REKLAMA

Obiady w pracy także dla współpracowników na B2B. Firma wrzuci to sobie w koszty

Pracodawca, który zapewnia pracownikom posiłki lub poczęstunek, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z ich zakupem. Dotychczas takie uprawnienie nie przysługiwało w odniesieniu do osób współpracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nowe światło na sprawę rzuca zmiana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Obiady w pracy także dla współpracowników na  B2B. Firma wrzuci to sobie w koszty
REKLAMA

Obiady dla współpracowników w kosztach firmy

REKLAMA

W wydanej kilka lat temu indywidualnej interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem poczęstunku przysługuje wyłącznie w stosunku do pracowników. Nie dotyczy natomiast osób współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. 11 października 2024 roku szef KAS opublikował zmienioną interpretację podatkową (nr DOP4.8221.8.2021.CPXV), w której stwierdza, iż prawo do odliczenia kosztów zakupu obiadów czy innego rodzaju poczęstunku przysługuje także w stosunku do współpracowników. Zgodnie z przytoczoną interpretacją, koszty nie zostały wyłączone przez ustawodawcę, a dodatkowo nie ma przesłanek ku temu, by uznać je za związane z reprezentacją.

Koniec problemów z rozliczaniem spotkań pracowniczych?

Lunch w pracy, świeże owoce czy napoje ufundowane przez pracodawcę stanowiły ogromny problem księgowych. Kosztem uzyskania przychodu mogły być wydatki dotyczące pracowników, ale już osób współpracujących – nie. Najczęściej przypisanie konkretnej osobie kwoty do rozliczenia nie było możliwe. Obecnie księgowi nie muszą już odpowiadać na trudne pytania, ponieważ wszystkie wydatki związane z zakupem środków spożywczych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Pamiętajmy jednak, że interpretacja nie dotyczy bezpośrednio spotkań integracyjnych, dlatego eksperci wskazują na konieczność wydania kolejnej, rozwiązującej ten problem.

Więcej o kosztach uzyskania przychodu przeczytasz na Bizblog.pl:

Co ze spotkaniami integracyjnymi?

Spotkania świąteczne, imprezy integracyjne, wspólne świętowanie zakończenia projektu – to tylko wybrane sytuacje, w których pracodawca płaci za posiłki pracowników i współpracowników. Jak rozliczyć te wydatki? Początkowo skarbówka zgadzała się, by ujmować w kosztach zarówno kwoty wydatkowane na pracowników, jak i na współpracowników. Później interpretacje obrały inny kierunek, wskazując, iż wydatki poczynione na rzecz tych drugich mają charakter reprezentacyjny. Z tym stanowiskiem nie zgadza się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który w nieprawomocnym wyroku (sygn. akt I SA/Wr 1167/21) orzekł, iż nie można uznać za koszty reprezentacji tych wydatków, które związane są z zakupem środków spożywczych dla osób współpracujących.

REKLAMA

Koszty pracownicze – spór trwa

W polskich realiach gospodarczych podpisywanie umów o współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą jest na porządku dziennym, zwłaszcza w branżach, w których można osiągnąć wysoki dochód. Z prawnego punktu widzenia współpracownicy nie pozostają w stosunku pracy, zatem nie nabywają uprawnień pracowniczych. Skarbówka również rozróżnia pracowników i współpracowników, na przykład pod kątem wspomnianych wydatków na produkty spożywcze i obiady. Na przestrzeni lat zostało wydanych wiele niekorzystnych interpretacji indywidualnych, które – zdaniem doradców podatkowych – wymagają zmiany przez szefa KAS. Ponadto warto rozszerzyć przyjęte stanowisko o imprezy i spotkania integracyjne, które odgrywają znaczącą rolę w budowaniu relacji, a dla przedsiębiorców wiążą się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA