REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Nie jesteś w PPK? To pluj sobie w brodę. Takich zysków nikt nie daje

120-150 proc. zysku w cztery lata? To nie Amber Gold obiecuje takie zyski, ani żadna inna szemrana spółka. Właściwie nikt ich nie obiecuje, tylko po prostu dowozi. To PPK dały tyle zarobić, a Polacy dalej jakoś opornie się do nich przekonują.

19.01.2024
5:14
Nie jesteś w PPK? To pluj sobie w brodę. Takich zysków nikt nie daje
REKLAMA

Opornie, bo w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 45,5 proc. do tego uprawnionych, a to mniej niż połowa. Trochę te statystyki podgonił autozapis, jak ostatnio pisał Jacek, ale to ciągle mało, biorąc pod uwagę, jak korzystne jest uczestniczenie w tym programie.

REKLAMA

Wiem, wiem, nie macie zaufania po OFE, boicie się, że politycy znów coś namieszają (niepotrzebnie, bo pieniądze w PPK w przeciwieństwie do OFE są w pełni prywatne i żaden polityk ich wam nie zabierze). Nie będę z tymi argumentami dyskutować po raz kolejny, bo lepiej po prostu pokazać, ile w PPK można zyskać.

Nawet 8 tys. zł było do wzięcia

Na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD znajduje się średnio od 6 440 zł do 8 040 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 124 proc. do 155 proc. zysku!

- czytam w biuletynie PPK podsumowującym sytuację na koniec 2023 r.

FZD to po prostu Fundusz Zdefiniowanej Daty, czyli chodzi o to, jaki jest termin zapadalności funduszu, a to, w jakim funduszu się znajdziecie, zależy od tego, ile macie lat i jak dużo czasu zostało wam do emerytury.

Nieważne, to już pewnie informacje dla koneserów. Ważne jest to, że ten, kto z PPK się nie wypisał i jest w programie od grudnia 2019 r., zarobił coś miedzy 124 a 155 proc.

Oczywiście nie jest to wynik inwestycyjny zarządzających tymi pieniędzmi i inwestujących je na rynkach, ale stopa zwrotu uczestnika PPK, biorąc pod uwagę, ile sam do systemu wpłacił, a ile ma obecnie na koncie. Na jego zysk składa się więc nie tylko umiejętne lokowanie tych środków na rynku (lub nieumiejętne), ale też dopłaty państwa i pracodawcy.

I jeśli chcemy zachęcić Polaków do tego, żeby zadbali o środki na starość, oszczędzając w PPK, to właśnie tymi liczbami „124-155 proc.” Należy zachęcać, bo nigdzie indziej nie osiągniecie bezpiecznie takiego zysku.

Więcej o PPK przeczytacie tu:

Alternatywy wypadają blado

Powiecie, że wolicie sami inwestować, zamiast oddawać te pieniądze do jakichś funduszy, obok których stoją politycy? No to sprawdźmy.

Dla porównania, od grudnia 2019 r. do końca 2023 r. WIG20 wzrósł o 8,5 proc., największe polskie spółki na GPW nie były najlepszym wyborem, to jasne.

Trochę lepiej wypada szeroki rynek, czyli indeks WIG grupujący wszystkie spółki notowane na polskiej giełdzie. W tym samym okresie zyskał on 36,45 proc. Trochę lepiej, ale do wyniku PPK daleko.

To jeszcze zobaczmy, czy warto było skupić się w takim razie na małych i średnich spółkach. Indeks mWIG40 wzrósł o 52,8 proc., a sWIG80 o 94,7 proc.

Jasne, że im mniejsze spółki, tym lepszy wynik osiągnęły. To jest jakiś trop. Ale nadal zysk na PPK bezsprzecznie bije giełdę.

Generalnie założenie jest takie, że mówimy o alternatywie dla zwykłego Kowalskiego, który nie chce, nie ma czasu albo umiejętności czy wiedzy, żeby samodzielnie inwestować w akcje, dlatego pokazuję wyniki całych indeksów, w które można inwestować trochę na ślepo - zamiast wybierać pojedyncze spółki, kupujesz instrument na cały indeks i zapominasz o tym na długo. 

Ale mamy przecież też indeksy branżowe. To może spółki energetyczne, skoro ceny energii tak skoczyły z powodu wojny w Ukrainie, dały zarobić lepiej niż PPK? Pudło! Indeks WIG-ENERG od grudnia 2019 do końca 2023 r. wzrósł tylko o 33,42 proc.

To może banki? WIG-Banki zyskał 63,41 proc. Trochę lepiej.

To może deweloperzy? WIG-NRCHOM zyskał 46,89 proc. Zimno.

Ostatni strzał: gry. WIG-GRY wzrósł o… niespodzianka, bo ten akurat stracił i to aż 25,3 proc., a więc totalnie kulą w płot.

To jeszcze może mieszkania? Wiem, wiem, w mieszkanie nie można sobie zainwestować 5-10 tys. zł (niestety, bo politycy od lat wciskają głęboko do szuflady projekty polskich REIT-ów, które by na to pozwoliły), ale policzmy tak dla sportu.

REKLAMA

Weźmy Warszawę, rynek wtórny. W grudniu 2019 r. średnia cena mkw. wynosiła 11 454 zł, a w grudniu 2023 r. 17 406 zł - to wzrost o 52 proc.

Dlaczego więc ciągle jeszcze nie jesteście w PPK? Pytam serio.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA