REKLAMA

MFW chwali Polskę. Trzymamy inflację w ryzach, PKB rośnie

W ubiegłym tygodniu zakończyła się wizyta przedstawicieli Funduszu Walutowego w Polsce przeprowadzona zgodnie z artykułem IV statutu. Na tej podstawie zazwyczaj raz roku zespół ekonomistów Funduszu odwiedza kraj członkowski, zbiera informacje ekonomiczne i finansowe oraz omawia z urzędnikami najważniejsze problemy polityki monetarnej i fiskalnej.

MFW chwali Polskę. Trzymamy inflację w ryzach, PKB rośnie
REKLAMA

Eksperci MFW ocenili, że krótkoterminowe perspektywy Polski są pozytywne i poprawiły się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Fundusz zauważył, że w Polsce trwa ożywienie gospodarcze wspierane przez konsumpcję, a odblokowanie funduszy unijnych dodatkowo będzie wspierać wzrost PKB w kolejnych miesiącach.

REKLAMA

Inflacja spadła dzięki rygorystycznej polityce pieniężnej, a jej spadek do przedziału docelowego do końca 2025 r. jest na dobrej drodze, pod warunkiem utrzymania ostrożnej polityki – zastrzegł Fundusz.

W ocenie ekonomistów MFW stopy procentowe powinny zacząć być obniżane się tylko wtedy, gdy pojawią się wyraźne dowody na to, że wzrost płac zwalnia, a inflacja jest zdecydowanie na dobrej drodze do osiągnięcia celu.

MFW chwali NBP

Fundusz podkreśla, że polityka monetarna prowadzona przez Narodowy Bank Polski była i jest prowadzona we właściwy sposób.

Inflacja znacznie przekracza cel banku centralnego. Dynamika inflacji bazowej jest podwyższona w kontekście silnego wzrostu płac w obliczu nadal napiętego rynku pracy i znacznych podwyżek płac w sektorze publicznym – tłumaczy MFW.

Jak dodaje, jeśli nie pojawią się niespodzianki, zarówno inflacja bazowa, jak i ogólna powinny osiągnąć szczyt w ujęciu przed połową 2025 r., znacznie powyżej celu, a następnie do końca 2025 r. ustabilizować się wokół górnego celu NBP (2,5 + 1 proc.).

MFW zastrzega jednocześnie, że istnieje duża niepewność co do tego, jak inflacja będzie się zachowywać w kolejnych miesiącach. Wśród najważniejszych ryzyk wymienia ceny energii, rozwój sytuacji na rynku pracy i tempo wzrostu gospodarczego.

Więcej wiadomości na temat inflacji w Polsce

Podczas gdy polityka pieniężna powinna pozostać zależna od danych i zorientowana na przyszłość, obecny kontekst uzasadnia przywiązanie znacznej wagi do zrealizowanej inflacji spadającej w kierunku celu w ciągu kilku miesięcy na skutek spowolnienia płac – twierdzi MFW.

Jak dodaje, na tej podstawie może istnieć pole do ograniczonych i stopniowych obniżek stóp procentowych od połowy 2025 r.

Wzrost PKB wyniesie 3,5 proc., ale potem spadnie poniżej 3 proc.

MFW spodziewa się, że wzrost przyspieszy do 3,5 proc. w 2025 r. i 3,4 procent w 2026 r. Realny i nominalny wzrost płac będzie w tym czasie stopniowo zwalniał, podczas gdy zyski będą spadać, gdyż w ocenie Funduszu firmy mają ograniczone możliwości przerzucania wzrostu kosztów płac na ceny.

REKLAMA

Oczekuje się, że silniejsza konsumpcja, normalizacja zapasów, opóźniony wpływ aprecjacji realnego kursu walutowego i uwolnienie funduszy UE będą wspierać import, a wraz z nim zawężenie nadwyżki na rachunku bieżącym.

Zagrożeniem mogą być gorsze wyniki osiągane przez kraje strefy euro, opóźnione wchłanianie funduszy UE i wzmożone napięcia geopolityczne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA