REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Najwyższe zarobki są w Warszawie? To już nieaktualne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwyższa średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw występuje w Krakowie, a na drugim miejscu jest Gdańsk. Warszawa, która wydaje się etatowym zagłębiem najwyższych płac w Polsce, jest dopiero na trzecim miejscu i nawet musi walczyć o utrzymanie tej pozycji z Poznaniem.

19.07.2023
4:23
Najwyższe zarobki są w Warszawie? To już nieaktualne
REKLAMA

Ze szczegółowych danych GUS o płacach wynika, że w maju najlepiej zarabiali mieszkańcy Krakowa ze średnią płacą brutto 8987,17 zł. Jeszcze większe wrażenie robią dane mówiące o tym, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia płaca w stolicy Małopolski wzrosła aż o 15,2 proc.

REKLAMA

Nieco mniej niż krakowianie zarabiają mieszkańcy Gdańska, bo tam średnia płaca brutto wynosi 8943,29 zł. Wyraźną stratę do tej dwójki ma Warszawa, bo w stolicy średnia płaca brutto w maju wyniosła 8717,42 zł. Tuż za podium znalazł się Poznań, gdzie średnio płacono 8659,07 zł brutto.

W stosunku do maja 2022 r. wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto odnotowano w sekcjach: budownictwo (o 26,3 proc.), zakwaterowanie i gastronomia (o 20,2 proc.), transport i gospodarka magazynowa (o 18,5 proc.), administrowanie i działalność wspierająca (o 17,8 proc.), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 16,9 proc.), obsługa rynku nieruchomości (o 15,2 proc.), przemysł (o 12,5 proc.), handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 11,1 proc.), informacja i komunikacja (o 11,1 proc.) – pisze GUS w komunikacie.

Sektor przedsiębiorstw

REKLAMA

Po drugiej stronie skali jest Białystok, gdzie średnio płacono w maju 6000,77 zł brutto. Warto zaznaczyć, że to i tak o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem. Podobnie sytuacja wygląda w Kielcach, gdzie zarabia się średnio 6057,01 zł brutto i w Gorzowie Wielkopolskim, w którym w sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6225,43 zł.

Warto pamiętać, że termin „sektor przedsiębiorstw” jest mocno mylący, bo pod uwagę brane są tu nie tylko firmy zatrudniające – i to na umowę o pracę – co najmniej 10 osób, ale także tylko te z wybranych rodzajów działalności PKD, typu górnictwo, leśnictwo, wytwarzanie i zaopatrywane w energię elektryczną czy działalności firm centralnych. Dane te nie obejmują przytłaczającej większość firm w Polsce, jak jednoosobowe działalności gospodarcze czy mikroprzedsiębiorstwa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA