REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

Więcej fotowoltaiki i pomp ciepła! Zacofana polityka polskiego rządu nie podoba się przedsiębiorcom

Ponad połowa małych i średnich firm działających na terenie Unii Europejskiej uważa, że uzależnienie ich krajów od paliw kopalnych i wysoko poziom rachunków za energię może zagrażać prowadzeniu działalności gospodarczej – wynika badania Beyond Fossil Fuels. Aż trzy czwarte sektora MŚP chce większych inwestycji w odnawialne źródła energii, tak aby same mogły produkować prąd.

12.07.2023
4:12
Więcej fotowoltaiki i pomp ciepła! Zacofana polityka rządu nie podoba się firmom
REKLAMA

Dwie trzecie małych i średnich firm, działających w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech, które wzięły udział w badaniu zleconym przez Beyond Fossil Fuels, przyznało, że podnosiły ceny produktów i usług przede wszystkim z powodu wysokich i niestabilnych cen energii. Pomysłu na obniżenie rachunków badani przedsiębiorcy upatrują w inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną.

REKLAMA

Wysokie ceny energii. Polskie MŚP zwalniają pracowników

Bardzo ciekawe wyniki przyniosło badanie przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców. Przeszło dwie trzecie badanych uważa, że wysokie ceny energii powodują, że ich działalność jest mniej rentowna (68 proc.) i za wzrost cen swoich towarów i usług wprost obwiniają wysokie koszty energii (71 proc.).

Prawie połowa twierdzi, że musiała zredukować liczbę pracowników z powodu wysokich kosztów energii, to znacznie powyżej średniej 33 proc. w ciągu roku przebadanych sześciu krajach – czytamy w raporcie BFF.

Patryk Białas z organizacji BoMiasto zauważa, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą zmieniły nastawienie do transformacji energetycznej w polskim społeczeństwie.

Polacy natychmiast i w rekordowych liczbach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora. Niestety, ponad połowa MŚP w Polsce została zmuszona do zwolnień pracowników z powodu rosnących rachunków za energię – wskazuje Białas.

Z badania przeprowadzonego przez YouGov na zlecenie BFF wynika, że połowa MŚP w Polsce za rosnące ceny energii obwinia uzależnienie kraju od paliw kopalnych za rosnące koszty energii. Niemal tyle samo uważa, że przyczyn wzrostu kosztów energii należy szukać poza granicami kraju. Aż 78 proc. polskich przedsiębiorców MŚP zainstalowałoby panele fotowoltaiczne i postawiło na inne formy oszczędzania energii, gdyby wprowadzono zachęty i zniesiono bariery administracyjne.

MŚP decydują o sile unijnej gospodarki

Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuel wskazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa unijnej gospodarki, pobudzają innowacje i tworzą większość miejsc pracy.

Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą. Przesłanie z tego sondażu jest jasne: MŚP chcą znacznych inwestycji w lokalne projekty w zakresie energii odnawialnej, wsparcia, które pomogłoby im w wytwarzaniu własnej energii oraz usunięcia barier administracyjnych, aby mogły wdrażać rozwiązania na rzecz budowania odporności i rewitalizacji swoich przedsiębiorstw – konstatuje.

Beyond Fossil Fuels podkreśla w raporcie, że MŚP odpowiadają za dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym w UE i wnoszą ponad połowę całkowitej wartości dodanej tworzonej przez unijne przedsiębiorstwa.

BFF relacjonuje, że większość przedsiębiorców deklaruje, że robi co może, by ustrzec pracowników przed zwolnieniami, i podkreśla, że wyższe rachunki za energię obniżają ich zyski oraz produktywność. Trzy na cztery firmy wyrażają gotowość skorzystania z transformacji energetycznej, jeśli otrzymają wsparcie i zostaną zniesione bariery administracyjne.

Transformacja energetyczna. MŚP stawiają na OZE

REKLAMA

Véronique Willems, sekretarz generalna SMEunited, europejskiego stowarzyszenia rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw, zauważa, że wiele unijnych firm z sektora MŚP to liderzy europejskiej zrównoważonej gospodarki, którzy rozwijają własne źródła energii odnawialnej.

Zbyt często jednak napotykają bariery biurokratyczne i brakuje im niezbędnego wsparcia. Dla MŚP kluczowe znaczenie mają bezstronna pomoc techniczna, jasne neutralne technologicznie rozwiązania i wsparcie, na przykład w ramach Porozumienia Przedsiębiorstw na rzecz Klimatu i Energii, które pomagają obniżyć rachunki za energię – wskazuje Willems.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA