REKLAMA

Inflacja blisko 5 proc. Zobaczcie, co nas teraz czeka

We wrześniu inflacja nie przekroczyła jeszcze 5 proc., ale już w kolejnym miesiącu tego nie unikniemy. Od listopada wskaźnik cen konsumpcyjnych zacznie obniżać loty, ale nie na tyle, by dać Radzie Polityki Pieniężnej mocne argumenty przemawiające za obniżeniem stóp procentowych. Do celu wyznaczonego przez bank centralny inflacja zbliży się dopiero latem 2025 r.

Inflacja blisko 5 proc. Zobaczcie, co nas teraz czeka
REKLAMA

Inflacja sięga niemal 5 proc. – Główny Urząd Statystyczny potwierdził we wtorek wstępny szacunek opublikowany 30 września. Wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych jest zgodny z oczekiwaniami rynku. Mediana wyliczana przez PAP Biznes na podstawie ankiet wśród kilkunastu ośrodków wyniosła dokładnie 4,9 proc.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,8 proc. i towarów – o 4,2 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,4 proc., a ceny towarów utrzymały się na tym samym poziomie) – podał GUS we wtorkowym komunikacie.

Inflacja rok do roku. Źródło: GUS

Jakub Rybacki, szef zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, wskazuje, że za wzrost cen we wrześniu odpowiadają przede wszystkim rachunki za energię.

Były one o 11,4 proc. większe niż rok temu. Przyśpieszyła też inflacja bazowa (NBP poda odczyt jutro – przyp. red.), co jednak jest związane głównie z wydatkami na ochronę zdrowia. Dotychczas wskaźnik obniżało rozszerzenie puli darmowych preparatów, teraz efekt ten wygasł – tłumaczy ekspert.

Rosnące ceny utrzymania mieszkań pustoszą nam portfele

Rok do roku najbardziej dały nam się we znaki rosnące ceny utrzymania mieszkań (+8 proc.), żywności (+4,7 proc.), restauracji i hoteli (+7,4 proc.), które podniosły inflację odpowiednio o 2,04 p. proc., 1,17 p. proc. i 0,42 p. proc.

Wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług. Źródło: GUS

Dlaczego tak duży wzrost cen noclegów i gastronomii miał mniejszy wpływ na inflację niż kilkukrotnie wolniej drożejąca żywność? Wpływ na inflację grup towarów i usług jest zróżnicowany i zależy od systemu wag przyjętego przez GUS. Szczegóły w tablicy poniżej.

Które produkty i usługi mają największy wpływ na inflację. Źródło: GUS

W porównaniu z sierpniem 2024 r. inflację też najbardziej podbiły ceny w zakresie mieszkań (+0,4 proc.), a do tego ceny odzieży i obuwia (+1,9), żywności (+0,2 proc.) oraz edukacji (+4,5 proc.). Podwyższyły one wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,07 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,04 p. proc.

Więcej wiadomości na temat inflacji w Polsce

Inflacja zacznie spadać, ale na zejście do celu NBP poczekamy

Jakub Rybacki z PIE uważa, że 5 proc. przebijemy już w październiku (wstępne dane poznamy 31 października).

Bariera ta zostanie raczej przekroczona w październiku, jednak inflacja osiągnie wtedy swój szczyt. Niemniej, do końca pierwszego półrocza 2025 będzie przekraczać górną granicę celu NBP – ocenia ekonomista PIE.

Jego zdaniem październik przyniesie wzrost inflacji, ale od listopada zacznie ona spadać.

Koniec roku prawdopodobnie przyniesie wyniki zbliżone do 4,5 proc. Tempo wzrostu cen żywności będzie niższe niż obecnie. Również paliwa będą tańsze w stosunku do ubiegłego roku. Mankamentem pozostanie koszt podstawowych usług – w tym wypadku ceny dalej będą dynamicznie rosnąć – zapowiada Rybacki.

REKLAMA

Ekspert PIE uważa, że rozwój wypadków w nowym roku będzie zależał od decyzji administracyjnych w sprawie cen energii.

Niemniej inflacja będzie wyraźnie przekraczać górną granicę celu NBP. Powrót do dopuszczalnego pasma wahań nastąpi prawdopodobnie dopiero w sierpniu 2025 po około 14 miesiącach od wyjścia poza cel NBP – spodziewa się szef zespołu makroekonomii PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA