej. Ale niektórym ZUS zwróci grubą kasę

Rekordowe 1,06 mln zł musi dopłacić do ZUS-u jeden z przedsiębiorców w ramach rozliczenie się z rocznej składki zdrowotnej za ubiegły rok. Są również i dobre wieści, bo ZUS będzie także zwracać pieniądze i ze wstępnych danych widać, że w niektórych przypadkach będą to ogromne kwoty.

25.05.2023
16:29
Rekordzista musi dopłacić milion zł do składki zdrowotnej. Ale niektórym ZUS zwróci grubą kasę
REKLAMA

Po raz pierwszy w historii przedsiębiorcy musieli rozliczyć się z rocznej składki zdrowotnej za ubiegły rok. Wszystko przez to, że w 2022 r. opłacali oni składkę na podstawie osiąganego dochodu, przez co nabrała ona cech kolejnego podatku dochodowego. Czas mieli do 22 maja. Dla jednych wynik rozliczenia mógł być całkiem bolesny, jak w przypadku wspomnianego rekordzisty, z kolei inni mogą liczyć na zwrot składki. Z danych ZUS wynika, że najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln zł.

REKLAMA

Pieniądze na ich kontach powinny się pojawić do 1 sierpnia, o ile nie mają oni żadnych zadłużeń - mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Jak otrzymać zwrot z ZUS?

Warunkiem otrzymania zwrotu środków z rocznej składki zdrowotnej jest prawidłowe wypełnienie wniosku (RZSRI).

ZUS automatycznie wystawia taki dokument, a zadaniem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych w nim zawartych – zwłaszcza numeru rachunku bankowego, na który miałyby zostać przekazane pieniądze – i zatwierdzenie dokumentu - przypomina Juszczyk.

Czas na zatwierdzenie dokumentów przedsiębiorcy mają do 1 czerwca. Nie ma co zwlekać, bo inaczej mogą im przepaść pieniądze.

Gigantyczne nadpłaty

Takich wniosków ZUS wystawił już niemal 1,3 miliona. Mogłoby się wydawać, że niektórym przedsiębiorcom się nie spieszy, bo do Zakładu wróciło ich ok. 30 proc., a dokładnie jest ich raptem 436 tys. Prawdopodobnie ma to związek z problemami występującymi po stronie PUE ZUS, o których pisał Jacek, przez co wielu przedsiębiorców ma kłopot z uzyskaniem nadpłaty.

Do tej pory przedsiębiorcy wnioskowali o zwrot nadpłat wynoszących w sumie ponad 823 mln zł.

REKLAMA

Jak widać, pierwsze historyczne rozliczenie składki zdrowotnej generuje dość spore kwoty zarówno po stronie dopłat, jak i po stronie zwrotów. Warto nie zwlekać ze złożeniem deklaracji, aby mieć pewność, że należne środki wrócą w wyznaczonym przepisami terminie - dodaje ekspert inFakt.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA